Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες ΕΑΚ-ΕΚΟΣ


 
sundance

Recommended Posts

1.στον πινακα 16.2 του ΕΚΟΣ γιατι υπαρχει ο περιορισμος Lmin>0,8Lmax?

 

2.στην 4.1.4.2.β.3 του ΕΑΚ το α δεν ισχυει σχεδον παντα οταν χρησιμοποιουμε τοιχωματα?αρα συμφωνα με την 4.1.4.2.β.4 στην διευθυνση αυτη απαλασσεται απο ικανοτικο κομβων.

 

εσεις προσεχετε να ισχυει μονο το α ή και τα β,γ?

 

 

3.στην 6.3.2.3 του ΕΚΟΣ στον πινακα 6.3 οταν εχουμε πλευρικες τασεις ή πιεσεις (ωθησεις γαιων κλπ) εχουμε ψ1 και ψ2 ισα με 1.αυτα πως τα αλλαζετε στο fespa?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Το α εκφράζει την απόσταση μηδενισμού των ροπών συναρτήσει του μήκους της πλάκας. Πχ όταν έχεις αμφιέρειστη πλάκα τότε οι ροπές είναι μηδέν στις στηρίξεις, επομένως α=1*l. Όταν έχεις πλάκες αριστερά και δεξιά με μήκος ως προς την εξεταζόμενη διεύθυνση αρκετά μεγάλο (lmin>0,8*lmax) ώστε να θεωρηθεί ότι έχεις αμφίπακτη πλάκα, τότε α=0,60. Αν δεν ισχύει αυτό τότε τα σημεία μηδενισμού του διαγράμματος ροπών απομακρύνονται οπότε και το α μεγαλώνει.

 

2. Ναι ισχύει σχεδόν πάντα αφού βασικό μέλημα μας είναι να τοποθετούμε τουλάχιστον δύο τοιχία σε κάθε διεύθυνση και στις εξωτερικές πλευρές του κτιρίου.

Επίσης προσέχουμε να μην είναι το κτίριο στρεπτικά ευαίσθητο αν και αυτό σε περιπτώσεις επιμήκων κτιρίων είναι πρακτικά αδύνατο.

Όταν λόγω αρχιτεκτονικών περιορισμών δεν μπορούμε να έχουμε το α τότε κοιτάμε να ισχύει το β και τελευταίο το γ.

 

3. Προσωπικά δεν προσομοιώνω ποτέ τις ωθήσεις γαιών (χρήστης Fespa και εγώ). Πώς το κάνεις και γιατί; Νομίζω ότι σε συνήθη υπόγεια (ύψος <3,0μ) δεν χρειάζεται. Ο συντελεστής ψ1 για να έχει εφαρμογή πρέπει να έχεις δύο ειδών μεταβλητά φορτία (πχ. κινητό και άνεμο). Άνεμο σε κατασκευές από σκυρόδεμα; Το ψ2 μπαίνει στο συνδυασμό με σεισμό. Για τον υπολογισμό όμως των σεισμικών δυνάμεων δεν υπολογίζεις τα φορτία κάτω από το επίπεδο του ισογείου. Έτσι κι αλλιώς το ψ2 ορίζεται, στο Fespa τουλάχιστον, ανά όροφο (στάθμη). Οπότε μπορείς να βάλεις στο εν λόγω όροφο το δυσμενέστερο ψ2.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σχετικά με τις ωθήσεις γαιών έχω να παραθέσω τα ακόλουθα σχόλια

επί των απόψεων του Χάρη προς περειτέρω συζήτηση:

 

 

3. Προσωπικά δεν προσομοιώνω ποτέ τις ωθήσεις γαιών ...

Νομίζω ότι σε συνήθη υπόγεια (ύψος <3,0μ) δεν χρειάζεται.

 

Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, δεν υπάρχει εδάφιο στον ΕΚΩΣ είτε στον ΕΑΚ

όπου να απαλλάσσεται η στατική μελέτη από τον έλεγχο τοιχωμάτων

υπογείου (=τοίχοι αντιστήριξης γαιών) έναντι στατικών ωθήσεων ηρεμίας

και σεισμικών ωθήσεων αντιστοίχως...

 

Ο ΕΚΩΣ χαρακτηρίζει τις ωθήσεις γαιών ως μεταβλητές δράσεις (με

συντελεστή όμως ασφαλείας γq=1.35) (βλ. Σ.6.3.2.3 ΕΚΩΣ) ενώ ο

ΕΑΚ δίνει και την μέθοδο υπολογισμού τους έναντι σεισμικών ωθήσεων

ως ακλονήτων τοίχων (βλ. Κεφ. 5.3β.[1] ΕΑΚ).

