Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές στο εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

xristosarta

Τα παραπάνω αφορούν τους όρους του προγράμματος και όχι τη σχέση σας με τον μηχανικό.

Δεν είστε ο πελάτης του ενεργειακού επιθεωρητή. Ο ρόλος του είναι να εκπροσωπεί το δημόσιο σε μια διαδικασία που απαιτεί αμεροληψία, αντικειμενικότητα κ.λ.π. 

Δεν είναι <<δεμένος>> με την εξέλιξη της αίτησής σας.

Δεν είστε υποχρεωμένος να δεχτείτε την τιμή που θα σας πει. Μπορείτε να επιλέξετε όποιον επιθεωρητή θέλετε και σας συμφέρει.  

 

Είστε ένας ιδιώτης που γνωρίζει τους όρους του προγράμματος, τους δέχεστε για να συμμετέχετε σε αυτό και συνεπώς δεν δικαιολογείται να ζητάτε κάτι διαφορετικό.

Το αν πληρώνει ο ιδιώτης τον επιθεωρητή για την επιθεώρηση και διαφωνείτε με αυτό είναι ένα θέμα, μπορείτε να το διαβουλευτείτε με τους συντάκτες του προγράμματος <<εξοικονομώ>> και όχι με τον επιθεωρητή. Στο υπουργείο θα υποβάλλετε τις ενστάσεις σας.

 

Η εργασία της επιθεώρησης έχει γίνει άσχετα με την κατάληξη του προγράμματος και πρέπει να πληρωθεί.

Και μη ξεχνάτε ότι για αυτή την εργασία ο επιθεωρητής είναι υποχρεωμένος να εκδώσει άμεσα απόδειξη παροχής υπηρεσιών για την οποία θα φορολογηθεί. Περισσότερο από το 50% του ποσού της απόδειξης είναι φόρος.

 

Επίσης, αφού αναφέρετε το θέμα των μαθημάτων, κι εγώ πληρώνω λεφτά κάθε μήνα για τα φροντιστήρια αγγλικών των παιδιών μου. Δεν έβαλα όρο να πληρώσω μόνο όταν και εάν θα πάρουν πτυχείο. Η εργασία έχει γίνει και πρέπει να πληρωθεί. Το αν τελεσφορήσει έχει να κάνει με τις δυνατότητές τους και με την προετοιμασία τους. Οπως περίπου και στην περίπτωση του συμμετέχοντα στο πρόγραμμα. Επίσης φέρω και την ευθύνη της επιλογής του φροντηστηρίου. Με τι κριτήρια το επέλεξα; Γιατί είναι φτηνό ή γιατί κάνει καλή δουλειά;

Αν λοιπόν δεν είστε ικανοποιημένος με τον επιθεωρητή γιατί δεν σας ενημέρωσε σωστά και βάλατε εν τέλει π.χ. μόνο ένα ηλιακό ενώ θα μπορούσατε να επωφεληθείτε πολύ περισσότερο, βελτιώνοντας στο έπακρο την ενεργειακή συμπεριφορά του κτιρίου σας, τότε έχετε την ευθύνη της επιλογής σας. Γιατί τον διαλέξατε τον συγκεκριμένο επιθεωρητή; Γιατί ήταν φτηνός ή γιατί ξέρει να κάνει καλά τη δουλειά του;

 

Οσον αφορά τους όρους πληρωμής, ο καθένας που συμμετέχει σε μια συνεργασία και γνωρίζει εκ των προτέρων τους όρους της δεν πρέπει να διαμαρτύρεται εκ των υστέρων.

Ολοι μας έχουμε κάνει δουλειές που γνωρίζαμε ότι θα τις πληρωθούμε μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα καμιά φορά ξέρουμε ότι υπάρχει το ρίσκο να μην τις πληρωθούμε καθόλου.

Οταν συμφωνούμε δεν γκρινιάζουμε μετά.

Για ΠΕΑ όμως ποτέ δε θα δεχόμουν μια μεταχρονολογημένη πληρωμή. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι η πλειοψηφία των ιδιωτών όσον αφορά υπηρεσίες που δεν τις έχουν σε εκτίμηση και τις θεωρούν ότι έγιναν για να έχουν <<μηχανικοι και σια απο το πουθενα δουλεια>> είναι αφερέγγυοι και δεν θα τις πληρώσουν.

