Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ισχύς λέβητα για ΠΕΑ διαμερίσματος


nikoschris

Recommended Posts

Συνάδελφε nik

Κοίταξε λίγο ξανά τα παραδείγματα, έχουν αναθεωρηθεί και ίσως είναι περισσότερο κατανοητά.

 

Το 70 % αφορά το ποσοστό της ισχύος στο δίκτυο διανομής που πάει στη ζώνη κατοικιών.

Από εκεί και μετά, εξετάζεις στις κατοικίες τις στήλες που ανεβαίνουν.

Αν βγάζεις ΠΕΑ για την ζώνη των κατοικιών συνολικά, κοιτάς ποια στήλη έχει την χειρότερη απόδοση και αυτή βάζεις στο πρόγραμμα. Δηλαδή την ισχύ της στήλης με τον χειρότερο β.α. και τον β.α. της.

 

Αν εξετάζεις ξεχωριστά ένα διαμέρισμα, βάζεις την ισχύ της στήλης που <<δίνει>> στο συγκεκριμένο διαμέρισμα και τον β.α. της, άσχετα αν η ίδια στήλη δίνει και σε άλλα διαμερίσματα.

 

Στην συνολικά αποδιδόμενη ισχύ στο δίκτυο, πριν εξετάσεις τις στήλες ξεχωριστά για να δεις τι μεταφέρει η κάθε μια, δεν βάζεις ισχύς λέβητα Χ nge.

Βάζεις ισχύς λέβητα Χ ng1 X ng2 (αν και προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό).

Χρόνια πολλά και καλημέρα,

Με βάση την απάντησή σου, στη δικιά μου περίπτωση που έχω να βγάλω ΠΕΑ διαμερίσματος που θερμαίνεται με κεντρική θέρμανση αερίου έκανα τα εξής:

Η θερμική ισχύς του λέβητα που ισάγεται στο δίκτυο διανομής (κεντρικός συλλέκτης στο λεβητοστάσιο) είναι λόγω υπερδιαστασιολόγησης 162kW (με ngm=0,94 & ng1=0,75). Επειδή έχω 15 ξεχωριστές στήλες (από τουμπόραμα) που κάθε μία "προορίζεται" για κάθε διαμέρισμα, θα εισάγω ισχύ 162/15=10,8 kW ως ισχύ στο δίκτυο διανομής του διαμερίσματος του 2ου ορόφου που έχω να επιθεωρήσω;

Επίσης οι ένοικοι του διαμερίσματος έχουν ΖΝΧ μέσω ενός μπόιλερ στο πατάρι του μπάνιου τους. Στη θερμική ισχύ του λέβητα αερίου θα βάλω την ονομαστική ισχύ του κατασκευαστή: 233kW και Β.Α. αυτόν που προέκυψε από φύλλο της καυσανάλυσης 0,94;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι κάτι δε πάει καλά με τη θεώρησή σου.

Αν θέλεις μπορείς να κοιτάξεις εκτός από την ΤΟΤΕΕ και το help του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Εχεις ένα φύλλο ελέγχου. Αν σ' αυτό δεν έχει υπολογιστεί από τον τεχνίτη η ισχύς Pm (παρ. 4.1.2.1 της ΤΟΤΕΕ1 σελ.90) τότε μπορείς να την προσδιορίσεις με τον τρόπο που αναλυτικά αναφέρεται στην ενότητα <<φύλλο ελέγχου λέβητα>> του φόρουμ από συναδέλφους.

Προσοχή: η ισχύς του λέβητα που ζητάει το πρόγραμμα ΔΕΝ είναι Pm = Pον x ngm x ng1 x ng2. Είναι η Pm που θα καθοριστεί όπως σου ανέφερα προηγουμένως.

 

Ο βαθμός απόδοσης που θα καταχωρήσεις είναι ο ngen = ngm x ng1 x ng2 (τύπος 4.2 της ΤΟΤΕΕ1 σελ. 91).

 

Για την ισχύ δικτύου χρησιμοποιείς την Pm x ng1 x ng2.

Αν έχεις 15 στήλες ίδιας διαμέτρου και δεν έχεις άλλο στοιχείο για προσδιορίσεις την ισχύ που μεταφέρει η στήλη που τροφοδοτεί το διαμέρισμά σου (π.χ. από μελέτη θέρμανσης ή πίνακα κατανομής δαπανών θέρμανσης) , τότε η διαίρεση με το 15 είναι ορθή. Δηλ. (Pm x ng1 x ng2) / 15.

Αυτό καταχωρείς στην ισχύ δικτύου του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Για την ισχύ του συστήματος παραγωγής ΖΝΧ και εφόσον το σύστημά σου λειτουργεί μόνο τον χειμώνα, βάζεις την παραπάνω ισχύ του λέβητα (Pm) και τον παραπάνω βαθμό απόδοσης (ngen=ngmxng1xng2).

