Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες ΕΑΚ-ΕΚΟΣ


 
sundance

Recommended Posts

Kάτσε ρε συ, για να καταλάβω :

 

Στην βασική φόρτιση προσθέτω σαν μόνιμο φορτίο και την τριγωνική κατανομή, οκ ως εδώ.

 

Στους σεισμικούς συνδυασμούς τώρα, βάζω σαν μόνιμΑ και την τριγωνική που είχα πριν ΚΑΙ την τραπεζοειδή ;!

 

Εγώ από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι η τραπεζοειδής είναι η ήδη επαυξημένη, η οποία παρεπιπτόντως συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ την τριγωνική.

 

Που είμαι λάθος ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχει δίκιο ο rigid

Δεν το έχω εφαρμόσει σε κτιριακά,παρά μόνο σε υπόγειες δεξαμενές ή κιβωτιωειδής οχετούς γέφυρες κάτω διάβασης

Link to comment
Share on other sites

ορθα μιλάει ο dratsiox+mcalliou, εκει παίζει σημαντικό ρόλο και μπαίνει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αλλά ακόμη περισσότερο παίζει ταυτόχρονα στο απέναντι άκρο ο έλεγχος της ακεραιότητας του τοίχου που ας πούμε συγκρούεται με το επίχωμα (έλεγχος αντίδρασης)

Link to comment
Share on other sites

Έσβησα το μύνημα αλλά το ξαναγράφω καλύτερα διατυπωμένο.

Η τριγωνική φόρτιση με τις ωθήσεις ηρεμίας μπαίνει στο σκέλος των μόνιμων φορτίων του σεισμικού συνδυσμού.

Η ανεστραμμένη τραπεζοειδής μπαίνει στο σκέλος των σεισμικών φορτίων του σεισμικού συνδυασμού.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός mkalliou, μιλάς μάλλον για εκείνη την εγκύκλιο του ΥΠΕΧΩΔΕ για τις γέφυρες και τον αντισεισμικό σχεδιασμό. Άρα, συνοψίζοντας (σας έχω πρήξει ρε παιδιά και σόρρυ αλλά επείγομαι και έχω γίνει Βέγγος) :

 

- Τριγωνική κατανομή ως μόνιμο φορτίο στον βασικό συνδυασμό.

- Τριγωνική κατανομή ως μόνιμο + ανεστραμμένη τραπεζοειδής σαν σεισμικό φορτίο στους υπόλοιπους σεισμικούς συνδυασμούς.

 

 

Σωστά κατάλαβα ;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Για τον βασικό συνδυασμό βάζεις συντελεστή ενεργητικών ωθήσεων Κα, ενώ για τα μόνιμα του σεισμικού συνδυασμού συντελεστή ωθήσεων ηρεμίας Κο.

 

H e39/99 αντικαταστάθηκε με το "Οδηγίες για την αντισεισμική μελέτη γεφυρών σε συνδυασμό με τα fb" αλλά σε αυτό το σημείο δεν έχουν διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Για τον βασικό συνδυασμό βάζεις συντελεστή ενεργητικών ωθήσεων Κα, ενώ για τα μόνιμα του σεισμικού συνδυασμού συντελεστή ωθήσεων ηρεμίας Κο.

 

Tα μόνιμα τoυ σεισμικού συνδυασμού, δηλαδή στην τριγωνική, βάζω Κο είπες, στην τραπεζοειδή όμως ; Δεν χρειάζεται κάποιο Κ ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.