Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές στο εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Για nik #25.

Συνάδελφε σε σχετική περίπτωσή μου, έκοψα ΑΠΥ για 1ο ΠΕΑ με τη νόμιμη αμοιβή και πληρώθηκα 80€ λιγότερα παίρνοντας υπόσχεση από τον πελάτη να μου τα δώσει εφόσον εγκριθεί. (τον εμπιστεύτηκα)

Δεν θεωρώ ασφαλές να κόψω μικρότερη ΑΠΥ στο 1ο ΠΕΑ και μεγαλύτερη στο 2ο γιατί η τράπεζα θα πληρώσει το 1ο ΠΕΑ όσο λέει η ΑΠΥ (λιγότερα από τη νόμιμη) ενώ το 2ο ΠΕΑ με τη νόμιμη (άσχετα με την ΑΠΥ που θα γράφει περισσότερα)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και παίρνετε νόμιμη έτσι εύκολα...?

Έχω κάνει πολύ λίγα ΠΕΑ (γύρω στα 10) αλλά σε όλα πήρα τη νόμιμη (σε ένα μου έδωσαν και τιπ έξτρα 50€ ) :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο άλλος θα κάνει ένα σωρό εργασίες και θα λυπηθεί τα 200 ευρώ του ΠΕΑ της νόμιμης... άσε που μέσα από τη δουλεία του μηχανικού εξασφαλίζεται η επιδότηση αλλά και όλα τα επιπλέον δικαιολογητικα (άδεις, αιτήσεις, υπε'υθυνες δηλώσεις κτλ...) και λίγα είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

υπάρχει κάποιο μέγιστο όριο επιδοτούμενης αμοιβής για την έκδοση των δύο ΠΕΑ για το πρόγραμμα "εξοικονομώ κατ' οίκον";

Για κάποιο λόγο έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα 500€.

Π.χ. για διαμέρισμα 200τ.μ. όπου η νόμιμη αμοιβή είναι 2€/τ.μ. το κάθε ΠΕΑ κοστίζει 400€. Και τα δύο μαζί 800€. Επιδοτείται το ποσό των 800€ ή επιδοτούνται μόνο 500€; Υπάρχει τέτοιο όριο (είτε 500 είτε κάποιο άλλο);

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φυσικα...

Τα τετραγωνικα της ιδιοκτησιας Χ2 η Χ1,5 αναλογως αν προκειται για διαμερισμα η μονοκατοικια

 

Πληρωνονται ΚΑΙ οι ΜΘΧ

Αναφέρεται κάπου ότι πληρώνονται και οι ΜΘΧ?

Δηλαδή, σε διαμέρισμα πολυκατοικίας υπολογίζουμε στην αμοιβή μας συμπεριλαμβάνοντας και το εμβαδόν κοινοχρήστων?

Οι τράπεζες το δέχονται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν κάνεις τμήμα κτιρίου πχ διαμέρισμα, δεν περιγράφεις τον ΜΘΧ συνεπώς εννοείται δεν πληρώνεσαι για τα τμ αυτού του χώρου.

Αυτό έχει νόημα όταν περιγράφεις τον ΜΘΧ, πχ σε μονοκατοικία που από κάτω έχει υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

υπάρχει κάποιο μέγιστο όριο επιδοτούμενης αμοιβής για την έκδοση των δύο ΠΕΑ για το πρόγραμμα "εξοικονομώ κατ' οίκον";

Για κάποιο λόγο έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα 500€.

Π.χ. για διαμέρισμα 200τ.μ. όπου η νόμιμη αμοιβή είναι 2€/τ.μ. το κάθε ΠΕΑ κοστίζει 400€. Και τα δύο μαζί 800€. Επιδοτείται το ποσό των 800€ ή επιδοτούνται μόνο 500€; Υπάρχει τέτοιο όριο (είτε 500 είτε κάποιο άλλο);

 

Δεν υπάρχει όριο

Υπάρχει μέγιστο όριο 200+46€=246€/ΠΕΑ ή 492€ επί συνόλου. Επίσης χρειάζονται 2 επιμέρους Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσιών (και όχι τιμολόγια) όπου στο επάγγελμα πελάτη αναγράφουμε "ιδιώτης" (πρόκειται για κατοικία και όχι για επαγγελματικό χώρο). Η τράπεζα ζητάει 2 ΑΠΥ, ένα για το 1ο ΠΕΑ και ένα για 2ο ΠΕΑ.

 

Αναφέρεται κάπου ότι πληρώνονται και οι ΜΘΧ?

Δηλαδή, σε διαμέρισμα πολυκατοικίας υπολογίζουμε στην αμοιβή μας συμπεριλαμβάνοντας και το εμβαδόν κοινοχρήστων?

Οι τράπεζες το δέχονται αυτό?

 

 

Μα όταν κάνεις τμήμα κτιρίου πχ διαμέρισμα, δεν περιγράφεις τον ΜΘΧ συνεπώς εννοείται δεν πληρώνεσαι για τα τμ αυτού του χώρου.

Αυτό έχει νόημα όταν περιγράφεις τον ΜΘΧ, πχ σε μονοκατοικία που από κάτω έχει υπόγειο

Ο ΜΘΧ είτε είναι κοινοχρηστα/αποθήκες κλπ, είτε είναι υπερύψωση, εννοείται ότι δεν μετέχει στα τετραγωνικά επιδότησης. Ο θερμαινόμενος χώρος αναβαθμίζεται ενεργειακά, άρα ο θερμαινόμενος χώρος επιδοτείται.

Έχω κάνει πάνω από 20 "εξοικονόμηση κατ'οίκον" εκ των οποίων έχω τελειώσει και το 2ο ΠΕΑ σε δυο-τρεις προς το παρόν, και έχω συνεργαστεί με όλες τις τράπεζες. Αυτά μου ζητάνε (προς το παρόν όλες).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μέγιστο όριο 200+46€=246€/ΠΕΑ ή 492€ επί συνόλου. Επίσης χρειάζονται 2 επιμέρους Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσιών (και όχι τιμολόγια) όπου στο επάγγελμα πελάτη αναγράφουμε "ιδιώτης" (πρόκειται για κατοικία και όχι για επαγγελματικό χώρο). Η τράπεζα ζητάει 2 ΑΠΥ, ένα για το 1ο ΠΕΑ και ένα για 2ο ΠΕΑ.

Προσωπικά έχω εισπράξει αμοιβή για τα δύο ΠΕΑ, 720 ευρώ+ΦΠΑ, για νομοκατοικία 240τμ

Επίσης, εάν δεις τις αποφάσεις υπαγωγής θα δεις αμοιβές που ξεπερνάνε τα 1400 ευρώ για τα δύο ΠΕΑ

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.