Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά έιμαι νέος μηχανικός.1)Ο Ιγνατάκης στον Πίνακα 2.10α & 2.10β σελ.18,19 των σημειωσεών του υπολογίζει το μεικτό μήκος αγκύρωσης περιοχής συνάφειας Ι,ΙΙ στην άνω ράβδο καθώς παραθέτει κάποιο σχήμα,με διάμετρο καμπύλωσης 20Φ.Μπορεί κάποιος να μου πει πως το υπολογίζει αυτό το μεικτό μήκος lb'net;

2)Ο Ιγνατάκης στον Πίνακα 2.11α & 2.11β σελ.20,21 των σημειωσεών του υπολογίζει τα κατακόρυφα σκέλη της άνω ράβδου lb,v(A) & και της κάτω ράβδου lb,v(K).Aυτά πως τα έχει υπολογίσει δεν έχω καταλάβει ακόμα.

Όποιος γνωρίζει και έχει διαβασει τις σημειώσεις του Ιγνατάκη,παρακαλώ ας μου πεί.

Με βάση τον ΕΚΩΣ που έχω διαβάσει η διάμετρος αγκύρωσης είναι 5Φ για μέχρι Φ20,και 8Φ άνω των Φ20.ΜΑΑΠ,Τα μήκα των άνω ράβδων υπόλογίζονται για περιοχή συνάφειας ΙΙ,ο συντελεστης καμπύλωσης α=0.7(καμπύλη αγκύρωση),α=1.0(ευθύγραμμη αγκύρωση),διαιρούμε με 1.4

Ενω για τις κατω ράβδους ισχύουν τα ίδια μόνο που έχουμε συνάφεια Ι.

Γειά σας παιδιά έιμαι νέος μηχανικός.1)Ο Ιγνατάκης στον Πίνακα 2.10α & 2.10β σελ.18,19 των σημειωσεών του υπολογίζει το μεικτό μήκος αγκύρωσης περιοχής συνάφειας Ι,ΙΙ στην άνω ράβδο καθώς παραθέτει κάποιο σχήμα,με διάμετρο καμπύλωσης 20Φ.Μπορεί κάποιος να μου πει πως το υπολογίζει αυτό το μεικτό μήκος lb'net; 2)Ο Ιγνατάκης στον Πίνακα 2.11α & 2.11β σελ.20,21 των σημειωσεών του υπολογίζει τα κατακόρυφα σκέλη της άνω ράβδου lb,v(A) & και της κάτω ράβδου lb,v(K).Aυτά πως τα έχει υπολογίσει δεν έχω καταλάβει ακόμα. Όποιος γνωρίζει και έχει διαβασει τις σημειώσεις του Ιγνατάκη,παρακαλώ ας μου πεί. Με βάση τον ΕΚΩΣ που έχω διαβάσει η διάμετρος αγκύρωσης είναι 5Φ για μέχρι Φ20,και 8Φ άνω των Φ20.ΜΑΑΠ,Τα μήκα των άνω ράβδων υπόλογίζονται για περιοχή συνάφειας ΙΙ,ο συντελεστης καμπύλωσης α=0.7(καμπύλη αγκύρωση),α=1.0(ευθύγραμμη αγκύρωση),διαιρούμε με 1.4 Ενω για τις κατω ράβδους ισχύουν τα ίδια μόνο που έχουμε συνάφεια Ι.Γειά σας παιδιά έιμαι νέος μηχανικός.1)Ο Ιγνατάκης στον Πίνακα 2.10α & 2.10β σελ.18,19 των σημειωσεών του υπολογίζει το μεικτό μήκος αγκύρωσης περιοχής συνάφειας Ι,ΙΙ στην άνω ράβδο καθώς παραθέτει κάποιο σχήμα,με διάμετρο καμπύλωσης 20Φ.Μπορεί κάποιος να μου πει πως το υπολογίζει αυτό το μεικτό μήκος lb'net; 2)Ο Ιγνατάκης στον Πίνακα 2.11α & 2.11β σελ.20,21 των σημειωσεών του υπολογίζει τα κατακόρυφα σκέλη της άνω ράβδου lb,v(A) & και της κάτω ράβδου lb,v(K).Aυτά πως τα έχει υπολογίσει δεν έχω καταλάβει ακόμα. Όποιος γνωρίζει και έχει διαβασει τις σημειώσεις του Ιγνατάκη,παρακαλώ ας μου πεί. Με βάση τον ΕΚΩΣ που έχω διαβάσει η διάμετρος αγκύρωσης είναι 5Φ για μέχρι Φ20,και 8Φ άνω των Φ20.ΜΑΑΠ,Τα μήκη των άνω ράβδων υπόλογίζονται για περιοχή συνάφειας ΙΙ,ο συντελεστης καμπύλωσης α=0.7(καμπύλη αγκύρωση),α=1.0(ευθύγραμμη αγκύρωση),διαιρούμε με 1.4 Ενω για τις κατω ράβδους ισχύουν τα ίδια μόνο που έχουμε συνάφεια Ι,και ότι οι συντελεστές α είναι 1 και για καμπύλη και για ευθύγραμμη καμπύλωση.