 

Η εισαγωγή όμως τέτοιων φορτίσεων στην στατική επίλυση του φορέα

για τον έλεγχο τοιχωμάτων υπογείου μικρού βάθους,

αφ'ενός έχει μεγάλο φόρτο εισαγωγής [π.χ στο FESPA του οποίου χρήστης

είμαι και εγώ θα πρέπει το υπόγειο να προσομοιωθεί ως...πισίνα (με

κατακόρυφες κρυφοτοιχειοκολώνες που θα δεχτούν τις εδαφοπιέσεις)...

ολόκληρη διπλωματική δηλαδή... ]

αφ' ετέρου κρίνεται και περιττή αφού σπανίως θα τύχει οπλισμός

λόγω αυτών των φορτίσεων που να υπερβαίνει τον ελάχιστο οπλισμό

τοιχώματος υπογείου (βλ.18.6.1 ΕΚΩΣ)

 

Για τους ανωτέρω λόγους δεν ζητείται από τους ελέγχοντες στατικών

στις πολεοδομίες ο παραπάνω έλεγχος για υπόγεια μικρού βάθους

αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν έχει το δικαίωμα κάποιος "παράξενος"

να στον ζητήσει...:roll:

 

Ο συντελεστής ψ1 για να έχει εφαρμογή πρέπει να έχεις δύο ειδών μεταβλητά φορτία (πχ. κινητό και άνεμο). Άνεμο σε κατασκευές από σκυρόδεμα;

 

Μην ξεχνάς την περίπτωση (κινητό + εδαφοπίεση) όπου έχει λόγο

ύπαρξης το ψ1. Οι δύο αυτές φορτίσεις είναι μεταβλητές και ανεξάρτητες

μεταξύ τους... :!:

 

Το ψ2 μπαίνει στο συνδυασμό με σεισμό. Για τον υπολογισμό όμως των

σεισμικών δυνάμεων δεν υπολογίζεις τα φορτία κάτω από το επίπεδο του

ισογείου.

Δεν τα υπολογίζεις γιατί δεν χρειάζεται όπως είπαμε παραπάνω.

Αν σου ζητηθεί όμως να ληφθεί υπ' όψη και η σεισμική

εδαφοπίεση δεν το γλιτώνεις...Θα πρέπει να την εισάγεις σύμφωνα

με το Κεφ. 5.3β.[1] ΕΑΚ:!:

Link to comment
Share on other sites

sundance όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα σου , το (α) δεν ισχύει παντα για αρχιτεκτονικούς λόγους .Δυστυχώς μου έχει σύμβεί κάποιες φορές να δουέυω με ενα τοιχείο σε μία διευθυνση.Σε αυτήν την περίπτωση ελέγχω τις ιδιομορφές γραφικά από το πρόγραμμα και ενισχύω (χοντραινω) τις ακριανές απλές κολόνες.Πάντως σε οικοδομές με μικρή και απλή κατοψη π.χ. 10χ20 μ ή 15χ15. δεν υπάρχει πρόβλημα αν και καλό είναι να αποφεύγεται.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ωθήσεις γαιών έχω να παραθέσω τα ακόλουθα σχόλιαΑν δεν μου διαφεύγει κάτι, δεν υπάρχει εδάφιο στον ΕΚΩΣ είτε στον ΕΑΚ όπου να απαλλάσσεται η στατική μελέτη από τον έλεγχο τοιχωμάτων υπογείου (=τοίχοι αντιστήριξης γαιών) έναντι στατικών ωθήσεων ηρεμίας και σεισμικών ωθήσεων αντιστοίχως...

Και όμως υπάρχει! Παράγραφος Σ6.4.2.1 ΕΚΩΣ όπου Σ=Σχόλια. "Για τα συνήθη οικοδομικά έργα αρκεί...".

 

Τα υπόγεια των κτιρίων αντιστηρίζουν τα χώματα μεν, που μπορεί και να μην υπάρχουν αν κολλάμε σε κτίριο με υπόγειο, αλλά δεν είναι ένας απλός τοίχος αντιστήριξης "απείρου" μήκους που λειτουργεί ως πρόβολος. Λειτουργούν ως τετραέρειστες ή διέρειστες πλάκες διότι έχουν στήριξη και στη βάση τους (θεμέλιο) και στην κορυφή τους (πλάκα οροφής υπογείου).

