Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες ΕΑΚ-ΕΚΟΣ


 
sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Directionless: διάβασε την 3.2 της Ε39/99

 

λοιπόν βάλτε 0.50 και βαφτιστε τες οπως θέλετε

 

@rigid_joint : το μόνο ενδιαφέρον που βλέπω στην 3.2 είναι η σελίδα 26, αλλά και στις υπόλοιπες ακόμα δεν βλέπω κάτι που να ΄χει σχέση με το 0,5 που αναφέρεις. Το μόνο 0,5 που εντοπίζω είναι αυτό που συμμετέχει στην τάση της μικρής βάσης του τραπεζοειδούς (αλλά αυτό το ήξερα και από τον ΕΑΚ). Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για το 0,5 που αναφέρεις ; Μου διαφεύγει κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τα βιβλία μπροστά (πρώτη φορά υπολογίζω τέτοια περίπτωση), ούτε και τις παραδοχές που 'χω κάνει για το έδαφος (φ) (δεν έχω ακριβή στοιχεία για το έδαφος, υποθέσεις κάνω απλά). Επομένως, δεν μπορώ να σου απαντήσω τώρα συγκεκριμένα. Η ερώτηση μου πάντως αφορούσε αρχικά στο αν μπαίνει κάποιο Κ στην τραπεζοειδή κατανομή και όχι τι τιμή θα λάβει αυτή.

Link to comment
Share on other sites

η τιμη ειναι 0,50 για τις ωθησεις ηρεμίας

 

για την τραπεζοειδη ειναι πάνω 1,50 και κατω 0,50, εμπεριεχει το σεισμο και δεν μπαινει μονη της, θελει και απεναντι τοιχο, ειναι αντίφορες επαυξησεις

 

εσυ θες αν θυμαμαι τις ομοφορες

 

στις ομοφορες πρεπει να βαλεις και αντιδραση λογω προσκρουσης στο επίχωμα αν έχεις και απεναντι τοιχο και τουμπαλιν (για αλλαγη φορας σεισμού)

 

αν δεν εχεις τοιχο απένατι, πάλι τα ιδια, λύνεις μια φορά με επαυξηση και ωθησεις ηρεμιας και μια φορα με την αντιδραση και ωθησεις ηρεμιας

 

η αντιδραση τιναζει τον υπολογισμο στον αέρα

 

ειμαι στη δουλειά, αναλυτικοτερα δεν μπορω να τα πω, διαβασε τα προσεκτικα, μην παιζεις με τις λέξεις γιατι δεν θα σου απαντησω,

 

όχι γιατι δε θελω αλλά εχουν περάσει τόσα χρόνια που τα διδάχθηκα που δεν θυμάμαι την ορολογια. εσυ εισαι νεος, φρεσκος και τα θυμασαι

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 30+ ρε συ ! Μεταπτυχιακό κάνω ! Όσο για την παρεξήγηση, ένιωσα λίγο σαν το κυνήγι του εικονιζόμενου (σου) και του Danny boy :P

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, τι γίνεται πρωί-πρωί! Οργασμός...

 

Λοιπόν Ka ο συντελεστής ενεργών ωθήσεων και προκύπτει από τις σχέσεις της εδαφομηχανικής, ανάλογα με τον τύπο του εδάφους.

Το Κο είναι ο συντελεστής ωθήσεων ηρεμίας και ισούται με 0.5

 

Η επαύξηση δεν παίρνει Κ γιατί εμπεριέχεται στη σχέση και προκύπτει από τη σχέση που έδωσε ο triumph παραπάνω.

 

Όσο για τους απαραίτητους συνδυασμούς, είδα ξανά τον κανονισμό και στέλνω ένα επεξηγηματικό σκαρίφημα, προς αποφυγή παραπληροφόρησης (που μπορεί εν μέρει να έκανα και γω λιγάκι σε παραπάνω μύνημα). Μόνο να βρω πως το εισάγω...

Παράλληλα (μέχρι να βρω πως γίνεται η εισαγωγή αρχείου στο post), αντιγράφω από τον κανονισμό:

3.2.4.(3)

>Αντιμετρική με ομόφορες σεισμικές δράσεις (σε φάση)

- Ωθήσεις γαιών χωρίς σεισμό [σημ.: με Κα]

- Ομόφορες μεταβολές ωθήσεων στα δύο άρθρα σύμφωνα με το άρθρο 3.2.1.(4)

[σημ.: ομοιόμορφη καθ' ύψος επάυξηση, ίση με σ =0.75 α γ Η]

- Ομόφορες αδρανειακές δυνάμεις στο φορέα και στα βάθρα

- Αντίδραση επίχωσης με αντίθετη φορά στο αντίστοιχο βάθρο σύμφωνα με το άρθρο 3.2.2

[σημ.: σταθερά ελατηρίου Κs(y) = 2.4 Εs y /H^2, όπου Εs το μέτρο συμπιεστότητας του εδάφους]

 

>Συμμετρική με αντίθετες σεισμικές δράσεις στις εκατέρωθεν ωθήσεις

- Στατική ώθηση γαιών (ώθηση ηρεμίας) [σημ.: με Κο]

- Αντίθετες μεταβολές ωθήσεων στα δύο βάθρα, σύμφωνα με το άρθρο 3.2.1.(5)

[σημ.: εδώ μπαίνει το ανεστραμμένο τραπέζιο με βάση σ = 0.5 γ Η και κορυφή σ = 1.5 γ Η]

 

Δηλαδή προκύπτουν 3 περιπτώσεις:

1. Οι δύο περιπτώσεις των αντιμετρικών

2. Η μία περίπτωση της συμμετρικής.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό το Κ=0,50 που γεννήθηκε? Γιατί ισχύει? Προσεγγιστικά είναι Κο=1-ημφ, τουλάχιστον για κοκκώδη εδάφη (για συνεκτικά δεν θυμάμαι πρέπει να το κοιτάξω). Έτσι αυθαίρετα λαμβάνεται???

Link to comment
Share on other sites

Ελλείψει δεδομένων μπορείς να το πάρεις από την πλευρά της ασφάλειας 0.5 (σίγουρα δε θα είναι αμμώδες το έδαφος εκεί μέσα). Τώρα αν έχεις δεδομένα και γνωρίζεις το έδαφος, θα διαφοροποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Ελλείψει δεδομένων μπορείς να το πάρεις από την πλευρά της ασφάλειας 0.5

αυτό που λέει o mkalliou

κοιτα να δεις triumph εξαρτάται πόσο θες να κοιμάσαι τα βράδια

εγώ "φ" σε μελέτες υπολογισμενο από γεωτεχνικες και δε συμμαζευεται, μια φορα καθε 3 χρονια βλέπω

 

edit: η έννοια του αυθαίρετου είναι να κάνεις ότι να'ναι έτσι στο βρόντο, εδώ μιλάμε για συντηρικοποίηση της επίλυσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.