Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές στο εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Καλησπέρα, με ποιο τρόπο και σε ποιό στάδιο της διαδικασίας γίνεται η αμοιβή μας στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ' οίκον; Επιπλέον διάβασα ότι η αμοιβή γίνεται απο την τράπεζα, εάν όμως δεν εγκρίθει η υπόθεση τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμοιβή ως επιθεωρητής; Διεκπεραίωση φακέλου; Εργολάβος;

 

Το πρώτο είναι εύκολο, πληρώνεσαι από τον ιδιοκτήτη αν δεν εγκριθεί η αίτησή του, αλλιώς από τη τράπεζα όταν εκταμιευτούν τα πρώτα χρήματα.

Για το δεύτερο το οποίο είναι ένα μικρό κομμάτι, προφανώς δεν υφίσταται ως αμοιβή, ζητάς κάτι εσύ από τον ιδιοκτήτη.

Για το τρίτο, θα σε γελάσω, δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη κάποιο, νομίζω ότι δικαιολογείται μια πρώτη εκταμίευση μετά την έγκριση αλλά δεν έχω πρόχειρη τη διαδικασία για να σου πώ λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειτε εγκριθει ειτε οχι ο ιδιοκτητης, πληρωνομαι με την παραδοση του ΠΕΑ για να ειμαι εξασφαλισμενος.

 

Και κατοπιν ο ιδιοκτητης εντασσει τις ΑΠΥ που του κοβω στο προγραμμα και συντασσεται ο τελικος προυπολογισμος!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μια διευκρίνιση ακόμα. Εάν ο ιδιοκτήτης δεν έχει αρχιτεκτονικά σχέδια και γίνει η αποτύπωση απο τον επιθρωτη εξ αρχής τι χρεώνουμε επιπλέον;

Link to comment
Share on other sites

Χρέωσε όσο πιστεύεις εσύ ανάλογα με τον χρόνο που ασχολήθηκες. Απλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ενταχθεί αυτή η αμοιβή στην επιδότηση (επιδοτούνε μόνο του ΠΕΑ).

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση, στα παραδείγματα του Υπουργείου των συμπληρωμένων εντύπων του προϋπολογισμού δεν φαίνεται να περιλαμβάνει κάπου το κόστος των επιθεωρήσεων. Σε πρώτη φάση δεν ξέρεις κιόλας αν θα εγκριθεί η επιχορήγηση. Αν δεν βάλεις το ποσό μέσα, τότε μαζί με το ΠΕΑ και την απόδειξη παροχής υπηρεσιών, πες στον πελάτη να ενημερώσει την τράπεζα ότι το ΠΕΑ έχει πληρωθεί ώστε σε περίπτωση έγκρισης να περιληφθεί και αυτό το ποσό στην επιχορήγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αμοιβή για το εξοικονομώ στο σύστημα του ΤΕΕ, βάζετε συνολικό ποσό και για τα 2 ΠΕΑ ή 2 ξεχωριστές για καθεμία;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα κάνεις εσύ και το 2ο ΠΕΑ

Και επίσης, χρειάζεσαι 2 κωδικούς για να εκδόσεις 2 ΠΕΑ

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.