Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές στο εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

κυριε μου να εξηγειτε στους πελατες σας οτι:

1. 1 πεα κοστιζει 1,5 ευρω /τμ με ελαχιστη αμοιβη τα 200 ευρω.η κατωτατη αμοιβη αλλαξε κιολας!

2.τα 250 ευρω που επιχορηγει σε κοσμο το κρατος για προγραμμα ειναι μια χαρα!εβαλαν και λιγο παραπανω να στε ικανοποιημενοι!αυτο καταλαβα εγω και για προμηθευτες!

3.τα καπελα-πανω απο 250 και τα λεφτα μπροστα των προμηθευτων για ποιο λογο γινονται;

 

 

αλλα πειτε και σεις....ξενα ειναι λεφτα...ας πληρωσει και κατι ο πελατης!!!!!πανεξυπνοι ειστε ολοι!!!

 

απαντα μου λιγο κυριε μου που βαζεις τον κοσμο να χρεωνεται σε δανεια και εχεις δουλεια;;;

 

τι να κανω στον συναδελφο σου που μου πηρε 280 ευρω για μονοκατοικια 115 τμ;;απαντα μου λιγο!!!

να σου δωσω το τηλεφωνο του να τον παρεις να του εξηγησεις να του φτανει η ικανοποιητικη τιμη του κρατους και οχι παραπανω;

να στο δωσω να τον παρεις να του πεις οτι στην αθηνα βγαζουν πεα και για 150 ευρω;

 

περιττο να σου πω μιας και τα ξερεις καλυτερα οτι τα ιδια κανουν και οι τεχνιτες!

μονωση 30 ευρω/τμ

50 δινει το κρατος!

τι κανει;δεν εκτιμα το 30 που γινε 50,δεν εκτιμα που χρεωνεται σε δανειο ο κοσμος θελει και λεφτα μπροστα επειδη αργει η πληρωμη!ερωτηση:τα 20 τα ξεχασαμε;;;;ολε αυτος ειναι ο τοκος!!!!!!!!

 

ξερεις πως το λεω εγω αυτο;αερα!!!!!!μεγαλο αερα!!!

εσεις πειτε αλλα!και μετα αναρωτηθειτε γιατι κανει αυθαιρετα ο κοσμος κλπκλπ

 

μηχανικος:πολλα χαρτια οι τραπεζα,εγω ειμαι κυριος 280 ευρω πεα ενω μου δινει 250 κρατος και αξια του 200 ευρω!

τεχνιτης μονωση:50 ευρω τ.μ. αλλα μπροστα λεφτα,δεν βγαινω περα..το 30 που ναι κανονικα η δουλεια μου το ξεχασα!

 

εχει πλακα η υποθεση....χαλανε τα ονοματα μετα των κλαδων!!!ναι ναι....

Edited by xristosarta
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μας δείξετε το πιστοποιητικό ίσως να μπορέσουμε να σας απαντήσουμε γιατί πήρε ο συνάδελφος 280€. Ίσως και όχι όμως. 

 

Άλλο το θέμα με την μόνωση γιατί είναι το δάνειο στην μέση. Το ΠΕΑ δεν μπαίνει στο δάνειο. Είναι 100% επιδοτούμενο.

 

Τα 250€ (+ΦΠΑ) επίσης είναι άλλο πράγμα, δεν αφορά το ΠΕΑ. Και αυτά τα πληρώνει κατευθείαν το πρόγραμμα σε αυτόν που κόβει την απόδειξη.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

@xristosarta

 

Αν σας βρω τεχνίτη που θα σας φτιάξει τη δουλειά με 30 €/τ.μ. είστε σίγουρος πως δεν θα του ζητήσετε τιμολόγιο με 50 €/τ.μ.;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1). Ένα ΠΕΑ κοστίζει τόσο όσο το κοστολογεί ο καθένας. Προσωπικά θα σας ζητούσα 300€ + 23% ΦΠΑ. Τόσο χρεώνω κατ' ελάχιστον, είτε πρόκειται για το πρόγραμμα είτε όχι. Τόσο εκτιμώ ότι πρέπει να πάρω.

2). Τα ίδια με πριν.

3). Ας απαντήσουν οι προμηθευτές.

 

Όσο για το αν θα πληρωθείτε από το κράτος ή όχι για το κόστος του ΠΕΑ (έγκριση ή όχι), απάντησε μια χαρά ο συνάδελφος hkamp στο  #63.

Επίσης,τα λεφτά δεν είναι "ξένα". Είναι και δικά μας. Όλων μας.

Επίσης, ένα πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης, εάν κάποιος δεν επιλεγεί εντέλει, μπορεί να το χρησιμοποιήσει ώστε να προχωρήσει στις παρεμβάσεις μόνος του. Έχει μια αποτύπωση της ενεργειακής κατανάλωσης του κτιρίου του και κάποιες προτεινόμενες παρεμβάσεις οι οποίες επιλέχθηκαν κατόπιν συνεργασίας-συνεννόησης με τον ενεργειακό επιθεωρητή.

 

Τέλος μπορείτε να βρείτε ΠΕΑ και με 50€, πιθανόν και με 20€ και κέρασμα στον επιθεωρητή ένα πίτα γύρο.

 

Από +1 σε emnikol και nick_61.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1). Ένα ΠΕΑ κοστίζει τόσο όσο το κοστολογεί ο καθένας. Προσωπικά θα σας ζητούσα 300€ + 23% ΦΠΑ. Τόσο χρεώνω κατ' ελάχιστον, είτε πρόκειται για το πρόγραμμα είτε όχι. Τόσο εκτιμώ ότι πρέπει να πάρω.

 

 

Πάνο πραγματικά σε συγχαίρω και σε θαυμάζω που σέβεσαι τόσο πολύ τη δουλειά σου και τον εαυτό σου αλλά και τον κλάδο γενικότερα. Μακάρι να σκέφτονταν/σκεφτόμασταν όλοι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός όλων των άλλων που "πρέπει" να κάνουμε και δεν είναι εργασία μηχανικού (προσφορές υλικών, προσφορές εργασιών, διαβουλεύσεις, επικοινωνία με τράπεζα, συμφωνητικά κτλ) πρέπει να εξηγούμε και διαδικτυακά γιατί είμαστε τόσο υπερβολικοί που ζητάμε να πληρωθούμε για το αρχικό ΠΕΑ με το που θα κάνουμε την ενεργειακή επιθεώρηση, θα το εκδώσουμε και θα κόψουμε ΑΠΥ!!! Λες και δεν θα πληρώσουμε ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος και δεν θα εργαστούμε γι' αυτό, θα πατήσουμε ένα print στο pc... Λες και δεν θα επιδοτηθεί ο πολίτης 100% γι' αυτό για να μην κλαίγεται...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θυμίστε μου σας παρακαλώ πότε κατατίθενται τα χρήματα για το πρώτο ΠΕΑ... Στο τέλος με την κατάθεση των υπόλοιπων ποσών στους προμηθευτές;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τότε, μαζί με αυτά του δεύτερου ΠΕΑ, στον λογαριασμό του ιδιοκτήτη.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.