Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλαίσια Sunpower


antonis1383

Recommended Posts

Συμφωνώ με χίλια. Από εγκαταστάσεις και των 2 πολύ ποιοτικότερο πάνελ το SANYO και πιο ευέλικτο σε χωροθέτηση (μικρότερο-στενότερο κυρίως πάνελ) και επιλογή αντιστροφέα. Επίσης καλύτερο framing, το SUNPOWER ξεθωριάζει το μαύρο συχνά. Απλώς είναι ελαφρώς πιο efficient, ελαφρώς φθηνότερο (10-15cents) και αισθητικά πιο αποδεκτό για κάποιους αρχιτέκτονες....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γιατί δεν βλέπεις και Sanyo N?και με καλύτερο θερμοκρασιακό συντελεστή.. και με ότι Inverter θέλεις...;)

H Sanyo βγαζει πάνελ των 300 W? Εγω μεχρι 250 ειδα σε κατι μπροσουρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sanyo N 235 βάλε....εξαιρετική απόδοση, πολύ μικρό μέγεθος 10 χρόνια εγγύηση και έχουν πέσει πολύ οι τιμές τους...μπορείς να τα βρείς και με 1.82 eyro/W....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά θα το πω:

 

Να πάρει Sanyo με 1,85 όταν μπορεί να βάλει κάτι άλλο με 1,15?

Και τα 7.000€ σε 10kW πότε θα τα πάρει πίσω?

 

Αν και το θέμα του thread δεν τα είναι τα 235W πανέλα

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο και συντηρητικό σε ακούω...!!

 

Το ωραίο είναι ότι κάποιοι λένε σε ενδιαφερόμενους ότι τα Sanyo και τα Sunpower έχουν μεγαλύτερη "απόδοση" από τα άλλα πάνελ και για αυτό είναι πολύ πιο ακριβά.

 

Ρωτάς τον ενδιαφερόμενο τι κατάλαβε από πού του είπε ο επιστήμονας …..

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

Μα φυσικά ο μηχανικός μου είπε ότι τα Sanyo και τα Sunpower παράγουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ενέργεια.

 

ΕΛΕΟΣ…!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε προιόν ή υπηρεσία έχει την αξία της !!!

 

Την ισοπέδωση των πάντων που επιχειρείτε ...πρώτα να την εφαρμόσετε εσείς οι ίδιοι στην καθημερινότητα σας...και στην συνέχεια να κάνετε τέτοιου είδους δηλώσεις !!

 

Είμαστε πολύ "μικροί" για τέτοιου είδους σχόλια..

8-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά λέω σε όλους τους ενδιαφερόμενους να δεχτούν και άλλες οικονομικές προσφορές. Στο πλαίσιο αυτό, μηχανικός (25 ετών) μεγάλης εταιρίας ΦΒ πήγε και είπε σε φίλο μου (με ταράτσα που χωράει 41 πάνελ των 1.66x0.99) ότι τα Sanyo και τα Sunpower έχουν μεγαλύτερη "απόδοση" από τα άλλα πάνελ και για αυτό είναι πολύ πιο ακριβά.

 

Όταν τον ρώτησα τι κατάλαβε από αυτά που άκουσε, το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν ότι ο μηχανικός του είχε είπε ότι τα Sanyo και τα Sunpower παράγουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ενέργεια.

 

Το κάθε προιόν ή υπηρεσία έχει την αξία της !!!

 

Δεν υπάρχουν δηλαδή διαφορετικά προϊόντα ή διαφορετικές αξίες που αξίζει να τις αναφέρουμε ελεύθερα …??? Ποιά είναι η αξία της υπηρεσίας που προσφέρει ο άνωθεν μηχανικός...???

 

Την ισοπέδωση των πάντων που επιχειρείτε ...πρώτα να την εφαρμόσετε εσείς οι ίδιοι στην καθημερινότητα σας...και στην συνέχεια να κάνετε τέτοιου είδους δηλώσεις !!

 

Δεν ξέρω αν το πήρες προσωπικά διότι κερδίζεις προμήθεια από την πανελλαδική πώληση των Sanyo ή είσαι ο τύπος του μηχανικού που συνάντησε ο φίλος μου ή ακόμα είναι κάποιου είδους διαφορά μεταξύ Αθήνας - Θεσσαλονίκης, αλλά το μόνο σίγουρο είναι σε 4-5 προτάσεις το μόνο που έκανες είναι να είσαι ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΣ σε προσωπικό επίπεδο και βέβαια χωρίς καμιά απόδειξη για το ποίος είσαι εσύ στην καθημερινότητα σου.

 

Προσωπικά λέω πάντα την αλήθεια και ας χάσω την πώληση (μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνο σου). Εσύ είσαι τόσο ηθικός, όσο μας διδάσκεις να είμαστε…???