Για τους θερινούς μήνες βάζεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

 

Αν λειτουργεί ο λέβητας και το καλοκαίρι τότε θα ορίσεις δύο γραμμές με τον ίδιο λέβητα αλλά (ίσως) με διαφορετικό β.α. όπως αναφέρεται και στην ΔΚ3. Μία για τους θερινούς μήνες όπου ο λέβητας δουλεύει μόνο για να θερμαίνει το νερό του μπόιλερ (ΖΝΧ) και μία για τους χειμερινούς μήνες όπου ο λέβητας καλύπτει και το φορτίο για τη θέρμανση των χώρων.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κάνω με τη σειρά μου 2 ερωτήσεις από τις δεκάδες που είχα στο πρώτο μου πεα αλλά πιστεύω ότι έβγαλα άκρη.

 

α) μιλάμε για πεα διαμερίσματος πουκατοικίας. Στο λεβητοστάσιο έχουμε έναν λέβητα πετρελαίου 160kw και εναλλάκτη τηλεθέρμανσης με ισχύ 90kw.

Ο λέβητας πετρελαίου χρησιμοποιήθηκε μόνο τον πρώτο χρόνο της οικοδομής 1994 μέχρι να τεθεί σε λειτουργία το σύστημα τηλεθέρμανσης. Έχω βάλει στην παραγωγή και τους 2 τύπους θέρμανσης με συμμετοχή του πετρελαίου ένα 10% σε έναν από τους μήνες θέρμανσης.(πιστεύω σωστά).

Τώρα για τον υπολογισμό της ισχύς του δικτύου ποια ισχύ θα βάλω(1 κλάδος).

 

β)για το ζνχ κάθε διαμέρισμα έχει ηλεκτρικά θερμοσίφωνα- boiler . Στους τύπους βάζω και ηλεκτρικό θερμαντήρα με την ισχύ από το ταμπελάκι του θερμοσίφωνα αλλά και λόγω τηλεθέρμανσης. Στην ισχύ όμως αυτού του συστήματος θεωρώ ότι πρέπει να βάλω την ισχύ του δικτύου διανομής αφαιρώντας και τις απώλειες του δικτύου αφού αυτή είναι η τελική θερμική ενέργεια που φτάνει στο boiler και όχι την ισχύ του εναλλάκτη τηλεθέρμανσης*ngem.Σωστά??

Edited by konstantinos~
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε λάθος έκανες με τον λέβητα. Η περίοδος λειτουργίας τηλεθέρμανσης καλύπτει την περίοδο λειτουργίας κατά ΚΕΝΑΚ και δεν έπρεπε να περάσεις λέβητα στον ένα μήνα.

Εξάλλου σου το λέει η ΤΟΤΕΕ4. Βάζεις μόνο το ένα σύστημα. Τα επικουρικά αγνοούνται.

Στην πράξη, έχει εδώ και πολλά χρόνια που τα πρατήρια δεν έχουν πουλήσει ούτε ένα λίτρο σε οικοδομές που λειτουργούν με τηλεθέρμανση.

Σαν ισχύ δικτύου θα βάλεις αυτή του εναλλάκτη. Στον ένα κλάδο είναι ολόκληρη και ίση με την ισχύ της πηγής ενέργειας.

Αν δεν είναι διαθέσιμο αυτό το στοιχείο πάνω στον εναλλάκτη επικοινωνείς με την δημοτική επιχείρηση τηλεθέρμανσης και σου τη δίνουν.

 

Στην ισχύ της πηγής ενέργειας του ΖΝΧ θα περάσεις 2 γραμμές. Μία με την τηλεθέρμανση για τους χειμερινούς μήνες (1 στο πεδίο των χειμερινών μηνών, 0 στους άλλους) με ισχύ ότι έβαλες στη θέρμανση και μία με τον ηλεκτρικό θερμαντήρα για τους θερινούς μήνες (1 στο πεδίο των θερινών μηνών, 0 στους άλλους) με την ηλεκτρική ισχύ του θερμαντήρα π.χ. 4 KW.

 

Το δίκτυο διανομής στο ΖΝΧ μπορείς να το πάρεις 1 στον β.α. γιατί το δίκτυο ενός διαμερίσματος είναι ''μικρό΄΄.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αυτό με τα επικουρικά συστήματα δε μπόρεσα να το βρω ακόμη.

 

Προβληματίζομαι όμως με την ισχύ του μποιλερ λόγω τηλεθέρμανσης . Σαν ισχύ δηλαδή δεν πρέπει να πάρω αυτήν που φτάνει στο διαμέρισμα δηλαδή την ισχύ του δικτύου μείον τις απώλειες δικτύου. Αφού η παραγωφή του ζνχ γίνεται στο διαμέρισμα κ όχι στο λεβητοστάσιο.