 

lb,net=a.lb,a=συντελεστής καμπύλωσης.

As μου λύσει την απορία κάποιος παλιός.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση. Θέλω το μήκος αγκύρωσης για Φ12 και αν αγκυρώνει σε 25άρι υποστύλωμα. Κανονικά με τύπους, αποδείξεις, σχόλια, περιοχές συνάφειας, ποιότητα χάλυβα, ποίοτητα σκυροδέματος, περιοχές θλίψης/εφελκυσμού.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ.

 

Το μήκος αγκύρωσης καμπύλης είναι μειωμένο κατά 30% σύμφωνα με τις τελευταίες διατάξεις του κανονισμού. Δ17α/47/3/ΦΝ429/02

Link to comment
Share on other sites

Το ελάχιστο πάχος του στύλου είναι:

λb,min + 5*Φ + επικάλυψη + πάχος συνδετήρα

 

λb = Φ/4 * fyd/fbd (§17.6.2, εξ.17.1 ΕΚΩΣ)

fyd = fyk/γs

γs = 1,15

fbd = (2,25*fctk0,05/γc) (§Σ17.5, εξ.Σ17.2 ΕΚΩΣ)

fctk0,05 = 0,7*fctm (§Σ2.4 ΕΚΩΣ)

fctm = 0,3*fck2/3 (§Σ2.4, εξ.Σ2.2 ΕΚΩΣ)

γc = 1,50

70% μείωση λόγω περιοχής συνάφειας ΙΙ (§17.5, Πιν.17.4 ΕΚΩΣ)

1,4 αύξηση λόγω περισφιγμένης ζώνης (§Σ17.5 ΕΚΩΣ)

 

λb,min = max{ (0,3*λb, 10*Φ } (§17.6.2 ΕΚΩΣ)

 

Άρα για C20/25, B500C, επικάλυψη 3cm, συνδετήρες Φ10 και διαμήκη οπλισμό Φ12 το ελάχιστο πάχος του στύλου είναι 28cm.

λb,min = 18cm

5*Φ = 6cm

επικάλυψη = 3cm

πάχος συνδετήρα Φ10 = 1cm

 

* αν δεν κάνεις στρογγυλοποιήσεις προς τα πάνω όπως κάνω και χρησιμοποιήσεις συνδετήρες Φ8 μπορείς να μειώσεις το πάχος στα 27cm.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχασριστώ πολύ Αρη. Άρα και το Φ12 για 25 είναι αποδεκτό.

Η όπως κατά τις παραγράφους 17.6.3, 18.3.5, 18.4.6 και τα αντίστοιχα σχόλια η ελάχιστη διάσταση του υποστυλώματος πρέπει να είναι:

 

bmin= (0.207)*fy/fyk*((2/3)+5)*φmax+30

και για B500C C20/25 bmin=17.10*φmax+30

 

Άρα για π.χ. C20/25 bmin=25 (για Φ12)

 

Γιατί εγώ το 12άρι το αγκυρώνω κανονικά σε 25άρι. Που θεωρητικά και πρακτικά γίνεται.