 

Θα μπορούσες απλά να πεις στο chris_gr, Χρήστο αν τα Schott των 6,9kW έχουν παραγωγή τουλάχιστον 1150kWh/1kWp και τα Sanyo ή Sunpower των 9,6kW έχουν παραγωγή τουλάχιστον 1050kWh/1kWp τότε τα 7,000€+ΦΠΑ τα αποσβένεις σε 7,3 έτη , δεν ακούγονται πολλά και μάλιστα με τόσο ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟ σενάριο….!!

 

Είμαστε πολύ "μικροί" για τέτοιου είδους σχόλια..8-)

 

Να σου υπενθυμίσω ότι δεν με γνωρίζεις σε προσωπικό επίπεδο και κατ’ επέκταση δεν γνωρίζεις το πόσο και το αν είμαι "μικρός".

 

Βρίσκομαι εδώ στο Forum για να ανταλλάσω απόψεις και να μαθαίνω νέες γνώσεις-εμπειρίες και όχι για να εκνευρίζομαι. Αν δεν σου κάνει κόπο, μην συνεχίσεις την αντιπαράθεση με προσβολές…!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

btelis δεν υπάρχει λόγος για σκοτωμούς, το φόρουμ δεν είναι ο εξομολογητής μας, ούτε ο ψυχολόγος μας.

Γράφουμε όλοι ανταλλάσσοντας ιδέες, εμπειρίες, γνώση, όχι όμως προσβολές.

 

Στο κάτω-κάτω αν ο chris_gr ή ο armaggedon_gr ή οποιοσδήποτε άλλος μηχανικός του φόρουμ δεν αναγνωρίζουν την αξία των συγκεκριμένων προϊόντων ή δε θέλουν να τα χρησιμοποιούν, απλά παραθέτεις αποδεικτικά για να αποδείξεις την αξία τους ή αν βαριέσαι να γράψεις, άστο απλά κουβέντα να γίνεται.

 

Όλοι ξέρουμε ότι μία φωτοβολταϊκή εγκατάσταση δεν είναι μόνο τα πλαίσια. Ο μετατροπέας, το είδος και το μήκος των καλωδίων, ο τύπος των συνδετήρων, η εγκατάσταση, … , οι εγγυήσεις, ο χρόνος αποκατάστασης προβληματικών εξαρτημάτων είναι εξίσου σημαντικοί παράγοντες.

 

Προσωπικά μου αρέσουν και τα SCHOTT και τα SANYO.

Μέχρι το 2006 δούλευα πάρα πολύ με τα SANYO (αυτά έχω και το σπίτι μου).

Αλλά δυστυχώς το 2006, που η ζήτηση ήταν μεγαλύτερη της παραγωγής σε όλη την αγορά των φ/β και οι τιμές έπαιζαν από 4500 έως 5500 € / εγκατεστημένο kWp, η εταιρεία πιστεύοντας τελείως χολιγουντιανά, ότι κέρδισε το OSCAR καλύτερης εταιρείας φωτοβολταϊκών πλαισίων, ανέπτυξε μία φοβερά arrogant συμπεριφορά στους προμηθευτές της, μην κρατώντας τις εγγυημένες ποσότητες παράδοσης και ανεβοκατευάζοντας τις τιμές χωρίς πλάνο, οπότε και παγώσαμε το συμβόλαιο μαζί της.

Η SCHOTT από την άλλη, μπορεί να έχει διαφορετική φιλοσοφία στην κατασκευή πλαισίων και τα προϊόντα της να διαφέρουν από της SANYO, αλλά είναι μία εταιρεία που από το 2003 που δουλεύουμε τα πλαίσια της είναι σταθερή στις υποχρεώσεις και στην ποιότητά της αλλά και πρωτοπόρα στις τεχνολογίες.

 

Αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις SCHOTT γιατί να χρησιμοποιήσεις SANYO; Αν πάλι έχεις μικρή επιφάνεια και χρησιμοποιώντας SANYO δημιουργείς μεγαλύτερο σύστημα γιατί να χρησιμοποιήσεις SCHOTT;

Στο τέλος ο πελάτης αποφασίζει πόσα θέλει να ξοδέψει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

η σειρά της sunpower E20/ 327 δεν χρειάζεται γείωση άρα δεν υπάρχει μειωση απόδοσης λογω χρήσης inverter με μετασχηματιστή.

και εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχει γινει χαμός με αυτά τα πάνελ καθόσον έχουν μεγαλο πλεονέκτημα τις διαστάσεις και πιστεύω οτι εχει καλά χαρακτηριστικά.

έχει κάποιος κάποια γνώση για αυτά τα πάνελ να μας πει κάποια άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.