Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υψόμετρα για πληρότητα φακέλου


ManosDr

Recommended Posts

Τις προδιαγραφές για σύνταξη μελέτης μηκοτομής αστικής οδού που μπορώ να τις βρω? Δυστυχώς τα μόνα που αναφέρονται είναι τα όρια των κλίσεων. Τι άλλα στοιχεία πρέπει να περιλαμβάνει μία μηκοτομή εκτός από την ίδια τη μηκοτομή?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε επειδή μου έχει τύχει να συντάξω εγώ την μελέτη,χωρίς ρεπέρ μάλιστα,επειδή στον Δήμο είναι ανίκανοι ως συνήθως σου δίνω τα άρθρα για το ΠΙΝΑΚΙΟ ΑΜΟΙΒΗΣ που πρέπει να συντάξεις σε περίπτωση που κάνεις την μελέτη.Μου τα έδωσαν αυτοί από κάποιον μηχανικό που τους συνέταξε σε αντίστοιχη εργασία.

α)Χωροστάθμηση του άξονα των οδών -σύνταξη μηκοτομών,ΧΛΜ,άρθρο Π.Δ. 9β του 696/74, τιμή μονάδος 6000,00

β) Μελέτη ερυθράς των οδών (συμφωνα με την 71934/9734/89) σε ΧΛΜ από απόφαση του ΥΠΕΧΩΔΕ,τιμή μονάδος 3000

 

Όταν θα έχω νεότερα για την περίπτωση μου θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

..

β. Αν ο Δήμος ή η Κοινότητα δεν εκδώσει τις παραπάνω βεβαιώσεις μέσα σε ένα μήνα από την σχετική αίτηση αυτές εκδίδονται από την αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία ή από άλλη τεχνική υπηρεσία, την οποία ορίζει ο Νομάρχης. Η παραπάνω υπηρεσία κοινοποιεί τα σχετικά έγγραφα στο Δήμο ή την Κοινότητα

 

 

Επειδή με αφορά προσωπικά το θέμα, σε περίπτωση που ο Δήμος (τεχνική υπηρεσία του) δεν προβαίνει στην έκδοση της παραπάνω βεβαίωσης υψομέτρου, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί, προκειμένου να προβεί η Πολεοδομία στην έκδοση της βεβαίωσης?

 

Επίσης με το ΝΟΚ, συνεχίζουν να ισχύουν οι διατάξεις που αναφέρει ο ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι λίγο τη βοήθεια σας. Σε οικόπεδο εντος σχεδίου ,άρτιο και οικοδομήσιμο απο πράξη εφαρμογής υπάρχει στο πρόσωπο δρόμος μη ασφαλτωμενος , απλά χωματόδρομος . 4 μέτρα απο το πρόσωπο του οικοπέδου σταματάει ο τσιμέντωμενος δρόμος . Το πρόβλημα είναι οτι θέλω να βρω ακριβώς το επιπεδο του δρόμου για βρω την αφετηρία των υψών για ανέγερση . Ύστερα απο μέτρηση απο ρεπερ του δήμου βρησκω διαφορές πάνω απο 20cm στον υλοποιημένο δρομο σε σχέση με τη μηκοτομη της πράξης εφαρμογής . Και αν συνεχίσει έτσι μέχρι το πρόσωπο του οικοπέδου μου θα εχει διαφορά πάνω απο 30 cm . Καταλαβενετε οτι κατι πρέπει να γίνει γιατι αν στις μελέτες μου βάλω τα εγκεκριμένα ύψη θα υπάρξει πρόβλημα στην υλοποίηση . Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ; Στην ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ λένε να προχωρήσω με τα επίσημα και οταν θα περάσει η εργολαβία να εχει το νου του ο ιδιοκτήτης να τους επισημάνει το πρόβλημα , εντελώς μπακαλίστικη συμβουλή δηλαδή . Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ; Σε άλλη παρόμοια περίπτωση συναδέλφου ζήτησαν τροποποίηση της μηκοτομης . Είναι δυνατόν να γίνει αυτο ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Παύλο . Απο οτι καταλαβαίνω πρέπει να κάνω αίτηση στις τεχνικές υπηρεσίες για αλλαγή της ερυθράς κλπ . Οπότε ζήσε ΜΑΗ μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.