-Αν είχαμε ίδιο σύστημα θέρμανσης σε άλλη οικοδομή με μποιλερ στο λεβητοστάσιο θα υπολογίζαμε τις απώλειες του δικτύου διανομής του ΖΝΧ, τώρα όμως παίρνουμε τις τιμές αυτές του εναλλάκτη; 

 

Για το δίκτυο διανομής ζνχ έχω πάρει 1 στο β.α. 

Edited by konstantinos~
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο από τις ερωταπαντήσεις του προγράμματος:

<<Σε περίπτωση που η μονάδα παραγωγής ΖΝΧ τροφοδοτεί περισσότερες της μιας θερμικές ζώνες, η ισχύς της συγκεκριμένης μονάδας που ορίζεται σε κάθε θερμική ζώνη είναι η συνολική και δεν επιμερίζεται. Η ισχύς δεν λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του εξεταζόμενου κτιρίου, αλλά χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ στον καθορισμό του βαθμού απόδοσης της μονάδας παραγωγής ΖΝΧ του κτιρίου αναφοράς, στην περίπτωση που πρόκειται για λέβητα.>>

 

Εχει μια βάση ο προβληματισμός σου αλλά η ισχύς της πηγής μπαίνει όπως είναι χωρίς να αφαιρέσεις απώλειες.

Δεν ενδιαφέρει το πρόγραμμα η ισχύς που φτάνει στο μπόιλερ αλλά η ισχύς της μονάδας παραγωγής και μόνο για να βγει ο βαθμός απόδοσης, αν είχες λέβητα. Ο β.α. απόδοσης της πηγής είναι το μέγεθος που ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κάνω μια ερώτηση που πιθανότατα έχει ξανααπαντηθεί, για λόγους επιβεβαίωσης:

Ωφέλιμη αποδιδόμενη ισχύς λέβητα πετρελαίου οικοδομής:

Pm=εσωτερικός β.α.(από φύλλο ελέγχου)*κατανάλωση καυσίμου (kgr/h συνήθως από φύλλο ελέγχου)*11,92kWh/kgr(θερμογόνος δύναμη πετρελαίου)

Ισχύς Δικτύου Διανομής για το διαμέρισμα που επιθεωρώ: Pδ.δ. = Pm*ng1*ng2*ποσοστό συμμετοχής διαμερίσματος στις δαπάνες από μελέτη θέρμανσης.Σωστά?

Αν δεν έχω το ανωτέρω ποσοστό συμμετοχής (για τον οποιοδήποτε λόγο), μια ικανοποιητική προσέγγιση είναι:

Pδ.δ. = Pm*ng1*ng2/αριθμός κλάδων, και αφού βρω ο κάθε κλαδος πόσα διαμερίσματα θερμαίνει και το σύνολο των τετραγωνικών τους, επιμερίζω την ισχύ που βρήκα πριν με τα τετραγωνικά του δικού μου διαμερίσματος.Τί λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κλάδος/κλάδοι του δικτύου διανομής που τροφοδοτούν την ιδιοκτησία που εξετάζεις εξυπηρετούν και άλλες ιδιοκτησίες, βάζεις όλη την ισχύ του κλάδου. Δεν την επιμερίζεις βάση των τετραγωνικών ή χιλιοστών θέρμανσης. Αυτού του είδους τον επιμερισμό τον κάνεις στα βοηθητικά συστήματα.

Αν έχεις περισσότερους από έναν κλάδους (παλιό δισωλήνιο σύστημα) που διέρχονται από την ιδιοκτησία σου, πάρε αυτόν με τον χειρότερο βαθμό απόδοσης και βάλε την ισχύ αυτού στο κελί της ισχύος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στην φωτό που ανεβάζω απ'ότι καταλαβαίνω έχω δύο κλάδους.Ο ένας από αυτούς εξυπηρετεί μεταξύ άλλων διαμερισμάτων και το δικό μου. Επομένως θεωρώ Pδ.δ.=Pm*ng1*ng2/2 ?

Ο επιμερισμός για τα βοηθητικά συστήματα κατανοητός..

Το τελευταίο κομμάτι που αναφέρεις:

  "Αν έχεις περισσότερους από έναν κλάδους (παλιό δισωλήνιο σύστημα) που διέρχονται από την ιδιοκτησία σου, πάρε αυτόν με τον χειρότερο βαθμό απόδοσης και βάλε την ισχύ αυτού στο κελί της ισχύος." θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο?

Σε ευχαριστώ θερμά!

post-72619-0-60525800-1406406502_thumb.jpg

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.