Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη προϋφιστάμενου του '55 και νομιμοποίηση


karyotiskostas

Recommended Posts

το προστιμο τι υψους θα ειναι πανω κατω?το λεω για να καταλαβω.δεν θα εχει καποιο αλλο προβλημα? γιατι απο οτι μου ειπαν ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια και απαιτει και υψηλη αμοβη.αυτο καταλαβα απο τους συναδελφους που απαντησαν πριν

-----

αν ειναι ευκολο και δεν ζηταω πολλα ας μου πει καποιος ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κτίσμα είναι πέτρινο? Μπορείτε να πάρετε βεβαίωση προ του 1955 από το Δήμο σας, μετά να κάνεις πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος υφιστάμενης οικίας προ του 1955 στην πολεοδομία και μετά να βγάλεις άδεια περίφραξης..Έτσι νομίζω μπορεί να κάνω και λάθος ως προς τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

το σπιτι ειναι απο μπετο.περιτοιχηση ηθελε να κανει ο πελατης μου ο οποιος το αγορασε το 1962.και την οικια και το οικοπεδο.στο συμβολαιο ομως του 1962 αναφερει οτι το οικοπεδο αγοραστηκε απο τον προηγουμενο το 954 αλλα δεν αναφερει την χρονολογια ανεγερσης της οικιας ουτε αριθμο αδειας.γιαυτο και δεν μπορουμε να ημαστε σιγουροι οτι ειναι προ του 55.και αυτο που ηθελα να μαθω ειναι αν ειναι μετα το 55 και χωρις αδεια τι μπορω να κανω.ευχαιστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς πως γίεται διότι δεν μου έτυχε ποτέ

νομίζω όμως πως περιγράφεται στον Ν. Τρίτση Νόμος 1337 της 12/14.3.83.

δες τον εδώ http://www.mechpedia.gr/wiki/%CE%9D_1337/1983

 

επίσης διάβασε τα σχετικά θέματα στα αυθαίρετα

μερικά ειναι αυτά http://www.michanikos.gr/tags.php?tag=%ED%FC%EC%EF%F2+%D4%F1%DF%F4%F3%E7

υπάρχουν όμως και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Μη σε απασχολεί αν είναι προ του 55 αφού τα πρόστιμα για τα προ του 1983 σύμφωνα με τον Ν. 1512 αρθρο 8 είναι μηδαμινά περ. 4€/μ2

Πρώτα γίνεται η εξαίρεση από κατεδάφιση και μετά η νομιμοποίηση. Τα σχέδια που απαιτούνται είναι τα ίδια. Στην πρώτη περίπτωση γράφεις: Αποτύπωση ισογείου κτιρίου προ 31/03/83 (1962) για εξαίρεση από κατεδάφιση και στην δεύτερη Αποτύπωση ισογείου κτηρίου .....................για νομιμοποίηση

Κανονικά οι αμοιβές μπαίνουνε για την νομιμοποίηση δεν απαιτείται δηλ. αμοιβή για την εξαίρεση από κατεδάφιση. Βγαίνει η ελάχιστη αμοιβή συν το τοπογραφικό.... (έλεγξέ το στην πολεοδομία)

Για την εξαίρεση από την κατεδάφιση χρειάζεσαι τα παρακάτω:

 

nomos15121985.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Αφού τελειώσεις με την νομιμοποίηση προχωράς και στην περίφραξη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ.γιατι καποιο συναδελφοι με τρομαξαν και μου ειπαν πως ειναι μια διαδικασια που απαιτει 2 χρονια και αμοιβη 15000 ευρω περιπου.

Link to comment
Share on other sites

έτερον εκάτερον

σκέψου πως θες 2 άδειες (εξαίρεση από κατεδάφιση και μετά νομιμοποίηση) άρα βάλε μερικούς μήνες για την καθεμία

επίσης για την εξαίρεση έχω διαβασει πως περνάς ΣΧΟΠ και περνά πάρα πολύς καιρός για να έρθει η σειρά σου

 

επίσης σκέψου πως πρεπει να διαβάσεις ΓΟΚ 29, ΓΟΚ 55 και ΓΟΚ 73

για να κάνεις τη δουλειά σου

 

τέλος σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να προχέξεις πολύ τις προθεσμίες

γενικώς έχει τρέξιμο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα. λογικα θα προχωρισω για αδεια νομιμοποιησεις.οποτε θα βγαλω αδεια εξαιρεσεις απο κατεδαφησης και αδεια νομιμοποιησης σωστα?και τις δυο αδειες στην πολεοδομια δεν τις κανω?εχουν ιδια αμοιβη ετσι? δεν πρεπει να βγαλω δυο αμοιβες?ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Θα καταθέσεις τα δικαιολογητικά σου πρώτα σύμφωνα με το συνημμένο #15

"Η απόφαση εξαίρεσης από την κατεδάφιση δεν επέχει θέση οικ. αδείας..." όπως γράφει κάτω, καταθέτεις στην πολεοδομία χωρίς αμοιβές και περιμένεις το αποτέλεσμα. Στη περιγραφή θα πρέπει να δικαιολογήσεις κατά κάποιο τρόπο την θέση και το μέγεθος του κτιρίου σου γι΄αυτό και η myri αναφέρθηκε στους ΓΟΚ 29,55,73.

(Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου εξαιρείται ένα τμήμα του κτιρίου και ένα άλλο όχι αλλά αυτό δεν μας... τρομάζει!)

Αφού βγει η απόφαση εξαίρεσης από την κατεδάφιση τότε καταθέτεις αμοιβές για την νομιμοποίηση του κτιρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού βγει η απόφαση εξαίρεσης από την κατεδάφιση τότε καταθέτεις αμοιβές για την νομιμοποίηση του κτιρίου.

 

Νομίζω πως υπάρχει μία δεσμευτική προθεσμία όπου

η κατάθεση φακέλου για νομιμοποίηση πρέπει να γίνει εντός 2 μηνών

από την στιγμή που βγει η απόφαση εξαίρεσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.