Jump to content

Όροι δόμησης εκτός σχεδίου - βιομηχανικό κτήριο


Recommended Posts

Καλησπέρα, ποιοι είναι οι όροι δόμησης για βιομηχανικό κτίριο για εκτός σχεδίου περιοχή? Έχει διαφοροποίηση για διαφορετική όχληση? Σε ποιους νόμους αναφέρεται ρητά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ΒΙΠΕ η κάτι ανάλογο ΣΚ 0,30 , ΣΔ 0,90 , όροφοι 3 ύψος 11.00 μ και Δ=10 μ.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι σε βιομηχανική περιοχή, εκτός ΓΠΣ και εκτός σχεδιου-οικισμού. Μέσης όχλησης βιομηχανίας κτίριο. Χρειάζεται προκαταρκτική περιβαλλοντική ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Με τους ορους δομησης για βιομηχανια-βιοτεχνια πας βασει των εκτος σχεδιου ορους δομησης... (εχει το ΦΕΚ ξεχωριστο αρθρο..)

Καμια σημασια δεν εχει η οχληση για τους ορους δομησης..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έχω γήπεδο 3.125 εντός ζώνης με χρόνο δημιουργίας που φτάνει (με τους αναδασμούς) μέχρι το 1930. Πρόσωπο 53 μέτρα σε δημοτική οδό. 

Χρήση βιοτεχνικό κτίριο. 

Υπάρχει τρόπος να πάρω την παρέκκλιση των 5 μέτρων για τις πλάγιες αποστάσεις; 

Με τους γενικούς όρους μπορώ γιατί λόγο της §2α (2000 τ.μ. προ του 77) αλλά με τους ειδικούς (βιοτεχνία) για να πάρω την παρέκκλιση μου πρέπει να μην είναι δυνατή η οικοδόμηση... 

Υπάρχει κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Εμπίπτει η περίπτωση μου στην αα της παρ. 5 του άρθρου 4 :
5. Οι όροι και περιορισμοί δόμησης των γηπέδων για την ανέγερση βιομηχανικών εγκαταστάσεων καθορίζονται ως εξής:
α) Ελάχιστες αποστάσεις των κτιρίων ή εγκαταστάσεων από τα όρια του γηπέδου 10 μέτρα.
"αα) Κατά παρέκκλιση της παραπάνω διατάξεως, εάν μετά την τήρηση της
αποστάσεως των 10,0 μ. δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση, οι αποστάσεις των
κτιρίων από τα όρια του γηπέδου ορίζονται ως κατωτέρω:
-Για γήπεδα που βρίσκονται εντός της ζώνης των πόλεων ή οικισμών, τα
οποία είχαν μέχρι 27.4.1977 ελάχιστο εμβαδόν 2.000 τ.μ. η απόσταση του
κτιρίου από τα όρια του γηπέδου ορίζεται σε 5.0 μ..
Στο τελευταίο εδάφιο όμως αναφέρει:
Το μέγιστο πλάτος του κτιρίου στις παραπάνω περιπτώσεις δεν πρέπει να
υπερβαίνει τα 10 μέτρα.


Δηλαδή, θέλω να ανεγείρω κτίσμα 500 τ.μ. και ο κύριος νομοθέτης για να μου δώσει την παρέκκλιση στα 5 μέτρα θα θα πρέπει να μη μου ¨βγαίνει ¨ μια λωρίδα μικρότερη από 10 Χ 50;;;;;

Edited by nzerman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ειδικές διατάξεις του άρθρου 4 σχετικά με τς βιομηχανικά κτίρια όπως π.χ. η υποχρέωση τήρησης των 10 μέτρων αφορά τα άρτια κατά κανόνα. Τα άρτια κατα παρέκκλιση της παρ. 2 α του άρθρου 1 έχουν υποχρέωση τήρησης των 5 μέτρων απο την παρέκκλιση της παρ. 5 Ανεξάρτητα απο τη χρήση. Αυτό πέρασε και απο την υπηρεσία.

Edited by nzerman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.