Δεν υπάρχει κίνδυνος ούτε να ολισθήσουν, ούτε να ανατραπούν. Επομένως, το μόνο που θα έπρεπε να ελέγξουμε είναι η επάρκεια του πάχους τους και του οπλισμού τους. Αυτό στις συνήθεις περιπτώσεις το θεωρώ περιττό για υπόγεια ύψους 3,00μ. Δεν έχω ακούσει ποτέ και δεν έχω διαβάσει τίποτα για υπόγειο που να έχει πάθει ζημιά σε σεισμό ή μη λόγω των ωθήσεων γαιών. Για τοίχο αντιστήριξης, ναι. Για υπόγειο, όχι. Ακόμα και σε παλιότερες οικοδομές που είχαν πολύ λεπτότερους τοίχους υπογείου, πάχους 15cm, με πολύ λιγότερο οπλισμό απ' ό,τι σήμερα, 2#Φ8/25 StΙ και με πολύ χειρότερη ποιότητα σκυροδέματος, Β160.

Παρόλα αυτά υπάρχουν εξαιρετικά σπάνιες θα έλεγα περιπτώσεις που απαιτείται κατά τη γνώμη μου έλεγχος. Όπως, αν λόγω κλίσης τους εδάφους έχεις κολλητά σχεδόν στο κτίριο σου, πολυώροφο κτίριο χωρίς υπόγειο με τη στάθμη θεμελίωσης του στη στάθμη της οροφής υπογείου σου. Τότε,ναι, τα φορτία που θα δεχθεί το τοίχωμα του υπογείου σου θα είναι σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει! Παράγραφος Σ6.4.2.1 ΕΚΩΣ όπου Σ=Σχόλια. "Για τα συνήθη οικοδομικά έργα αρκεί...".

 

Χάρη όντως η φράση αυτή μπορεί να μας απαλλάξει από έλεγχο "ειδικών"

φορτίσεων (όπως εδαφοπίεση, θερμοκρασία κλπ) διότι οριακά μας σώζει

η παρένθεση "(ωφέλιμα,χιόνι)" που διευκρινίζει το Qk της (Σ6.5) γιατί

το Qk είναι τα μεταβλητά φορτία στα οποία ανήκει και η εδαφοπίεση

(βλ.Σ6.3.2.3).

 

Τι γίνεται όμως σε κτίρια με 2ο υπόγειο; Αυτά θεωρούνται συνήθη

οικοδομικά έργα; Τελικά όλα είναι θέμα ερμηνείας... :wink:

 

Τα υπόγεια των κτιρίων αντιστηρίζουν τα χώματα μεν, που μπορεί και να μην υπάρχουν αν κολλάμε σε κτίριο με υπόγειο, αλλά δεν είναι ένας απλός τοίχος αντιστήριξης "απείρου" μήκους που λειτουργεί ως πρόβολος. Λειτουργούν ως τετραέρειστες ή διέρειστες πλάκες διότι έχουν στήριξη και στη βάση τους (θεμέλιο) και στην κορυφή τους (πλάκα οροφής υπογείου).

Δεν υπάρχει κίνδυνος ούτε να ολισθήσουν, ούτε να ανατραπούν. Επομένως, το μόνο που θα έπρεπε να ελέγξουμε είναι η επάρκεια του πάχους τους και του οπλισμού τους.

 

Τα τοιχώματα υπογείου είναι τοίχοι αντιστήριξης χωρίς ενδοτικότητα

βάσης & κορυφής. Για τον λόγο αυτό ο ΕΑΚ θεωρεί ξεχωριστή κατηγορία

αντιστηρίξεων με ονομασία "Ακλόνητοι Τοίχοι" στους οποίους

εντάσσει και τα τοιχώματα υπογείου (βλ. Κεφ. 5.3.(β) ) Υπάρχει και

κατατοπιστικό σχήμα στα σχόλια Σ5.3.β ΕΑΚ. Σε περίπτωση λοιπόν

που θα μας ζητηθεί ο έλεγχος τοιχώματος υπογείου έναντι σεισμού θα

πρέπει να εφαρμοσθεί το εν λόγω ανεστραμμένο τριγωνικό διάγραμμα

ορ. πιέσεων προσθετικά στις εδαφικές πιέσεις ηρεμίας...

(Άντε τώρα να το περάσεις στο FESPA αυτό...) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα:

Για συνήθη οικοδομικά έργα ΔΕΝ απαιτείται έλεγχος των τοιχωμάτων υπογείου για ωθήσεις γαιών.

