Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 
Chris_p

Recommended Posts

Caan συμφωνώ με όλα όσα είπες.

Συμφωνώ και για τη μάτιση των άνω ράβδων στο μέσον (αν και ο ΕΚ8-1 απαγορεύει μόνο τη μάτιση με συγκόλληση στις κρίσιμες περιοχές, όχι την απλή παράθεση), ωστόσο τίθεται το ερώτημα για την μάτιση των κάτω ράβδων, όπου στο άνοιγμα έχουμε μεγάλη ροπή, αν όχι τη μέγιστη. 

Αυτό που έχω να παρατηρήσω πάντως είναι ότι σε άλλα σημεία ο κανονισμός διυλίζει τον κώνωπα και μπαίνει σε μεγάλη λεπτομέρεια, αλλά στο συγκεκριμένο καταπίνει την κάμηλο και δεν δίνει κάποια σαφή οδηγία σε ένα τόσο βασικό θέμα που όπως φαίνεται καθείς κάνει όπως νομίζει. Πάντως στο σχέδιο του νέου ΕΚ8 που είδα, η νέα διατύπωση της συγκεκριμένης διάταξης δεν βοηθάει ιδιαίτερα, αλλά μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Θα πει κανείς ότι ίσως εσκεμμένα δεν το περιορίζει ώστε να δώσει ελευθερία στον μηχανικό. Εγώ νομίζω ότι μερικά σχόλια παραπάνω μόνο θα βοηθούσαν, έστω και σαν οδηγίες καλής πρακτικής χωρίς  απαραιτήτως υποχρεωτική εφαρμογή.

Edited by ktomp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ορισμένες  από  τις κάτω  ράβδους (2 απο τις  3  σύνολο 5 )  που  συνεισφέρουν  στην  κάμψη  του  κάτω  μέρους  της  δοκού  στο  μέσο  του  ανοίγματός  της  και  δεν  χρειάζονται  περαιτέρω (  μόλις  απομακρυνθείς απο  το  μέσο της δοκού )   μπορείς  να  τις  αγκυρώσεις  με  τύμπανο >20Φ  και  όχι  με  ευθύγραμμη  αγκύρωση έξω  από  τον  κόμβο ή  πιο  πρίν ακόμα ώστε  να  μετρήσει  και  το  καμπύλο  τμήμα .   Βεβαίως  η  διάταξη  έρχεται  από  τον  ΝΚΩΣ του 1995  αλλά   δεν  μπαίνεις  στο  δίλλημα  του  ικανοτικού  (  μετράει - δεν  μετράει )  οπού  εκεί  η  ζημία  από  έναν  σεισμό  εάν  γίνει  λάθος και  τελικά  μετρήσει θα  είναι  απείρως  μεγαλύτερη στα υποστυλώματα .  Οι  υπόλοιπες  3 συνεχίζουν  στο  άλλο  άνοιγμα και  μεταφέρουν τις  δυνάμεις  στις  επόμενες  ράβδους  του  γειτονικού  ανοίγματος με  μήκος  παράθεσης έκτος κρίσιμης  Περιοχής ,  αμέσως  μετά  τον  κόμβο πριν  το  μέσο  του  επόμενου  ανοίγματος . Έτσι  το  βλέπω  εγώ  

Το  σκαρίφημα  της Standard Method of Detailing Structural Concrete: A Manual for Best Practice  το  θεωρώ   πολύ  σωστό  

 

Να συμπληρώσω  ότι  τα  U bars  δεν μπορούν  να   τοποθετηθούν,    διότι προτεραιότητα έχουν   οι  συνδετήρες  του  υποστυλώματος στον  κόμβο . Έτσι  η  σειρά  είναι : πρώτα  οι  κάτω  οπλισμοί  της  δοκού ,  μετά  οι  συνδετήρες  υποστυλώματος στον  κόμβο ,   και  στο  τέλος  οι  πάνω  οπλισμοί  της  δοκού 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι μπορούμε μια συνεχή δοκό δύο ανοιγμάτων να την οπλίσουμε με ενιαία σίδερα; Πχ  στα πάνω σίδερα της δοκού στηνενδιάμεση στήριξη να μην εφαρμόσουμε τον κανόνα με την αγκύρωση l/3 στο επόμενο άνοιγμα και να τοποθετήσουμε ενιαία τα σίδετα έως την ακριάνή στήριξη;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Skrats said:

Το 2ο άνοιγμα αφορά δοκό μηκού μήκους και έρχεται "μία η άλλη"....

Αν εννοείς "μικρού μήκους" εντάξει. Συνεννοήσου όμως πρώτα με κάποιον σιδερά, για να βεβαιωθείς ότι τα σίδερα μπορούν να περάσουν. Για να μην έχεις γκρίνια μετά...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/4/2022 at 12:13 ΜΜ, Skrats said:

Συνάδελφοι μπορούμε μια συνεχή δοκό δύο ανοιγμάτων να την οπλίσουμε με ενιαία σίδερα; Πχ  στα πάνω σίδερα της δοκού στηνενδιάμεση στήριξη να μην εφαρμόσουμε τον κανόνα με την αγκύρωση l/3 στο επόμενο άνοιγμα και να τοποθετήσουμε ενιαία τα σίδετα έως την ακριάνή στήριξη;

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ συνάδελφε!!!!

Πολλές φορές η παράθεση-μάτιση των διαμήκων ράβδων στον κόμβο λειτουργεί ώστε να πραλαμβάνουν την αυξημένη ροπή στήριξης.

Αν πας πχ με συνεχόμενη ράβδο χωρίς μάτιση στον κόμβο, θα πρέπει να δεις πολύ προσεκτικά το διάγραμμα ροπών και εάν απαιτείται πρόσθετος οπλισμός τον ρόλο του οποίου κάλυπτε η μάτιση, δηλαδή το σίδερο από το άλλο άνοιγμα. 

Μπορείς να πας με ενιαία ράβδο, αλλά έαν δεν καλύπτεις τις ροπές σου θα χρειαστείς πρόσθετα στον κόμβο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να ρωτήσω για τις απόψεις σας πάνω στο θέμα της αγκύρωσης διαμήκους οπλισμού υποστυλωμάτων σε κοιτόστρωση. Μέχρι ποιο πάχος κοιτόστρωσης θεωρείτε ασφαλές να μην υπάρχει διαμόρφωση γάντζου στο κάτω άκρο των κατακόρυφων ράβδων (να είναι δηλαδή ευθύγραμμα)? Π.χ για διαμήκη οπλισμό υποστυλωμάτων Φ20 και ποιότητα σκυροδέματος C30/37.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εντοπίσει σε κανονισμό απαίτηση για αγκύρωση (εννοώ γάντζο) κολωνοσίδερων στη Θεμελίωση, παρά μόνο σε ακραίο κόμβο ανωδομής.

Από που προκύπτει η απαίτηση, δεν την έχω υπόψη μου.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Αγκύρωση ως ράβδο. Υπολογισμός ως εφελκυόμενη ράβδο σε κατάσταση συνάφειας 1.Με γάτζο ή περισσότερες ράβδους αν δεν έχεις ικανοτικό μειώνεις μήκος αγκύρωσης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.