Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλαίσια Sunpower


antonis1383

Recommended Posts

Ακομα και μικροδιαφορες στην ψυξη τους (μεσω ριπων ανεμου) μπορει να κανει τετοιες διαφορες ή ακομα και πιθανη 'ηλιαση' του ενος ινβερτερ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά περίεργο. Ίσως κάποιο panel να παρουσιάζει δυσλειτουργία; Μια πρώτη κίνηση θα ήταν ίσως να μετρήσεις τις Voc αφού είναι ταράτσα και έχεις εύκολη σχετικά πρόσβαση;

 

Τι Inverter είναι; Μήπως μπορείς να μετρήσεις τα ρεύματα σε διαφορετικά string και να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σου βγαζουν τα sunpower και σε τι κλιση τα εχεις;

Λοιπόν Μαρτιο, Απρίλιο Μαϊο ειχαν ίδια αποδοση. Απο Ιουνιο αρχισαν οι διαφορες, δηλαδη με την αυξηση της θερμοκρασίας. Η κλίση των πανέλων κ στις 2 περιπτώσεις είναι 30° και τα 2 ειναι Αθηνα.

 

Τις 3 τελευταιες μερες εχουν τα εξης:

 

13 Iουλίου: 57.9 kwh

14 Iουλίου: 58.2 kwh

15 Iουλίου: 58.7 kwh

 

13 Iουλίου: 60.8 kwh

14 Iουλίου: 61.7 kwh

15 Iουλίου: 62.3 kwh

Edited by b@bis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά τα Sanyo είναι το ποιο πιο παραγωγικά ανά τον κόσμο ή όχι Δηλαδή αν φτιάξεις 2 συστήματα πχ από 5 Kwp στο ίδιο δώμα και το μόνο που αλλάξεις είναι τα πλαίσια: πχ Lg vs Sanyo έχουν πολύ κοινά στοιχειά πχ θ συντελεστές, το Sanyo θα παράξει περισσότερους Kwh ετησίως? Η λογική μου λέει ότι θα παράξουν σχεδόν το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.προσωπικη αποψη οτι τα sanyo θα εχουν καλυτερη παραγωγη..πιστευω οτι ειναι τα πιο παραγωγικα πανελ που υπαρχουν,απλα ειναι τα πιο ακριβα..και ισως να μην κανεις ποτε αποσβεση τα παραπανω χρηματα που στοιχιζουν..π.χ εβαλα στο σπιτι μου ενα 10αρι συνδεθηκα 8 απριλιου 2012.μου στοιχισε περιπου 23000 με πανελ S-energy.με sanyo τοτε θα στοιχιζε 28500..ειναι πολλα 5500 διαφορα..και ειμαι ευχαριστημενος με τα s-energy.εχω βγαλει μεχρι τωρα 11000kwh,πιστευω θα πιασω χαλαρα τις 15500+στον χρονο..αντε με τα sanyo να επιανα 16000-16500 το πολυ..φιλος σε διπλανο χωριο επιασε 15800 με sanyo αλλα οχι με τελεια κλιση.εγω εχω ρυθμιζομενες βασεις και αυτη την εποχη ειναι τερμα πανω 40 μοιρες.. αρα δεν συμφερουν οπως και τα sunpower αν εχεις χωρο λογω κοστους.αν δεν εχεις χωρο τοτε σιγουρα συμφερει να το κοιταξεις για sanyo η sunpower αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Να ενημερώσω ότι τα πάνελς Sunpower εδώ και χρόνια πλέον έχουν βελτιωθεί και δεν απαιτούν ινβέρτερ με μετασχηματιστή ούτε γείωση κάποιου πόλου (αρνητικού ή θετικού). Τέλος τώρα 11/2018 έχουν ξεπεράσε σε απόδοση το 22% και βγάζουν 360W σε επιφάνεια που τα κοινά πάνελς βγάζουν 280-300 περίπου 

Επίσης είναι και αρκετά πιο οικονομικά από τα Panasonic - Sanyo από όσο ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.