Για καμπύλη αγκύρωση έχει μείωση 30% (Δ17α/47/3/ΦΝ429/02)

 

Και πάλι σε ευχαριστώ Χάρη.

 

*Χρησιμοποιώ πάντα συνδετήρες Φ10 (με αυτό ξεκινάω για ελάχιστο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι γνώμη έχετε για την αγκύρωση των οπλισμών των δοκών μέσα στην πλάκα, όταν δεν επιτυγχάνεται, λόγω αρχιτεκτονικών περιορισμών, επαρκής αγκύρωση στο υποστύλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για την αγκύρωση των οπλισμών των δοκών μέσα στην πλάκα, όταν δεν επιτυγχάνεται, λόγω αρχιτεκτονικών περιορισμών, επαρκής αγκύρωση στο υποστύλωμα.

 

Καλό και εφαρμόσιμο (για το άνω σίδερα φυσικά).Για τα κάτω δεν το γλιτώνεις.

Επίσης η λύση προέκτασης της δοκού ως πρόβολο και αγκύρωση εκεί, την οποία και εφαρμόζω πολύ συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχασριστώ πολύ Αρη. Άρα και το Φ12 για 25 είναι αποδεκτό.

Η όπως κατά τις παραγράφους 17.6.3, 18.3.5, 18.4.6 και τα αντίστοιχα σχόλια η ελάχιστη διάσταση του υποστυλώματος πρέπει να είναι:

 

bmin= (0.207)*fy/fyk*((2/3)+5)*φmax+30

και για B500C C20/25 bmin=17.10*φmax+30

 

Άρα για π.χ. C20/25 bmin=25 (για Φ12)

 

Γιατί εγώ το 12άρι το αγκυρώνω κανονικά σε 25άρι. Που θεωρητικά και πρακτικά γίνεται.

Για καμπύλη αγκύρωση έχει μείωση 30% (Δ17α/47/3/ΦΝ429/02)

 

Και πάλι σε ευχαριστώ Χάρη.

 

*Χρησιμοποιώ πάντα συνδετήρες Φ10 (με αυτό ξεκινάω για ελάχιστο)

 

Pappos, πως τεμηριώνεις το τύπο

bmin= (0.207)*fy/fyk*((2/3)+5)*φmax+30

και για B500C C20/25 bmin=17.10*φmax+30

 

Παρατήρηση: Μην διαχωρίζετε διαδοχικες δημοσιευσεις σας οι οποιες γινονται με διαφορά μικρού χρονικού διαστήματος. Κανετε χρήση της εντολής "επεξεργασια". Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

acnt

Link to comment
Share on other sites

...Καλό και εφαρμόσιμο (για το άνω σίδερα φυσικά).Για τα κάτω δεν το γλιτώνεις...

Εκτός φυσικά εάν η δοκός είναι ανεστραμμένη οπότε ισχύουν τα αντίθετα.

Η προέκταση της δοκού είναι λύση ανάγκης, εφικτή μεν αλλά αρχιτεκτονικά όχι και η καλύτερη δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Pappos, πως τεμηριώνεις το τύπο

bmin= (0.207)*fy/fyk*((2/3)+5)*φmax+30

και για B500C C20/25 bmin=17.10*φmax+30

 

Είναι τύποι που προτείνει το ΝΕΧΤ μετά από ανάλυση αυτών του ΕΚΩΣ.

Αν τους εφαρμόσεις θα έχεις μια μικρή απόκλιση από αυτά του π.χ. Ιγνατάκη (είναι πιο ευνοικοί).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Λοιπόν όταν λύνουμε με q=1.5 τότε το κτίριο είναι Χ.Α.Α.Π.

Οι οπλισμοί τότε δεν απαιτούν αγκύρωση σύμφωνα με το 17.6?

Τι αγκυρώσh απαιτούν?

Είναι το 2/3·lb,net+b/3 σύμφωνα με το 17.8.4 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.