Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιταγές - Κάποιες χρήσιμες συμβουλές


ilias

Recommended Posts

8 λεπτά πριν, terry said:

Να τα πάρεις μετρητά.

Δεν υπάρχουν capital controls πλέον.

Και η εταιρεία σου θα μπορούσε να τα εισπράξει μετρητά.

Ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση. Από την εταιρεία μου λένε ότι επειδή δεν έχουν λογαριασμό στην εθνική (ούτε ατομικά ο νομιμος εκπροσωπος, ούτε εταιρικά), ότι δε σε εξοφλούν από την τράπεζα επειδή δεν έχουν στοιχεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό, αλλά με ξενίζει. Βέβαια παλιότερα θυμάμαι ότι για να πάρω τραπεζική επιταγή (όχι μετρητά) από κανονική επιταγή, σε τράπεζα που δεν είχα λογαριασμό, μου ζήταγαν 30Ε.

Μετρητά θεωρώ ότι μπορείς να πάρεις, ασχέτως ύπαρξης λογαριασμού στην τράπεζα αυτή. Πάρτα μετρητά, μην τα βάλεις σε λογαριασμό.

Εκτός αν είναι 3.000.000Ε και δεν μπορείς να τα κουβαλήσεις.. ;-)

 

ΥΓ. Αν δεν κάνω λάθος μπορείς να καταθέσεις και επιταγή άλλης τράπεζας στην τράπεζα σου, απλά έχει κάποιες μέρες "βαλέ" και ίσως κάποια προμήθεια.

Edited by terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, terry said:

Δεν το ξέρω αυτό, αλλά με ξενίζει. Βέβαια παλιότερα θυμάμαι ότι για να πάρω τραπεζική επιταγή (όχι μετρητά) από κανονική επιταγή, σε τράπεζα που δεν είχα λογαριασμό, μου ζήταγαν 30Ε.

Μετρητά θεωρώ ότι μπορείς να πάρεις, ασχέτως ύπαρξης λογαριασμού στην τράπεζα αυτή. Πάρτα μετρητά, μην τα βάλεις σε λογαριασμό.

Εκτός αν είναι 3.000.000Ε και δεν μπορείς να τα κουβαλήσεις.. ;-)

 

ΥΓ. Αν δεν κάνω λάθος μπορείς να καταθέσεις και επιταγή άλλης τράπεζας στην τράπεζα σου, απλά έχει κάποιες μέρες "βαλέ" και ίσως κάποια προμήθεια.

Χεχε όχι οκ 1.500 € είναι. Ισχύει ότι μπορείς να καταθέσεις επιταγή άλλης τράπεζας στην τράπεζά σου, αλλά φαίνονται τα χρήματα μετά από 3-4 μέρες και τα χρειάζεται για τη μισθοδοσία.

Ωραία, αφού μπορώ να πάρω μετρητά και να μη φανεί -λανθασμένα- ότι εγώ έχω εισπράξει αυτό το ποσό, όλα καλά :) Καλημέρες!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Faethon11 said:

Πως θα εισπράξεις επιταγή τρίτου? με οπισθογράφηση?

Η οπισθογράφηση είναι της εταιρείας στην οποία εργάζομαι. Το δικό μου το όνομα δε φαίνεται πουθενά κάπου στην επιταγή..

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου όνομα θα φανεί, αφού θα υπογράψεις, θα γράψεις το όνομά σου και μάλλον και το κινητό σου, πάνω στη επιταγή.

Αν δεν θέλεις, ο μόνος τρόπος είναι αυτό που σου λέει ο Ιάσονας.

Link to comment
Share on other sites

Διότι κάποια στιγμή, ίσως σε καλέσουν να αποδείξεις τι σχέση (επαγγελματική) έχεις με τον εκδότη της επιταγής

Οπότε???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Με τον οπισθογράφο έχω σχέση εργασίας, αλλά τελικά δε μου την εξαργύρωσαν γιατί δεν ήταν ενημερωμένη η καρτέλα μου στην τράπεζα, οπότε μια τρύπα στο νερό έκανα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.