Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή υπογείου σε κατοικία


Recommended Posts

Γνωρίζω ότι έχουν ανεβεί παραπλήσια θέματα, αλλά δεν δίνουν απάντηση στο δικό μου ζήτημα.

Υπάρχει μονόροφη κατοικία με υπόγειο και επιθυμεί ο Ιδιοκτήτης το υπόγειο να γίνει και νομίμως κατοικίσιμο.

Η Ο.Α. δεν έχει κλείσει. Τι ενέργειες απαιτούνται για την εν λόγω μετατροπή; Πρόκειται για αλλαγή χρήσης (ρωτάω δεν γνωρίζω);

Στην περίπτωση που απομένουν μόνο οι εργασίες τελειωμάτων (επενδύσεις δαπέδων, τοίχων κλπ.), μπορώ να πάρω παράταση ισχύος της αδείας για άλλα τέσσερα χρόνια;

Σημειωτέον είμαι τελείως άσχετος/ άπειρος με τέτοιου είδους "πολεοδομικά θέματα".

 

 

Παρακαλώ, συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν έχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης?

 

Αν μπορείς βάλε και την ειδικότητα σου στο προφίλ σου, για να είναι πιο εύκολο με βάση και την ειδικότητα σου να υπάρχουν οι σχετικές απαντήσεις. Προσωπικά με δυσκολεύει όταν δεν γνωρίζω την ειδικότητα σε τι επίπεδο να απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

Μετατροπή από υπόγειο σε κατοικία = μετατροπή εκτός Σ.Δ. σε εντός Σ.Δ.

Σ.Δ.=συντελεστής δόμησης... Λίγο δύσκολο να έχεις ξοδέψει μόνο το 50-60% και να έχεις τόσο υπόλοιπο. Ελεγξε αυτό και μετά οι διαδικασίες. (αναθεώρηση είναι προς το παρόν).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόκειται για οικισμό, αναγράφεται στο τοπογραφικό ότι ο Σ.Δ. είναι ίσος με: "100*1,6+100*0,8+100*0,6+(Εοικ.-300)*0,4".

Τη συγκεκριμένη διάταξη την εντόπισα και στην ιστοσελίδα του υπουργείου:http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108085.html.

Η εν λόγω επιφάνεια του υπογείου είναι 52τ.μ., ενώ η επιφάνεια που "περισσεύει" προς δόμηση ξφτάνει τα 250τ.μ. Άρα από άποψη αυθαιρέτου είμαστε εντάξει. Προχωράω με αναθεώρηση; Αν ναι τι μελέτες απαιτούνται;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου με μπέρδεψες λίγο. Θα επαρκούσε να έγραφες τα αναγραφόμενα στο ΔΚ της άδειας κι όχι τους όρους δόμησης από το ΤΔ.

Είναι και εκτός σχεδίου αν κατάλαβα καλά και πάει με τις διατάξεις εντός οικισμού προ 23

 

Υπάρχουν κι άλλοι παράμετροι συνάδελφε που με δεδομένη όπως δηλώνεις ο ίδιος ασχετοσύνη σου, κινδυνεύεις να βλάψεις άθελα σου τα συμφέροντα του πελάτη σου, αν δεν συνεργαστείς με έμπειρο μελετητή της περιοχής σου.

 

Μια σημαντική παρατήρηση εκ μέρους μου.

 

Αν κατάλαβα καλά με την δεύτερη απάντηση σου την αρχική οικοδομική άδεια δεν την έχεις εκδώσει εσύ?

Αν ναι υπάρχουν και αρκετά άλλα ζητήματα.

 

1ον και σημαντικότερο να επικοινωνήσεις εσύ με τον μελετητή επιβλέποντα έως τώρα

 

Αν ο πελάτης επιμένει για δικούς του ειδικούς λόγους να τον αλλάξει με εσένα, εκτός όλων των άλλων η οικοδομική άδεια θα χρειαστεί αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα, με αυτοψία πολεοδομίας για έλεγχο προόδου έργου κλπ

είσαι σίγουρος ότι το θέλει αυτό ο πελάτης σου? Τον έχεις ενημερώσει για αυτό σχετικά ή θα το ανακαλύψεις μετά και θα τρέχεις?

