Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστες διαστάσεις φωταγωγού


katerina

Recommended Posts

Χάρη το είχα δει αυτό και παλιότερα που το είχες γράψει και μου έκανε εντύπωση. Από ποια διάταξη ερμηνεύεται το Δ έτσι?

 

΄Η εμπειρικά σου έχει συμβεί να το λαμβάνουν οι πολεοδομίες έτσι?

 

Γιατί δεν θυμάμαι ο ΓΟΚ & ο κτιριοδομικός να το αναφέρουν έτσι κάπου.(εκτός και αν κάπου είναι και δεν το έχω δει...)

 

*********************

 

(και μιλάμε τώρα για 10 cm κατ'ουσίαν ε....)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Για φωταγωγο

με διαστασεις μικροτερες απο 1.2 *1.2 μετραει και ΣΔ και Καλυψη

με διαστασεις 1.2*1.2 μεχρι Δ*Δ μετραει καλυψη ΟΧΙ ΣΔ

με διαστασεις Δ*Δ και πανω ουτε ΣΔ ουτε ΚΑΛΥΨΗ (θεωρειται αιθριο)

 

*****************************

 

Επισης μου κανει και εμενα εντυπωση αυτο που λεει ο χαρης για τον τροπο μετρησης του Η

Η εντυπωση που εχω ειναι οτι παντου βαζουμε το πραγματοποιουμενο ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΥΨΟΣ

Δεν εχω δει καπου να ανφερεται μετρηση απο την ποδια και πανω......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

όταν είναι παρά το όριο είναι υποχρεωτικό το βάθος Δ; Νομίζω υπάρχει μια τέτοια σχετική εγκύκλιο... Αν είναι βάθος >Δ και πλάτος >2.5 τότε δεν μετράει ούτε στην κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ myri!

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα όμως είναι αν μπορεί σε επαφή με το όριο να έχει απόσταση βάθους Δ και πλάτος 2.50 (ή Δ; ) για να μην μετράει στην κάλυψη. Στην περίπτωσή μου ο φωταγωγός έχει παράθυρα και από χώρους κυρίας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

από το σχήμα που έβαλε ο achille διαβάζω ότι πάνω στο όριο η απόσταή σου πρέπει να είναι Δ από το όριο

τώρα αν είναι εσωτερικός ο φωταγωγός σου , δηλ δε βγαίνει στην όψη όπως στο σχήμα

δεν είμαι σίγουρη αν η κάθετη δι'ασταση μπορεί να είναι 2,50

πάντως αν είαι πάλι Δ δεν μετρά στη δόμηση

 

μήπως κάποιος είναι ιο ενημερωμένως ή έχει κάποιο βιβλίο με σχήματα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 years later...

Στο Ν.Ο.Κ. στη παράγραφο 3 άρθρο 14 αναφέρει. «Οι χώροι κλιμακοστασίου καλύπτουν τις προϋποθέσεις φυσικού φωτισμού, αερισμού εφόσον έχουν ανοίγματα προς ακάλυπτους χώρους ή ελεύθερο ανοιχτό χώρο ελάχιστης διάστασης δύο (2,00 μ.) μέτρων κάθετα προς την πλευρά των ανοιγμάτων»

 

Στο τεύχος τεχνικών οδηγιών του νοκ αναφέρει «Το ελάχιστο πλάτος του κατακόρυφου διαμπερούς ανοίγματος φωταγωγού του κτιρίου μέσω του οποίου μπορεί να πληρούνται οι προϋποθέσεις φυσικού φωτισμού και αερισμού ενός κλιμακοστασίου, είναι το οριζόμενο από τον Κτιριοδομικό Κανονισμό, ήτοι 1.20μ.»

 

Τελικά ποιες πρέπει να είναι οι διαστάσεις των φωταγωγών?

Στη πολεοδομία έχω ακούσει τρεις διαφορετικές εκδοχές. 1,20x1,20 , 2,00x1,20 και 2x όσο θέλω

Link to comment
Share on other sites

Μπλέκεις δύο ανόμοια πράγματα. Αλλο οι φωταγωγοί και άλλο οι "φωταγωγοί" για φωτισμό υποχρεωτικών απο τον κτιριοδομικό κλιμακοστασίων.

Με μια πρόχειρη μελέτη, ανάγνωση προσεκτική αυτών που γράφεις σου λέω είναι πλάτος 1,20 επί ελάχιστου βάθους ΚΑΘΕΤΟΥ προς την πλευρά του ανοίγματος 2,00μ.

Αν όμως έχεις κλειστό, αν έχεις ανοιχτό ισχύουν άλλα πράγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.