Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχή λειτουργίας Fan Coils


saradis1

Recommended Posts

1 ώρα πριν, mechpanos said:

Ενημερωτικά, πάντως, σήμερα μιλούσα με τον τεχνικό της Daikin, για το πού θα πάρω επαφή για να στείλω εντολή στα fan coils να ανάβουν/σβήνουν όλα μαζί.. και μου είπε ότι είναι περιττό να υλοποιήσω αυτό τον αυτοματισμό, γιατί τα συγκεκριμένα fcu έχουν επάνω τους αισθητήριο που ανάβουν/σβήνουν με το που περάσει ζεστό/παγωμένο νερό. Βέβαια δεν θα έχω διοδη/τρίοδη, για να μην περνά νερό από μέσα, οπότε μπορεί να δουλέψει έτσι.

Επειδή έχω Daikin fcu, να σου πω ότι ναι έχουν αυτή τη δυνατότητα αλλά όχι by default, παίρνεις έξτρα το αισθητήριο θερμοκρασίας και κόλλημα βάσης του αισθητηρίου πανω στη χαλκοσωλήνα, εκτός αν πάρεις το κιτ τις τρίοδης που έχει έτοιμη θέση για το αισθητήριο. Και φυσικά χειριστήριο της daikin.

Προσωπικά ο μηχανολόγος μου ήταν για κλωτσιές και δεν είχε ιδέα, ούτε μου είχε πει κάτι, επειδή έχω 3rd party χειριστήρια το έχω υλοποιήσει με έξτρα controller που διαβάζει θερμοκρασία και κόβει τον ουδέτερο.

Temperature sensor kit_FWTSKA_Installation and operation manual_fc66002767.pdf

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Επειδή έχω Daikin fcu, να σου πω ότι ναι έχουν αυτή τη δυνατότητα αλλά όχι by default, παίρνεις έξτρα το αισθητήριο θερμοκρασίας και κόλλημα βάσης του αισθητηρίου πανω στη χαλκοσωλήνα, εκτός αν πάρεις το κιτ τις τρίοδης που έχει έτοιμη θέση για το αισθητήριο. Και φυσικά χειριστήριο της daikin.

Προσωπικά ο μηχανολόγος μου ήταν για κλωτσιές και δεν είχε ιδέα, ούτε μου είχε πει κάτι, επειδή έχω 3rd party χειριστήρια το έχω υλοποιήσει με έξτρα controller που διαβάζει θερμοκρασία και κόβει τον ουδέτερο.

Temperature sensor kit_FWTSKA_Installation and operation manual_fc66002767.pdf 1 MB · 1 download

ΟΚ! Εγώ έχω fan coils της Innova, και σήμερα θα δω στο manual των controller αν έχουν όντως αυτή την δυνατότητα. Η κουβέντα με τον τεχνικό ήταν γιατί η Daikin μάλλον δεν βγάζει by default βοηθητική επαφή start/stop, χρειάζεται μια digital i/o pcb κάρτα που είναι προαιρετική. Και πάνω σε αυτή την κουβέντα γιατί θέλω την κάρτα, μου είπε ότι δεν χρειάζεται τον αυτοματισμό να τον κάνω εγώ, γιατί το έχουν τα fan coils.

Υγ. : Γιατι κόβεις τον ουδέτερο, κι όχι την φάση;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mechpanos said:

ΟΚ! Εγώ έχω fan coils της Innova, και σήμερα θα δω στο manual των controller αν έχουν όντως αυτή την δυνατότητα. Η κουβέντα με τον τεχνικό ήταν γιατί η Daikin μάλλον δεν βγάζει by default βοηθητική επαφή start/stop, χρειάζεται μια digital i/o pcb κάρτα που είναι προαιρετική. Και πάνω σε αυτή την κουβέντα γιατί θέλω την κάρτα, μου είπε ότι δεν χρειάζεται τον αυτοματισμό να τον κάνω εγώ, γιατί το έχουν τα fan coils.

Υγ. : Γιατι κόβεις τον ουδέτερο, κι όχι την φάση;

Γιατί από την ίδια φάση τροφοδοτώ τον controller.

Οπότε κόβω τον ουδέτερο που πάει στον ανεμιστήρα. Αλλιώς θα ήθελα τρια ρελέ, ένα για κάθε ταχύτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω απλά ότι τα innova, στο Controller έχουν ενσωματωμένη την επαφή για διάβασμα θερμοκρασίας, ενώ και στο στοιχείο τους (coil) έχουν προεγκατεστημένο το σχετικό αισθητήριο.
Οπότε, από θέμα αυτοματισμού με εξυπηρετεί πάρα πολύ:
τον χειμώνα θα παίρνουν όλα μόνα τους, από standby, όταν διαβάσουν ζεστό νερό στο στοιχείο.
το καλοκαίρι, επειδή δεν θα θέλω ψύξη σε όλους τους χώρους, απλά θα κατεβάζω από το πινακάκι που θα φτιάξω, την παροχή ρεύματος σε όσα fan coil δεν θέλω ψύξη, να μην παίρνουν καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.