Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιταγές - Κάποιες χρήσιμες συμβουλές


ilias

Recommended Posts

3 ώρες πριν, tetris said:

Διότι κάποια στιγμή, ίσως σε καλέσουν να αποδείξεις τι σχέση (επαγγελματική) έχεις με τον εκδότη της επιταγής

Οπότε???

Ας μην τα κάνουμε τραγικά τα πράγματα για 1500Ε....

 

20 λεπτά πριν, s2117 said:

Καλημέρα σε όλους! Με τον οπισθογράφο έχω σχέση εργασίας, αλλά τελικά δε μου την εξαργύρωσαν γιατί δεν ήταν ενημερωμένη η καρτέλα μου στην τράπεζα, οπότε μια τρύπα στο νερό έκανα :D

Ενημέρωσε μας για αυτό.

Έπρεπε να έχεις λογαριασμό στην τράπεζα για να εξαργυρώσεις επιταγή?

Link to comment
Share on other sites

σωστα...

 

τι σχεση εχει η ενημερωση  της καρτελλας...ό,τι και να σημαινει αυτο....

Η επιταγη εξοφλειται στον νομιμο κομιστη που την εμφανιζει..

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ... λέω μήπως ... υπήρχε κάποια ρήτρα στην επιταγή .... Πληρωτέα σε λογαριασμό ή αξία σε πίστωση λογαριασμού. Τη σχετική ρήτρα ή ισοδύναμη μπορεί να θέσει ο εκδότης ή ο κομιστής (ν.5960/1933 άρ.39 παρ.1, άρ.39 παρ.2) οπότε υποθέτω ότι η επιταγή δεν μπορεί να πληρωθεί σε μετρητά, αλλά μόνο να πιστωθεί σε τραπεζικό λογαριασμό του κομιστή. 

ή δεν ισχύει πλέον το παραπάνω που έγραψα ...?

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λόγο να θέσει αυτή τη ρήτρα ο εκδότης? Δεν το έχω συναντήσει ποτέ για αυτό η απορία...

 

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω το "τσίμπησα" από την απόφαση του Αρείου Πάγου 172/2009. Ούτε κι εγώ έχω συναντήσει κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να μας πει ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Την διάβασα αλλά αυτό που έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι οι τράπεζες!!!:razz:

" ERG Eyrobank ΑΕ"   

EFR EΥΡΟΒΑΝΚ AE

 

Link to comment
Share on other sites

"Έκδοση ακάλυπτης επιταγής. Οπισθογράφηση κομιστή προς τράπεζα για είσπραξη, σε πίστωση λογαριασμού αυτού, με τη φράση «αξία σε πίστωση λογαριασμού», την μετατρέπει μεν σε λογιστική επιταγή, πλην παραμένει νόμιμος κομιστής και δικαιούχος σε έγκληση ο άνω κομιστής και όχι η τράπεζα που την ανέλαβε από τον κομιστή πελάτη της για είσπραξη και την εμφάνισε σε άλλη την πληρώτρια τράπεζα, όπου και σφραγίστηκε ως ακάλυπτη. Επομένως, γίνεται δεκτός ο σχετικός λόγος αναιρέσεως του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, από το άρθρο 510 παρ. 1 στοιχ. Ε΄ και Η΄ του ΚΠΔ, για εσφαλμένη ερμηνεία και εφαρμογή του άρθρου 79 Ν. 5960/1933, όπως αντικαταστάθηκε και συμπληρώθηκε δια άρθρου 4 παρ. 1 α΄ Ν. 2408/1996 και για υπέρβαση εξουσίας και αναιρείται η προσβαλλόμενη απόφαση, που κήρυξε ως απαράδεκτη την ασκηθείσα ποινική δίωξη για έκδοση ακάλυπτης επιταγής, με την εσφαλμένη αιτιολογία, ότι η κομίστρια της άνω επιταγής που είχε ως άνω οπισθογραφήσει την σε χείρας της ευρισκόμενη επιταγή, δεν ήταν κομίστρια και δικαιούχος εγκλήσεως, παρά μόνο η λήπτρια τράπεζα που την σφράγισε (ΟλΑΠ 23/2007, 24/2007, 29/2007, 411/2008, 683/2007, 1020/2007, 1655/2007"

 

Μια επιταγη κατατεθηκε στην Τραπεζα για εισπραξη, δεν πληρωθηκε κατα την ληξη της και σφραγισθηκε σαν "ακάλυπτη".

Ετεθη θεμα ποιος ηταν ο δικαιουχος υποβολης εγκλησης  για ακάλυπτη επιταγή..

Κατα του εκδοτη κινηθηκε διαδικασια ποινικης παραβασης  για ακαλυτη επιταγη, μετα απο εγκληση της δικαιουχου, που την ειχε δοσει στην Τραπεζα.

Το  πρωτοβαθμιο, απαλλαξε τον εκδοτη,  θεωρωντας οτι δικαιωμα εγκλησης ειχε η Τραπεζα και οχι η δικαιουχος της εισπραξης.

Μετα απο αναιρεση, ο ΑΠ, αναιρεσε την αποφαση και αποφασισε οτι, ορθως την εγκληση της ειχε καταθεσει η δικαιουχος και οχι η Τραπεζα.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνωρίζει κάποιος πόσες μέχρι πόσες μέρες μετά την αναγραφόμενη ημερομηνία μιας επιταγής, μπορεί αυτή να εισπραχθεί?

Είχα γράψει μία επιταγή για κάποιον προμηθευτή με ημερομηνία 31/12/2019, αλλά δεν ολοκλήρωσε το έργο και θα εξοφληθεί τώρα που το ολοκλήρωσε.

Σκέφτομαι ή να μουτζουρώσω την ημερομηνία, αλλάζοντάς την, ή να την αφήσω, αν μπορεί να την εισπράξει.

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος (επικοινώνησε και με την τράπεζα),

η επιταγή δεν έχει ημερομηνία λήξεως αλλά μόνο ημερομηνία έκδοσης, γιατί απλά μία επιταγή δεν «λήγει». Είναι πληρωτέα με την εμφάνισή της στην τράπεζα. Για αυτό ακριβώς τον λόγο κάνουμε την "διαδικασία" για μεταχρονολογημένη επιταγή, διότι απλά δεν υπάρχει ημερομηνία λήξεως. Αρα  ο μόνος τρόπος, για να εξασφαλίσουμε την πίστωση, είναι πρακτικά να την μεταχρονολογήσουμε. Ητοι π.χ. αν και την εκδίδουμε σήμερα, γράφουμε στην επιταγή, ότι την εκδώσαμε μετά από δύο μήνες.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα "εντός εύλογου διαστήματος" και κάπου αλλού, "εντός 6 μηνών".

Απλά δε θέλω να του δημιουργήσω πρόβλημα, ούτε αν δουν τη μουτζούρα στην επιταγή, ούτε να μην μπορεί να την εισπράξει επειδή έχει ημερομηνία 31/12/19.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.