Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ισχύς λέβητα για ΠΕΑ διαμερίσματος


nikoschris

Recommended Posts

  • 11 months later...
  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας...! Λοιπόν έχω σε μία διπλοκατοικία το σύστημα λέβητα καυστήρα που φαίνεται στις φωτογραφίες (δεν είναι και πολύ καλές φωτογραφίες...αλλά...). Έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα κάποιες πληροφορίες για τον καυστήρα ECOFLAM MINOR 1 (από 20 ως38kw) αλλά και πάλι δε μπορώ να ξέρω για ποια είναι η ονομαστική ισχύς του λέβητα, καθώς δεν έχω φύλλο ελέγχου ούτε και πήρα φώτο από το λέβητα.....Αν πάρω προσεγγιστικά γύρω στα 35 kw θα είναι πολύ λάθος? Κάποια συμβουλή? (δεν επισκέφθηκα τη μέρα της επιθεώρησης το λέβητα γιατί ήταν κλειδωμένη η πόρτα κ μου έστειλε ο ιδιοκτήτης εκ των υστέρων φωτογραφία)

post-64919-0-29712900-1516736377_thumb.jpg

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο λάθος θα βγεί η κατηγορία του ΠΕΑ μπορείς εύκολα να το βρείς παίζοντας στο computer σου με τις ακραίες τιμές.

 

Αυτό που είναι σίγουρο, είναι ότι σε ενδεχόμενο (σπάνιο αλλά όχι απίθανο) έλεγχο θα βρεθείς εκτεθειμένος.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,Σε μια πολυκατοικία ισογειο( κατάστημα),α,β,γ όροφος κάνω ΠΕΑ για διαμέρισμα α οροφου. Ο κάθε όροφος έχει 2 διαμερίσματα. Το σύσημά μου πρέπει να ναι μονοσωλήνιο (λέβητας με 1 σωλήνα προσαγωγής και μία επιστροφής). Στον α οροφο συναντησα συλλεκτη με 2 ηλεκτροβανες. Η ερώτηση μου είναι τι ισχύ δικτύου διανομης θα βάλω? Πόσοι είναι οι κλάδοι μου? Αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Ευχαριστώ πολύ.

post-97014-0-48857200-1517398879_thumb.jpg

post-97014-0-16377400-1517399013_thumb.jpg

post-97014-0-45828500-1517399136_thumb.jpg

Edited by ilgi
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει μία στήλη θα βάλεις σαν ισχύ δικτύου ολή την ισχυ του λέβητα πολλάπλασιασμένη με συντελστή υπερδιαστασιολόγησης (ng1) αν δεν είναι 1 και συντελεστή κατάστασης λέβητα (ng2) αν δεν είναι 1.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την συντομη απαντηση. Οπότε είναι ξεκαθαρο για σενα απο τις φωτο οτι προκειται για μια στηλη. Μήπως ξερεις αν ειναι σωστο να βαλω  κατηγορια αυτοματισμου  Γ εφοσον εχω αυτονομη θερμανση στι διαμεισμα μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Για να βάλεις κατηγορία αυτοματισμών Γ θα πρέπει να υπάρχει και σύστημα θερμοκρασιακής αντιστάθμισης. Η αυτονομία είναι απλά το πρώτο από τα 3 βασικά κριτήρια επιλογής της κατηγορίας Γ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Ποιος θεωρείται "συνήθης λέβητας" ;;

Και αντίστοιχα, όταν λέμε "λέβητας χωρίς στοιχεία" τι εννοούμε;; Ότι δεν έχει καν καρτελάκι πάνω (του κατασκευαστή) για να δω την ονομαστική ισχύ του ή ότι δεν έχει φύλλο συντήρησης;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.