 

Πότε όμως ένα έργο χαρακτηρίζεται σύνηθες; Νομίζω ότι κάπου υπάρχει ερμηνεία, θα ψάξω να τη βρω. Πάντως να χαρακτηρίζεται ένα έργο ασύνηθες λόγω ενός και μόνο υπογείου, που αφορά το 99,9% των κατασκευών, το θεωρώ απίθανο.

 

Αν ένα έργο δεν είναι σύνηθες τότε πώς προσομοιώνω τις ωθήσεις γαιών; Βλέπετε την παράγραφο 5.3β του ΕΑΚ και τα σχόλια αυτής. Υπόψη ότι, ακόμα και στην περίπτωση αυτή, δεν βάζω τις ωθήσεις γαιών ως φόρτιση στο προσομοίωμα μου, αλλά ελέγχω μόνο το τοίχωμα του υπογείου και τις νευρώσεις αυτού (κολώνες).

 

Υ.Γ.: Προσέξτε ότι στα σχόλια της παραγράφου 5.3β του ΕΑΚ και στο σχήμα που υπάρχει, απεικονίζονται τρεις υπόγειες στάθμες. Υπάρχει δηλαδή περιθώριο, ακόμα και τα δύο υπόγεια, να χαρακτηριστούν συνήθης κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως είναι αρκετά εύκολο να υπολογιστεί ξεχωριστά ο τοίχος του υπογείου στις ενεργητικές ωθήσεις των γαιών ακόμα και με excel, οπώτε αν το έχεις κάνει μια φορά τότε ο οπλισμός που προκύπτει ισχύει για κάθε παρόμοιο έργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
... Σε περίπτωση λοιπόν

που θα μας ζητηθεί ο έλεγχος τοιχώματος υπογείου έναντι σεισμού θα

πρέπει να εφαρμοσθεί το εν λόγω ανεστραμμένο τριγωνικό διάγραμμα

ορ. πιέσεων προσθετικά στις εδαφικές πιέσεις ηρεμίας... :mrgreen:

 

Αν και πάει καιρός από τότε που συζητήθηκε το θέμα, μου έχει παρουσιαστεί αντίστοιχη περίπτωση (βέβαια δεν είναι σύνηθες το οικοδομικό έργο, αλλά Φέρουσας Τοιχοποιίας με έναν τοίχο που πρακτικά "βαστάει" μπάζωμα από μέσα του). Μετά από συνάντηση με τον επιβλέποντα καθηγητή (περί εργασίας πρόκειται), αυτός υποστήριξε ότι πρέπει να συνυπολογίσω και την τριγωνική κατανομή του ακλόνητου στον 1ο συνδυασμό (1,35g+1,5q) σαν μόνιμο (σωστό αλλά πως ; με 1,35 ; ) και μετά στους σεισμικούς να δώσω το ανεστραμμένο τραπέζιο -αντί-της-τριγωνικής-κατανομής-που-έδωσα-στον-βασικό-συνδυασμό (2ο σχήμα στην παράγραφο 5.3β - ΕΑΚ) επίσης σαν μόνιμο (πως πάλι ; με συμμετοχή 1,0 ; ). Το παιδί παραπάνω αναφέρει ότι στην περίπτωση των σεισμικών συνδυασμών, η τραπεζοειδής κατανομή ασκείται προσθετικά στην αντίστοιχη φόρτιση ώθησης γαιών ηρεμίας ;! (ισχύει κάτι τέτοιο ; Λίγο περίεργο μου φαίνεται να υπολογίζεις και τις 2 κατανομές στους σεισμικούς συνδυασμόυς). Δώστε τα φώτα σας παιδιά, επείγομαι.

 

 

Υ.Γ. Επειδή λόγω etabs είναι δύσκολο να ασκηθεί σε στοιχείο τύπου wall, τριγωνική ή τραπεζοειδής φόρτιση, είπα ο δόλιος να το χωρίσω σε 3 κομμάτια και και επιμερίσω καθ' ύψος το φορτίο σε κάθε ένα τρίτο. Τι γνώμη έχετε ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το λέει στην παρ. 5.3β και στα σχόλια παρ.Σ5.3β με το σχήμα. Πρέπει να υπολογίσεις και ηρεμίας και επαύξηση.

 

Αναγκαστικά η κατανομή γίνεται με ομοιόμορφες επιφανειακές φορτίσεις, χωρισμένες σε οριζόντιες ζώνες. Τρεις κατ' ελάχιστον, αλλά επειδή ο τοίχος σου είναι ψηλός θα μπορούσες και σε 4 για να μην επιβαρύνεις τοπικά τον τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.