Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με υποβολή Ε3 και Ε1 μέσω taxisnet!


sandra3gr

Recommended Posts

Συνάδελφοι

ο κωδ. 666 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ, σε ποιό κωδ. του πίνακα ΣΤ δ) του Ε3 μεταφέρεται;

στο 527 ή 530

έχω πρόβλημα με την ερωτηση μου στο #4

 

tpanag & zefuros

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, δοκίμασα όπως γράφετε αλλά το πρόβλήμα παραμένει

 

κάτι δεν έχω κάνει σωστά με την εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

ο κωδ. 666 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ, σε ποιό κωδ. του πίνακα ΣΤ δ) του Ε3 μεταφέρεται;

στο 527 ή 530

 

Αυτούσιο το ποσό του 666 της εκκαθαριστικής, δεν μεταφέρεται πουθενά στο Ε3. Γιατί στο τμήμα του 666 που απαιτείται, δεν έχει γίνει η φορολογική αναμόρφωση όταν υποβάλλουμε την εκκαθαριστική. Τα 527 και 530 του Ε3 εγώ δεν τα έχω συμπληρώσει. Όλα στα 536 (και 546 τελικά) ως "διάφορα έξοδα".

Link to comment
Share on other sites

Αυτούσιο το ποσό του 666 της εκκαθαριστικής, δεν μεταφέρεται πουθενά στο Ε3. Γιατί στο τμήμα του 666 που απαιτείται, δεν έχει γίνει η φορολογική αναμόρφωση όταν υποβάλλουμε την εκκαθαριστική. Τα 527 και 530 του Ε3 εγώ δεν τα έχω συμπληρώσει. Όλα στα 536 (και 546 τελικά) ως "διάφορα έξοδα".

 

 

Σωστά έκανες.

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS

απευθύνομαι σε σένα γιατι βλέπω οτι ο tpanag αποσυνδέθηκε

 

τελικά στους κωδ στο πίνακα ΣΤ δ) συμπλήρωσα μόνο τον 536 με το ποσό

2194,00 και συμπληρώθηκε μόνο του το ίδιο ποσό στο 546 και έγινε αποδεκτό

το Ε3

 

όμως, το ποσό 310,68 του κωδ. 666 απο την την εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010, δεν το έγραψα στο πίνακα ΣΤ δ) του Ε3, γιατί δεν κατάλαβα καλά την εξηγηση που έδωσε ο tpanag

 

μήπως θα έπερεπε να το προσθέσω στο ποσό του 2194,00 + 310,68 = 2504,68;

 

αν ΝΑΙ, θα πρέπει να πάω εφορία να κάνω τροποποιητική;

 

πάντως, ανεξάρτητα απο την όποια απάντηση δώσεις, το φορολογητέο εισόδημα μου, είναι με σημείο (-) αρνητικό

 

ευχαριστώ τον tpanag και εκ των προτέρων εσένα

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS

απευθύνομαι σε σένα γιατι βλέπω οτι ο tpanag αποσυνδέθηκε

 

τελικά στους κωδ στο πίνακα ΣΤ δ) συμπλήρωσα μόνο τον 536 με το ποσό

2194,00 και συμπληρώθηκε μόνο του το ίδιο ποσό στο 546 και έγινε αποδεκτό

το Ε3

 

όμως, το ποσό 310,68 του κωδ. 666 απο την την εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010, δεν το έγραψα στο πίνακα ΣΤ δ) του Ε3, γιατί δεν κατάλαβα καλά την εξηγηση που έδωσε ο tpanag

 

μήπως θα έπερεπε να το προσθέσω στο ποσό του 2194,00 + 310,68 = 2504,68;

 

αν ΝΑΙ, θα πρέπει να πάω εφορία να κάνω τροποποιητική;

 

πάντως, ανεξάρτητα απο την όποια απάντηση δώσεις, το φορολογητέο εισόδημα μου, είναι με σημείο (-) αρνητικό

 

ευχαριστώ τον tpanag και εκ των προτέρων εσένα

 

 

Eχουμε δύο διαφορετικά πράγματα : 1) Την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ και 2) Την συνοδευτική δήλωση εισοδήματος Ε3.

