Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 
Chris_p

Recommended Posts

οχι ilia

αυτό θα γίνει μόνο αν υπεροπλίσεις τόσο ωστε να γίνει κρίσιμο το σκυρόδεμα ή αν χαλάσεις τον ικανοτικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άκριβώς Άρη, αυτό εννοώ και εγώ, συμφωνούμε.

Ίσως δεν έγινε κατανοητό με τον τρόπο που το έγραψα...

Βασικά η δική μου σκέψη λέγοντας για υπερδιαστασιολόγηση αναφερόταν στην αλλοίωση του ικανοτικού.

Η λέξη "υπερδιαστασιολογούμε", για ακριβέστερη απόδοση του νοήματος που ήθελα να δώσω, μάλλον θα πρέπει να αντικατασταθεί από τη λέξη "υπεροπλίζουμε".

Έλπίζω να έγινα πιο κατανοητός τώρα :roll:

Thanks για τις παρατηρήσεις σου πάντα ευπρόσδεκτες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά έιμαι νέος μηχανικός.1)Ο Ιγνατάκης στον Πίνακα 2.10α & 2.10β σελ.18,19 των σημειωσεών του υπολογίζει το μεικτό μήκος αγκύρωσης περιοχής συνάφειας Ι,ΙΙ στην άνω ράβδο καθώς παραθέτει κάποιο σχήμα,με διάμετρο καμπύλωσης 20Φ.Μπορεί κάποιος να μου πει πως το υπολογίζει αυτό το μεικτό μήκος lb'net;

2)Ο Ιγνατάκης στον Πίνακα 2.11α & 2.11β σελ.20,21 των σημειωσεών του υπολογίζει τα κατακόρυφα σκέλη της άνω ράβδου lb,v(A) & και της κάτω ράβδου lb,v(K).Aυτά πως τα έχει υπολογίσει δεν έχω καταλάβει ακόμα.

Όποιος γνωρίζει και έχει διαβασει τις σημειώσεις του Ιγνατάκη,παρακαλώ ας μου πεί.

Με βάση τον ΕΚΩΣ που έχω διαβάσει η διάμετρος αγκύρωσης είναι 5Φ για μέχρι Φ20,και 8Φ άνω των Φ20.ΜΑΑΠ,Τα μήκα των άνω ράβδων υπόλογίζονται για περιοχή συνάφειας ΙΙ,ο συντελεστης καμπύλωσης α=0.7(καμπύλη αγκύρωση),α=1.0(ευθύγραμμη αγκύρωση),διαιρούμε με 1.4

Ενω για τις κατω ράβδους ισχύουν τα ίδια μόνο που έχουμε συνάφεια Ι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ποιός δεν έχει <<πειράξει>> τους οπλισμούς; έστω και μερικά τετραγωνικά εκατοστά πιο πάνω; Εγώ τουλάχιστον έχω ακούσει συναδέλφους να λένε ότι και με q=3.5 να λύσεις η τελική διαστασιολόγηση πλησιάζει το q=2.5.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο το έαν θέλεις δύσκαπτο κτίριο ή όχι δεν εξαρτάται τελικά μόνο από <<εσένα>> αλλά από τα χαρακτηριστικά του σεισμού. Έχει παρατηρηθεί ότι για υψηλές επιταχύνσεις έχουμε βλάβες σε κτίρια με Τ<0.5sec, Υψηλές σεισμικές ταχύτητες βλάβες σε κτίρια με 0.5<Τ<3sec και τέλος για μεγάλες μεταθέσεις βλάβες σε κτίρια με Τ άνω τον 3sec.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ποιός δεν έχει <<πειράξει>> τους οπλισμούς;

Σ΄αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.

Εγώ προσωπικά τους πειράζω, αλλά προσπαθώ να αξιολογώ το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω τόσο καιρό μέρος στη συζήτηση διότι για εμένα τα πράγματα είναι απλά: ην>0,75! Και μετά πάρτε ότι q θέλετε! Αν όμως ην<0,60 ας τα να πάνε... Τώρα λύνω ένα 3όροφο με υπόγειο με ηνz<0,60 και λόγω αρχιτεκτονικών απαιτήσεων στην πλευρά z 11,00μ έχω 3 υποστυλώματα, τα δύο ακριανά 30/150/50/50 και το μεσαίο 50/50. Ε, λοιπόν με q=3.5 δίνει για το μεσαίο 16Φ20 και το ίδιο για q=1.5... Τί να το κάνεις τώρα τούτο που δεν μπορώ να αλλάξω διατομή λόγω... αρχιτεκτονικών απαιτήσεων;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω τόσο καιρό μέρος στη συζήτηση διότι για εμένα τα πράγματα είναι απλά: ην>0,75!

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνo και πάρα πολύ καλά κάνεις.

Το ίδιο προσπαθώ και γω είτε χρειάζεται είτε όχι.

Και μετά παίρνουν σειρά όλα τ΄άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι: καλά κάνουμε και αναφέρουμε αυτό για το "πείραγμα" οπλισμών σε σχέση με τον ικανοτικό, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι για να επιδράσει αρνητικά θα πρέπει και όλα τα άλλα να έχουν γίνει στην εντέλεια και φυεικά οι αγκυρώσεις. Αν έχεις 3 σίδερα άνω, αγκυρωμένα επαρκώς τα 2 και προσθέσεις αυθαίρετα 1 ακόμα επίσης χωρίς αγκύρωση, πιστεύετε θα "χαλάσει" τον ικανοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην τον καταστρέψει αλλά σίγουρα θα τον επηρεάσει.

Τώρα λίγο πολύ αυτό είναι άλλο θέμα.

Υπό κακές κατασκευαστικές συνθήκες όπως λες, μάλλον λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.