 

Σου συνιστώ να μιλήσεις και να συνεργαστείς με τον μελετητή επιβλέποντα του έργου

 

Υπάρχει και μια δεοντολογία άγραφη...

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος χρήσης της ιστοσελίδας είναι -φαντάζομαι- συμβουλευτικός και όχι επικριτικός όπου ο καθένας βρίσκει πρόσφορο έδαφος να γράψει τις εξυπνάδες του. Περίμενα οι διαχειριστές να επεμβαίνουν και σε τετοια θέματα...

Σαφώς και σέβομαι τους συναδέλφους μου γι' αυτό και το θέμα το συζητάω μαζί τους και αν προκύπτει ζήτημα δεοντολογίας έχει προτεραιότητα ο συνάδελφος μελετητής. JTB ευχαριστώ για την κατανόηση.

Η καχυποψία ρίζωσε στην ελληνική κοινωνία και στον κλάδο μας από πισώπλατα μαχαιρώματα παλαιοτέρων και όχι από εμάς τους νεότερους.

Ευχαριστώ για την συμπεριφορά...

Link to comment
Share on other sites

Αν εξέλαβες την γνώμη μου ως κακόβουλη επικριτικότητα, ειλικρινά την συγγνώμη μου. Δεν ήταν πρόθεση μου.

Πρόθεση μου ήταν να προστατέψω εσένα και μέσω εσου την δουλειά σου προς τρίτους.

Σαφέστατα και θα αποφεύγω σε οποιοδήποτε μελλοντικό ερώτημα σου να ενδιαφερθώ αφού το αισθάνθηκες ως πισώπλατα μαχαίρωμα.

Ολόψυχα καλή επιτυχία σου εύχομαι, χωρίς ειρωνικό ευχαριστώ.

 

 

Υ.Γ.

Σε ότι με αφορά αν κρίνουν οι mod ότι πρέπει να διαγράφει η αρχική μου απάντηση, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Φυσικά δεν αναιρώ τίποτα από όσα είχα γράψει ως άποψη.

Link to comment
Share on other sites

civilgeo4 μην απογοητεύεσαι, καμιά φορά είναι λογικό να υπάρχει καχυποψία όταν δεν υπάρχει η άμεση επαφή με τον άλλον και ο γραπτός λόγος μας δεν διευκολύνει και πολύ με αποτέλεσμα να παρερμηνεύουμε το ύφος του άλλου.

 

Δεν θα σταθώ άλλο σε αυτό

σχετικά με το θέμα σου τώρα:

 

τα βασικά θέματα τα οποία θα πρέπει να διερευνύσεις είναι :

1. Ο συντελεστής δόμησης αν σου επιτρέπει τη μετατροπή του υπογείου σε χώρο κατοικίας.

2. Αν χώρος πληροί οτις προυποθέσεις που ορίζει ο κτιριοδομικός προκειμένου να χαρακτηρισθεί ως χώρος κύριας χρήσης. (προδιαγραφές ελ. ύψους, φωτισμού αερισμού, στάθμη δαπέδου σε σχέση με οριστική στάθμη εδάφους κτλ)

3. Αν αρχιτεκτονικά αυτός ο χώρος είναι βιώσιμος ως χώρος κατοικίας.

 

Σχετικά με την άδεια διάβασε λίγο στα σχετικά threads τι απαιτείται για αναθεώρηση της Ο.Α. γιατί σε κάποιες περιπτώσεις όταν έχουμε μεταβολή του όγκου ή της κάλυψης η αναθεώρηση πρέπει να γίνει λαμβάνοντας υπόψη τις νέες ισχύουσες Πολεοδομικές διατάξεις (πχ αλλαγή στο ποσοστό Η/Υ χώρων). Επίσης υπάρχει και σχετικό thread σχετικά με το τι συμβαίνει με την άδεια αν έχει ολοκληρωθεί ο Φ.Ο. μέσα στην τετραετία.

 

θεωρώ ότι το θέμα με τον προηγούμενο μελετητή έχει επιλυθεί(από πλευράς δεοντολογίας, οικονομικών κτλ), από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και κάποιον μελετητή πιο έμπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά γιατί ο πελάτης σου δεν κάνει διαδικασία τακτοποίησης του χώρου του υπογείου σε κατοικία με τον Ν.3843/2010?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.