Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Είσοδος - Έξοδος οχημάτων


bobomastoras

Recommended Posts

Μην μπερδεύεσαι με τις προδιαγραφές για κλειτούς χώρους στάθμευσης. Απ' ότι καταλαβαίνω εδώ πρόκειται για την διαμόρφωση οικοπέδου με 3 θέσεις στάθμευσης που απαιτούνται και μάλλον θα πρέπει να φροντίσεις να επιτυγχάνεται η ανεξάρτητη είσοδος-έξοδος τους στον κοινόχρηστο δρόμο. Απ΄ότι φαίνεται αυτό δεν επιτυγχάνετα στην προκειμένη περίπτωση. Ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσεις τη διάταξη του κτίσματος στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν ήμουν αρκετά σαφής από την αρχή το κτίσμα είναι υφιστάμενο και γίνεται νομιμοποίηση.

Στο σκαρίφημα από τις διακεκομμένες γραμμές και πάνω υπάρχει όροφος, δεν είναι διαμόρφωση οι διακεκομμένες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Θυμάμαι ότι κάπου υπήρχε μία διάταξη ότι το μισό του προσώπου ενός οικοπέδου μπορεί να χρησιμοποιηθεί για είσοδο-έξοδο αυτοκινήτων (ή τουλάχιστον 6 μέτρα) αλλά δεν θυμάμαι πού!

Μία βοήθεια παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

οι σχετικοί νόμοι είναι οι εξής

 

Προδιαγραφές κατασκευής χώρων στάθμευσης. http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=971

Χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1003

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, έχω μια περίπτωση υπόγειου ΧΣ 3 θέσεων αλλά πάντα πρέπει να υπάρχουν δυο κενές θέσεις για να μπορεί να μπει και να μανουβράρει κάποιος από τους τρεις ιδιοκτήτες. Δηλαδή αν από τις τρεις θέσεις οι δυο είναι κατειλημμένες ο τρίτος δεν μπορεί να μπει. Υπάρχει κάτι στη σχετική νομοθεσία που να αναφέρει τον τρόπο και την δυνατότητα πρόσβασης στη θέση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν προδιαγραφές για τους χώρους στάθμευσης με τους ανάλογους ελέυθερους χώρους πρόσβασης και κίνησης.Μήπως δεν τηρήθηκαν στη μελέτη ή στην πράξη?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα σε όλους

Έχω περίπτωση νέου κτιρίου παιδικός σταθμός. Οι 3 θέσεις που απαιτούνται μπορούν να μπουν σε σειρά στο Δ και να βγαίνουν με την όπισθεν δεδομένου ότι θα έιναι ΘΣ για τη λειτουργία του εκπαιδευτηρίου και θεωρητικά τα οχήματα θα μπαινοβγαίνουν τις ίδιες ώρες?

Το οικόπεδό μου είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο και αν δεν γίνεται αυτό υποθέτω πρέπει να στραφώ σε εξαγορά ΘΣ

Link to comment
Share on other sites

ΒΙΚΕ, υπάρχει σε ένα βιβλίο ήδη και λέγεται "η εγκυκλοπαίδια του αναρχικού p" εκεί μπορείς να βρεις τρόπο κατασκευής εκρηκτικών μηχανισμών, οπότε κάνεις το ένα αυτοκίνητο φύλλο και φτερό και ο επόμενος παρκάρει :)

Μέρσα, πιστευω η μόνη αρμόδια να σου απαντήσει είναι η σχετική πολεοδομία. Η άποψη μου είναι ότι όχι. Μήπως υπάρχει άλλη δυνατότητα όπως το να βάλεις λίγο πίσω το κτίριο ώστε να δημιουργηθούν οι 3 θέσεις μπροστά του?

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.