Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-Πολεοδομία


avgoust

Recommended Posts

Παιδια αν ακουσετε οτι στην πολη σας ή στην "οικεία" Πολεοδομια μπαινει τετοιο συστημα ....αλλαξτε εδρα.

 

Μιλαμε για ΤΗΝ ταλαιπωρια των μηχανικων , υπαλληλων και μη. Οι τελευταιοι ειδικα ζουμε το δραμα μας.

 

Οταν "πεφτει" το ρημαδι το συστημα , και το κανει συχνα, δεν γινεται κανενας ελεγχος. Ολο περιμενουν και κοιτιωνται σα χανοι μεχρι να επανελθει και η ουρα διαρκως μακραινει.

 

Δουλειες που τις εκανες σε ευλογο χρονο απο το ενα γραφειο στο αλλο τωρα δεν ξερεις καν αν θα τις προλαβεις. Πρεπει ο ενας μεσω του συστηματος να σε ξεχρεωσει και να σε χρεωσει στον αλλον και υστερα το αντιστροφο και δεν συμμαζευεται το πραγμα + τα τεχνικα προβληματα.

 

Να πρωτοκολλησεις νεο φακελο ? Την εβαψες ! Ενα πρωινο θες !

 

Τωρα πια περνας πρωτα απο φορολογικα ! (με τις εξυπναδες του ΤΕΕ ) για ελεγχο ελαχιστων αμοιβων , και ολοι ξερουμε τι σημαινει απο θεμα χρονου και ουρας φορολογικα, μετα τοπογραφικο , πληροτητα , πρωτοκολλο , θα περιμενεις χρεωση και μετα παλι στο τοπογραφικο για κανονικο ελεγχο !!!!

 

Πολυ μ' αρεσουν αυτα τα συστηματα που μπαινουν για την εξυπηρετηση του κοινου .

Επισης γουσταρω πολυ που το ΤΕΕ φροντιζει για μενα ,το μελος του.

 

(Δεν δουλευουν και τα emoticons να βαλω πεντε evil γμτ)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!!!!!σ'εμάς ήρθε δυστυχώς...για να πάρεις μια άδεια,εκεί που έκανες έναν μήνα ,τώρα κάνεις 3....γιατί οι υπάλληλοι δεν ήξεραν ούτε πως να πιάσουν το ποντίκι!!!!Αστα να πάνε....από το κακό στο χειρότερο πάμε...και όλα εις βάρος μας φυσικά... :evil: :evil: :evil:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι παιδικές ασθένειες.

Τα ίδια προβλήματα υπήρχαν και με το taxis και με την ΤΠ του ΤΕΕ και με την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων και παντού. Όταν όμως το νερό μπει στο αυλάκι τότε το όφελος είναι πολύ μεγάλο και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο η πρόσκαιρη ταλαιπωρία. Αρκεί βέβαια να είναι πρόσκαιρη και να μην τραβήξει σε μάκρος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Χάρη.

Στο τέλος θα είμαστε κερδισμένοι.

Είναι μεγάλη υπόθεση να ελέγχεις την πορεία του φακέλου από το γραφείο.

Τέρμα τα φακελάκια για να ελέγχονται οι φάκελοι νωρίτερα από κάποιους άλλους..

Εάν υποβάλεις ένα φάκελο πλήρη, είναι σίγουρο ότι η άδεια θα εκδοθεί σε χρόνο κατά πολύ μικρότερο απ΄ ότι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Xαρη και gk και εγω θετικα το ειδα το θεμα στην αρχη και αντιμετωπισα οπως ολοι με κατανοηση την ταλαιπωρια των πρωτων ημερων αλλα νομιζω οτι αρχιζει και τραβαει σε μακρος.

 

Ειλικρινα ευχομαι να ειναι ετσι οπως τα λετε.

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα τα φακελάκια για να ελέγχονται οι φάκελοι νωρίτερα από κάποιους άλλους..

Εάν υποβάλεις ένα φάκελο πλήρη, είναι σίγουρο ότι η άδεια θα εκδοθεί σε χρόνο κατά πολύ μικρότερο απ΄ ότι σήμερα.

 

Μάλλον χειρότερα το κόβω ... θα ευνοηθεί η μίζα περισσότερο ... όπως και σήμερα οι γνωστοί - άγνωστοι βγάζουν άδειες με ελειπή δικαιολογητικά και ο φάκελος τους "προχωράει" πιο γρήγορα από τους άλλους ....

 

Θα σου λέει για να μαρκάρω το "κουμπάκι" με το τάδε δικαιολογητικό θέλω τόσα ... και πάει λέγοντας

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χωρίς να είμαι πεσιμιστής γενικά σε αυτό το θέμα είμαι.

 

Δλδ ξαφνικά θα γίνουμε Ευρωπαίοι ?

 

Ας μάθετε και τι έγινε με την online υπηρεσία της Π/Υ για πυρασφάλεια.

 

Προχθές στην Π/Υ μου είπαν ότι έχουν κάποια προβλήματα 1 χρόνο μετά την ανακοίνωσή του.

 

Και μην βλέπετε μόνο στα μεγάλα αστικά κέντρα.

 

Φανταστείτε τι θα γίνει επαρχία που ο υπολογιστής είναι μια έκπληξη για τον μπυροκοίλη υπάλληλο και τον εκπλήσσει με την ύπαρξή του περισσότερο από ότι το κινητό τον homo sapiens !! :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Όσο μπαίνουν στις δημόσιες υπηρεσίες νέα παιδιά που είναι εξοικειωμένα με τις τεχνολογίες και έχουν άλλη νοοτροπία (μέχρι ίσως να αλλοτριωθούν και να γίνουν και αυτοί μέρος του συστήματος) ελπίζω για το καλύτερο.

Άλλωστε είναι ο μόνος δρόμος προς τον εκσυχρονισμό, λέξη που δυστυχώς έχει λάβει άσχημη σημασία στον τόπο μας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χειρότερα το κόβω ... θα ευνοηθεί η μίζα περισσότερο ...

Θα σου λέει για να μαρκάρω το "κουμπάκι" με το τάδε δικαιολογητικό θέλω τόσα ... και πάει λέγοντας

 

Δεν τα καταλαβαίνω αυτά.

Έχω διαβάσει τόσα πολλά για παρατράγουδα στις πολεοδομίες που στο τέλος αναρωτιέμαι.

Μήπως διακατεχόμαστε από ραγιαδισμό;

Δεν υπάρχει ένας σε κάθε περιοχή που να το λέει η καρδιά του και να στείλει αυτούς τους κυρίους στο σπίτι τους.

Και μη μου πείτε ότι μετά απο κάτι τέτοιο τελείωσες επαγγελματικά.

Να είστε σίγουροι ότι θα τον υπολογίζουν περισσότερο.

Αντισταθείτε!!!!

Τεκμηριώστε την αδικία εις βάρος σας, υπάρχουν προϊστάμενες υπηρεσίες, υπουργεία, συνήγορος του πολίτη, εισαγγελέας κλπ

Νά είστε σίγουροι ότι θα δικαιωθείτε............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.