Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συντελεστής δόμησης και συντελεστής αξιοποίησης οικοπέδου.


Giorgos1987

Recommended Posts

Δε ξέρω αν έβαλα στο σωστό μέρος την ερώτηση.

 

Θέλω να υπολογίσω την αντικειμενική αξία ενός οικοπέδου. Στην αξία αυτή εμπλέκονται κάποιοι συντελεστές αλλά δεν μπορώ να βρώ έναν πολύ βασικό συντελεστή τον ΣΑΟ (συντελεστή αξιοποίησης οικοπέδου), γιατί δεν δίνονται σχεδόν πουθενά πληροφορίες σαφείς για τον τρόπο που προσδιορίζεται ο συντελεστής αυτός.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο διαπίστωσα σύμφωνα με κάτι κανονισμούς του υπουργείου οικονομικών οτι ο συντελεστής αξιοποίησης οικοπέδου (ΣΑΟ) σχεδόν πάντα είναι ίσος με τον συντελεστή δόμισης (ΣΔ) που υπάρχει για το οικόπεδο.... άρα φεύγω από τα οικονομικά και πάω στα οικοδομικά θέματα.

 

Βρήκα κάπου οτι ο ΣΔ ισούται με το σύνολο της επιφάνειας όλων των ορόφων που μπορούν να κτιστούν σε οικόπεδο προς την επιφάνεια του οικοπέδου. Εγώ θέλω να βρώ τον ΣΔ για υφιστάμενο κτίριο. Στην περίπτωση αυτή θα διαιρέσω την συνολική επιφάνεια των ορόφων του κτιρίου με την επιφάνεια του οικοπέδου ? Επίσης επειδή υπάρχει και υπόγειος χώρος, συμμετέχει και το εμβαδό του υπογείου στον ΣΔ ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο δεν προσμετράται στον συντελεστή...

 

Η σωστή κίνηση είναι να πας στην αντίστοιχη πολεοδομία και να ρωτήσεις εκεί για τον Σ.Δ. (και τους όρους δόμησης γενικότερα) και αυτό διότι...

 

1. Μπορεί οι όροι δόμησης να έχουν αλλάξει...

2. Μπορεί μετρώντας το κτήριο θα συμπεριλάβεις και κάποια αυθαίρετα τμήματα

χωρίς να ξέρεις ότι είναι αυθαίρετα...

3. Πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι προσμετράται στον ΣΔ. και τί όχι

 

Αν έχεις εγκεκριμένα σχέδια αυτό θα σε βοηθήσει (πχ. Διάγραμμα κάλυψης) αλλά πάλι δεν είμαστε σίγουροι για το 1.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... οπότε υποθέτω και οι ΔΟΥ προκειμένου να υπολογίζουν αντικειμενικές αξίες οικοπέδων επικοινωνούν με τις κατά τόπους πολεοδομίες για τους ΣΔ.

 

Για το υπόγειο δεν το ήξερα, είχα διαβάσει σε άλλο site οτι προσμετράτε και το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Δε ξέρω αν έβαλα στο σωστό μέρος την ερώτηση.

 

Θέλω να υπολογίσω την αντικειμενική αξία ενός οικοπέδου. Στην αξία αυτή εμπλέκονται κάποιοι συντελεστές αλλά δεν μπορώ να βρώ έναν πολύ βασικό συντελεστή τον ΣΑΟ (συντελεστή αξιοποίησης οικοπέδου), γιατί δεν δίνονται σχεδόν πουθενά πληροφορίες σαφείς για τον τρόπο που προσδιορίζεται ο συντελεστής αυτός.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο διαπίστωσα σύμφωνα με κάτι κανονισμούς του υπουργείου οικονομικών οτι ο συντελεστής αξιοποίησης οικοπέδου (ΣΑΟ) σχεδόν πάντα είναι ίσος με τον συντελεστή δόμισης (ΣΔ) που υπάρχει για το οικόπεδο.... άρα φεύγω από τα οικονομικά και πάω στα οικοδομικά θέματα.

 

Βρήκα κάπου οτι ο ΣΔ ισούται με το σύνολο της επιφάνειας όλων των ορόφων που μπορούν να κτιστούν σε οικόπεδο προς την επιφάνεια του οικοπέδου. Εγώ θέλω να βρώ τον ΣΔ για υφιστάμενο κτίριο. Στην περίπτωση αυτή θα διαιρέσω την συνολική επιφάνεια των ορόφων του κτιρίου με την επιφάνεια του οικοπέδου ? Επίσης επειδή υπάρχει και υπόγειος χώρος, συμμετέχει και το εμβαδό του υπογείου στον ΣΔ ?

δε ξερω αν γραφω την ερωτηση στο σωστο μερος.θελω να ρωτησω που ακριβως βρισκω τον συντελεστη αξιοποιησης οικοπεδου (Σ.Α.Ο) και πως το υπολογιζω

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν γραφω την ερωτηση στο σωστο μερος.θελω να ρωτησω που ακριβως βρισκω τον συντελεστη αξιοποιησης οικοπεδου (Σ.Α.Ο) και πως το υπολογιζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.