Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης εκτός σχεδίου - βιομηχανικό κτήριο


Recommended Posts

καλησπέρα!

θέλω να βγάλω άδεια για βιομηχανικό κτίριο σε εκτός σχεδίου περιοχή και μάλιστα χωρίς χρήσεις γης, όρους και περιορισμούς δόμησης κλπ (άρα πάω με άρθρο32 παρ.1 του Ν. 4759/20). Οπότε, θεωρώ κάλυψη 10%, δόμηση 0,6 και συντελεστή κατ'όγκον εκμετάλλευσης 4.

Ο υπάλληλος της πολεοδομίας επιμένει πως κάνω λάθος, και ότι η κάλυψη είναι 30% και γενικά ισχύει το άρθρο 4 του π.δ. του 85(Δ'270), με την μόνη διαφορά ότι η δόμηση έγινε 0,6 και ο συντελεστής κατ'όγκον εκμετάλλευσης 4.

Η γνώμη όσων συναδέλφων έχουν ασχοληθεί ή εκδώσει πρόσφατα άδεια με τα παραπάνω χαρακτηριστικά, θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ.

Edited by apostolos84
Link to comment
Share on other sites

σαν πρωτη προσεγγιση,

το 32 λεει οτι...σε αυτα που δεν και δεν και δεν [εσυ τα εχεις ολα τα "δεν"]

 

εφαρμοζονται οι διαταξεις του   Δ 270 που δεν ερχονται σε αντιθεση με το παρον

Στο "παρον" δεν βλεπω να οριζει το αρθρο 33 παρ. β',   κατι διαφορετικο για την καλυψη, αρα ισχυει το Δ270

β) Μέγιστο ποσοστό καλύψεως του γηπέδου 30% της επιφανείας του.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου είπε ακριβώς και ο πολεοδόμος, εγώ κολλάω όμως με το άρθρο 33 παρ. 1 που γράφει για κάλυψη 10% των κτιρίων της παρ.1 του άρθρου 32.

Η απάντησή του στον προβληματισμό μου, είναι ότι το 10% κάλυψη είναι γενικό (όπως αναφερόνταν γενικά και στο άρθρο 1 του π.δ. του 85 (Δ'270) και ότι ειδικά για τα βιομηχανικά παραμένει το 30%.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.

 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

ομως, η παρ. 2 λεει

"στις παρακατω περιπτωσεις ισχυουν ειδικα οι εξης οροι δομησης"

β] σε βιομηχανικες εγκαταστασεις κλπκλπ

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη συμφωνώ. 30% παραμένει η κάλυψη και δεν έχει αλλάξει. Ο συνάδελφος το μπερδεύει διότι και το ΦΕΚ 270/Δ/85 αναφέρει στο άρθρο 1 γενικώς κάλυψη 10% όπου δεν ορίζεται ειδικότερα ανά χρήση στα επόμενα άρθρα. Σωστά του τα λένε στην Πολεοδομία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Δημήτρη συμφωνώ. 30% παραμένει η κάλυψη και δεν έχει αλλάξει. Ο συνάδελφος το μπερδεύει διότι και το ΦΕΚ 270/Δ/85 αναφέρει στο άρθρο 1 γενικώς κάλυψη 10% όπου δεν ορίζεται ειδικότερα ανά χρήση στα επόμενα άρθρα. Σωστά του τα λένε στην Πολεοδομία.

Σας ευχαριστώ. Διαβάζοντας το νόμο ξανά και ξανά, αναθεωρώ και καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα με εσάς και την Πολεοδομία.

Edited by apostolos84
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους και καλή βδομάδα. Θέλω σε εκτός σχεδίου περιοχή, να βγάλω άδεια για κέντρο αποθήκευσης και διανομής (μεταλλική κατσκευή). Στην εν λόγω περιοχή δεν υπάρχουν θεσμοθετημένες χρήσεις γης, οπότε σκέφτηκα ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω όρους δόμησης βιοτεχνικού, δλδ κάλυψη 40% και ΣΔ 0,60.

ερώτηση 1. Εφόσον δεν απαγορεύεται η χρήση βιοτεχνικού στην εν λόγω περιοχή, σωστοί δεν είναι οι όροι δόμησης (δόμησης και κάλυψης) που έχω αναγράψει; 

ερώτηση 2. Επειδή χρησιμοποιώ όρους δόμησης βιοτεχνικού,δεν απαιτείται να περάσω από Διεύθυνση Ανάπτυξης για άδεια εγκατάστασης, ; 

ερώτηση 3. Εφόσον όπως προανέφερα δεν υπάρχουν στην εν λόγω περιοχή θεσμοθετημένες χρήσης, πρέπει να ψάξω και κάτι άλλο όσον φορά την εγκατάσταση της εν λόγω χρήσης στην περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αρχικά για τους όρους δόμησης επειδή η χρήση που παραθέτεις παραπέμπει σε εγκατάσταση εφοδιαστικής κοίτα μήπως τελικά εμπίπτεις την παρ.θ του άρθ. 33 του Ν.4759/20.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλημέρα, αρχικά για τους όρους δόμησης επειδή η χρήση που παραθέτεις παραπέμπει σε εγκατάσταση εφοδιαστικής κοίτα μήπως τελικά εμπίπτεις την παρ.θ του άρθ. 33 του Ν.4759/20.

Καλημέρα Άκη,

εκεί ανήκω όντως, και από εκεί πήρα το 0,60. Ο πελάτης θέλει να κατασκευάσει επενδυτικά ένα κτίριο που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε ως Κέντρο αποθήκευσης και διανομής είτε ως βιοτεχνικό. Βάσει τούτου θα πρέπει να κάνω στον σχεδιασμό μία μίξη του άρθρου 33 της περίπτωσης 3β και περίπτωσης της θ.

Εμένα με ανησυχεί ότι δεν έχω στην εν λόγω περιοχή θεσμοθετημένες χρήσεις και προσπαθώ να δω το εγκρίσεις θα χρειαστώ και αν υπάρχει κάποιος άλλος περιορισμός που θα μου απαγόρευε να εγκαταστήσω π.χ. κέντρο διανομής και αποθήκευσης.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τοπογραφικό για έκδοση αδείας θα βοηθούσε σε 1η φάση, κατα τα άλλα αν και οι 2 χρήσεις έχουν κοινό ΣΔ = 0,60 νομίζω ότι υπάρχει διαφορά στο επ. ύψος. Συνήθως για μεικτή χρήση πάς με τους χειρότερους όρους δόμησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.