 

Τα έξοδα που είναι καταχωρημένα στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ θα περάσουν και στις δηλώσεις αυτές.

Αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις αγορές παγίων στοιχείων, τότε στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ θα έχεις συμπληρώσει τους κωδ. 663 (δαπάνες που έχουν επιβαρυνθεί με εκπιπτόμενο ΦΠΑ), Κωδ. 666 (όλες οι υπόλοιπες δαπάνες από το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ) και κωδ. 667 το σύνολο αυτών.Αυτά για την δήλωση ΦΠΑ.

Στην φορολογία εισοδήματος τώρα τα πάσης φύσεως έξοδα τα καταχωρείς στους κωδ. 524-543 του υποπίνακα δ του πίνακα ΣΤ. Αθροιστικά αυτά (δηλ. κωδ. 546) θα δόσουν το ίδιο άθροισμα με αυτό του κωδ. 667 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ.

Περαιτέρω ένα τμήμα των εξόδων από τα βιβλία (το οποίο είναι καταχωρημένο κατάλληλους κωδ. της εκκαθαριστικής ΦΠΑ άλλα και του Ε3) δεν αναγνωρίζεται για έκπτωση από τις πωλήσεις πχ. 50% δαπάνης κινητού, έξοδα αυτοκινήτων ανάλογα με τον κυβισμό κλπ. Αυτά τα έξοδα συνολικά τα καταχωρείς στον κωδ. 566 (567) του Ε3 (ΠΊΝΑΚΑΣ ΣΤ, υποπίνακας η) και αποτελούν τις λεγόμενες λογιστικές διαφορές οι οποίες θα αυξήσουν το λογιστικό σου αποτέλεσμα (δηλ είτε θα αυξήσουν το λογιστικό κέρδος , είτε θα μειώσουν τη λογιστική ζημία).

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eχουμε δύο διαφορετικά πράγματα : 1) Την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ και 2) Την συνοδευτική δήλωση εισοδήματος Ε3.

 

.................. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

 

Τι να βοήθησες SOTHIRIS, θεός είσαι, νάσαι καλά & πάλι σ΄ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην φορολογία εισοδήματος τώρα τα πάσης φύσεως έξοδα τα καταχωρείς στους κωδ. 524-543 του υποπίνακα δ του πίνακα ΣΤ. Αθροιστικά αυτά (δηλ. κωδ. 546) θα δόσουν το ίδιο άθροισμα με αυτό του κωδ. 667 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ.

 

Παρατηρώ ότι έχω διαφορά 0,50 ευρώ σε αυτά τα 2 (50 σεντς λιγότερα στην εκκαθαριστική). Ε3 προλαβαίνω να διορθώσω ακόμα. Να κάτσω να το ψάξω λες ή να το αφήσω ως έχει;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι έχω διαφορά 0,50 ευρώ σε αυτά τα 2 (50 σεντς λιγότερα στην εκκαθαριστική). Ε3 προλαβαίνω να διορθώσω ακόμα. Να κάτσω να το ψάξω λες ή να το αφήσω ως έχει;

 

 

Αν θέλεις τακτοποίησε την διαφορά (βάλε την σε κάποιο κωδικό).

Εγώ προσωπικά ούτε που θα ασχολιόμουν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στην φορολογία εισοδήματος τώρα τα πάσης φύσεως έξοδα τα καταχωρείς στους κωδ. 524-543 του υποπίνακα δ του πίνακα ΣΤ. Αθροιστικά αυτά (δηλ. κωδ. 546) θα δόσουν το ίδιο άθροισμα με αυτό του κωδ. 667 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ.

 

 

σωτηρη αν εχω αποσβεση παγιου, αγορασμενου το προηγουμενο ετος, στον κωδικο 543 του Ε3. που θα το βαλω στην εκκαθαριστικη φπα για να εχουν οι δυο κωδικοι το ιδιο αθροισμα?

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.