Edited by hkamp
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω ξερετε τι εχω δει με αυτο προγραμμα;τραπεζα,μηχανικος,προμηθευης ,ιδιωτης, αδικει ο ενας τον αλλον

και ξερετε τι αλλο;θελετε ολοι να παιζετε με τους ορους που σας συμφερει...

 

μπορειτε να μου πειτε πως θα γινει αυτο;

 

πως ικανοποιημενος προμηθευτης με λεφτα μπροστα επειδη η τραπεζα αργει και ικανοποιημενος πολιτης που πιστεψε μεσω δανειου και τιποτα αλλο;

 

πως θα γινει αυτο;

 

και αν δεν μπορει να γινει ποτε να μην δουλεψει το προγραμμα!!!

αυτο δεν το ειδα απο κανεναν μηχανικο να το πει,απο κανα προμηθευτη και τραπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είστε υποχρεωμένος να πληρώσετε εκ των προτέρων τους προμηθευτές. Το πρόγραμμα το απαγορεύει.

Είστε υποχρεωμένος να πληρώσετε τις επιθεωρήσεις εσείς και όχι το πρόγραμμα γιατί έτσι οι όροι του προγράμματος το ορίζουν. Κακώς για μένα αλλά έτσι είναι.

 

Δεν παίζουμε με όρους δικούς μας αλλά του προγράμματος.

Εάν το πρόγραμμα δε σας ικανοποιεί δεν είστε υποχρεωμένος να ενταχθείτε.

Link to comment
Share on other sites

αμα τα διναν τα λεφτα στον νεολληνα θα τρωγε!

αμα τα δωσουν στους προμηθευτες οι τραπεζες παιρνουν αερα και ζηταν παραπανω και μπροστα λεφτα....

 

μαλλον το καλυτερο ηταν το ιδιο το κρατος σε καθε πολη να ορισει 5 μηχανικους,5 υδραυλικους κλπ με συγκεκριμενες τιμες και ο πολιτης να μην ασχολειται με αυτα...μονο με το δανειο σε τραπεζα...

 

ελα εδω μηχανικε θες εξοικονομω;λεφτα μετα απο 5 μηνες...2 ευρω τετραγωνικο γεια σου

ελα δω αλουμινα θες εξοικονομω;λεφτα μετα απο 5 μηνες....αυτα θα βαλεις γεια σου

 

 

βγαινει ο αθωος πολιτης παγανια σε ενα προγραμμα και ακουει τον καθενα να του λεει τον πονο του...

 

αυτος που παιρνει δανειο και δινει δουλεια σε κοσμο να μυρισει τα νυχια του σε ποια τραπεζα βολευει τον προμηθευτη,να βρει μηχανικο ωραιο κλπ

 

ωραια πραγματα κυριοι...

 

μετα αναρωτηθειτε γιατι δεν συμμετεχει κοσμος,γιατι δεν εχει δουλεια ο καθε κλαδος κλπ

 

μηχανικος:σπιτι πεα εκτος προγραμματος 200 ευρω το πολυ,τον αβανταρει το προγραμμα και του δινει 250(ξενα λεφτα ειναι ολε) και τι κανει;280 ευρω και μπροστα!

τεχνιτης μονωσης:100 τμ υλικα και εργατικα εκτος προγραμματος 30ευρω/τμ.τον αβανταρει το κρατος με 50 ευρω/τμ(ξενα λεφτα ειναι πες-οχι ολα, ασε που θα αργησει η πληρωμη) και τι κανει;παει στο 55 και μπροστα λεφτα!

 

και ολα αυτα θελετε να ανεχτει κοσμος που θα χρεωθει σε τραπεζα!

 

 

και μετα αναρωτιεται ο καθε  κλαδος στο ελλαδισταν γιατι δεν εχουν δουλεια!αναρωτηθειτε.....

 

ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΤΕ :

1.ΓΙΑΤΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ ΤΟ 250 ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑ ΑΛΛΑ

2.ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟ 50ΕΥΡΩ/ΤΜ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΑΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ 55 ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΛΕΦΤΑ

 

ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΛΑΔΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ

 

ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ...ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΩΡΑΙΟΙ!

Edited by xristosarta
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ολοκληρώσει πολλές υποθέσεις (και στην δική σας περιγφέρεια) και στο 90% από αυτές, τα συνεργεία πληρώθηκαν από την τράπεζα, 2-3 μήνες μετά την ολοκλήρωση των έργων.

Θέλει ψάξιμο. Μη γενικεύετε αυτά που αντιμετωπίσατε εσείς.

