Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές στο εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α ναι, αυτό εννοείται!

 

Εμένα μου έχει τύχει ο πρώτος επιθεωρητής να μην έχει βάλει τον ΜΘΧ στα συνολικά (ούτε καν τον είχε περιγράψει, αλλά τέλος πάντων)

και για να μην μπλέξω τα μπούτια μου με το ποσό που εγκρίθηκε, δεν τον έβαλα ούτε εγώ στα συνολικά του δεύτερου ΠΕΑ, ενώ τον είχα περιγράψει.

 

 

Ναι, ακριβως

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρε εδω σου επιδοτουν ακομα και το μπαζωμα σε μονοκατοικια που το περιγραφεις ως ΜΘΧ

Το κανονικο υπογειο δε θα σου επιδοτησουν?

 

375+ΦΠΑ για καθε ΠΕΑ σου επιδοτουν

 

Not bad, καλοφαγωτα  :mrgreen:

Για μια μονοκατοικία δηλαδή που έχω με μπάζωμα 43 cm πάχους, θα βάλω και τα τετραγωνικά του μπαζώματος στην αμοιβή μου;

Αυτό εξασφαλίζεται από κάπου ή είναι στο χέρι του εκάστοτε ελεγκτή να κόψει τον φάκελο;

Link to comment
Share on other sites

Για μια μονοκατοικία δηλαδή που έχω με μπάζωμα 43 cm πάχους, θα βάλω και τα τετραγωνικά του μπαζώματος στην αμοιβή μου;

Αυτό εξασφαλίζεται από κάπου ή είναι στο χέρι του εκάστοτε ελεγκτή να κόψει τον φάκελο;

 

Το υπερυψωμένο μπάζωμα δεν λαβάνεται υπόψη στα τμ του κτηρίου.

Αν έχεις όμως σε κάποιο τμήμα του δαπέδου απο κάτω υπόγειο, τότε προσμετράνε τα τμ του υπογείου στα ΣΥΝΟΛΙΚΑ μέτρα του κτηρίου (εν προκειμένω της μονοκατοικίας) αλλά όχι στη ΘΕΡΜΙΚΗ ΖΩΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια να σας πω

Ειχα μονοκατοικια υπερυψωμενη που το μπαζωμα μελεταται ως ΜΘΧ και το εβαλα κανονικα στο ΜΘΧ και στη συνολικη επιφανεια.

Παρολο που εκοψα την 1η αποδειξη μονο για τον κυριως χωρο της μονοκατοικιας, μου επιδοτηθηκε ολο το εμβαδον, καθοτι το μελετησα κανονικα.

Προσωπικα σε συμβουλευω να το βαλεις. Θα επιδοτηθει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, μία ερώτηση υπενθύμιση. Για μία κατοικία 50 τμ που θέλει να μπει στο εξοικονομώ, για το 1ο ΠΕΑ κόβω 150 ευρώ απόδειξη και όχι 100 (50*2) σωστά;

Από ότι θυμάμαι επιδοτούνται και τα 150 από το πρόγραμμα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.