 

EDIT: Το άλλαξα λίγο γιατί δεν μου άρεσε :smile:

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

xristosarta

Από τα λεφτά που δόθηκαν στους νεοέλληνες (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) για να χορτάσουν φτάσαμε σ' αυτό το χάλι και δεν υπάρχει τόπος να σταθούν τα παιδιά μας.

Ο αθώος πολίτης έχει κάθε δίκαιο να γκρινιάζει γιατί οι όροι του προγράμματος είναι τέτοιοι.

Αλλά θα το κάνει στα εύηκοα ώτα του υπουργείου.

 

Υπάρχουν και άλλα φόρουμ στα οποία μπορείτε να απευθυνθείτε για να πείτε τον πόνο σας. Επίσης μπορείτε να γράψετε στο φόρουμ αυτό αλλά στα θέματα ιδιωτών.

Η παρούσα ενότητα ασχολείται κυρίως με τεχνικά θέματα μεταξύ μηχανικών και η παρούσα συζήτηση δεν ταιριάζει εδώ.

Οπότε θεωρείστε ότι η συζήτηση τελειώνει εδώ.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κυριοι να ρωτησω κατι...

 

1. ο μηχανικος μου εβγαλε το πρωτο πεα και πληρωθηκε απο μενα πριν παρω προεγκριση απο τραπεζα.ηταν σωστος;και αν πηγαιναν χαμενα τα λεφτα;

2.σπιτι 110 τμ μου πηρε 280 ευρω.τοσα επρεπε και αν ναι θα τα παρω εγω απο τραπεζα;ρωταω γιατι εκτος προγραμματος μπορουσα να βγαλω πεα με 150 ευρω και εδω περασε και την τιμη που δινει το κρατος..

3.με εχουν καλεσει απο τραπεζα για υπογραφη υπαγωγης στο προγραμμα απλα το καθυστερω λιγο για να βρω αλλον προμηθευτη(λεφτα μπροστα κλπ τα ξερετε).ο μηχανικος μου ζητα και αλλα λεφτα;ειμαι υποχρεωμενος να του δωσω και κυριως γιατι λετε ολοι γενικα με αυτο το προγραμμα οτι οτι συμφωνησεις;;;ετσι παει;γιατι εγω ξεκινησα σαν ιδιωτης με ορους προγραμματος...και βλεπω ολο τον κοσμο μηχανικους και προμηθευτες ναι μεν σε θελουν σαν πελατη να κονομησουν αλλα στα οικονομικα ορους δικους τους(ανεβηκαν τα υλικα,δεν ξερω αν εγκριθεις στο προγραμμα-να διασφαλιστω κλπκλπ)

 

Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ;ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ;

 

και στην τελικη αν δεν ηταν ο πελατης να χρεωθει σε τραπεζα μηχανικοι και σια θα ειχαν απο το πουθενα αυτην την δουλεια;

 

δεν παει μου αρεσει το προγραμμα να βγαλω λεφτα γιατι μου φερε ουρανοκατεβατους πελατες αλλα δεν μου αρεσει το προγραμμα στον τροπο πληρωμης;τι λετε;;;;;

 

και κυριως τι με συμβουλευετε με τον μηχανικο μου να κανω!και στην τελικα αν γινει στραβη και δεν πληρωθω τα πεα γιατι να ρισκαρω να αλλαξω εις βαρος μου τους ορους του προγραμματος;

σαν ξαναλεω δεν ζητω ευνοιες,ζητω κοσμο να παιζει με ορους συγκεκριμενους.....

 1. α. Έπρεπε να πάτε στον μηχανικό για το ΠΕΑ μετά την προέγκριση.

     β. Αφού δεν το κάνατε αυτο πάλι τα χρήματά σας δεν πάνε χαμένα, σας μένει το ΠΕΑ  για 10 χρόνια.

 

2. Σπίτι 110 τ.μ. αν είναι διαμέρισμα, τότε η αμοιβή που και το πρόγραμμα αποζημιώνει είναι 270,60 € με το ΦΠΑ

 

3. Μπορείτε να πάρετε προκαταβολή μέσω του προγράμματος. Πάρα πολλά συνεργεία έτσι κάνουν. Επιλέξετε ένα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι βλεπω ειναι κοινος τοπος να θεουμε να κανουμε εργασιες/καατασκευες με μηδεν κεφαλαιο.

ΚΑι γκρινιαζουμε και απο πανω γιατι μας φταει το ενα και το αλλο.

 

Μην μου αναφερει κανεις την καραμελα περι κρισεως......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.