Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρεωτικός Ακάλυπτος λόγω υφιστάμενης κατοικίας με προ ΓΟΚ 85


ManosDr

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

 

Έχει προκύψει μία σοβαρή διφωνία με την πολεοδομία του Δήμου Πειραιά σχετικά με την τοποθέτηση κτιρίου σε γωνιακό οικόπεδο με δημιουργία υποχρεωτικού ακαλύπτου.

 

Τα δύο όμορα οικόπεδα είναι δομημένα, το ένα με οικοδομή προ ΓΟΚ/85 με ακάλυπτο και το άλλο με νέα οικοδομή.

Λόγω της ύπαρξης του πρώτου πρέπει να αφεθεί υποχρεωτικός ακάλυπτος στο υπό ανέγερση κτίριο.

Σύμφωνα με το άρθρο 9 του ΓΟΚ οι διαστάσεις του υποχρεωτικού ακαλύπτου είναι Δ*Δ εκτός και εάν δεν εξασφαλίζεται η απόσταση των 9μ από την οικοδομική γραμμή.

Χρησιμοποιώντας το συγκεκριμένο εδάφιο ο ακάλυπτος που διαμορδώθηκε ηταν διαστάσεων Δ*(>Δ) λόγω των 9μ.

Η πολεοδομία του Πειραιά διαφωνεί με την συγκεκριμένη τοποθέτηση γιατί θεωρεί ότι η λωρίδα των 9μ μπορεί να εφαρμοστεί μόνο στο όριο κάθετα στην ιδιοκτησία με τον παλαιό ΓΟΚ και στην άλλη διεύθυνση ή πρέπει να κολλήσω ή να αφήσω υποχρεωτικά Δ( όπου εγώ έχω αφήσει μικρότερη του Δ απόσταση).

Φυσικά λόγω του υποχρεωτικού ακαλύπτου δεν μπορώ να κολλήσω άρα πάω με Δ.

Η ερμηνεία η δικιά μου είναι πως εφόσον η υποχρέωση ακαλύπτου προκύπτει μόνο από το ένα εκ των δύο όμορων οικοπέδων δεν με απασχολεί τι είναι ο άλλος από τη στιγμή που δεν μου δίνεται και η δυνατότητα να κολλήσω στο άλλο όριο.

Επειδή η κόντρα αυτή έχει και άλλες προεκτάσεις απευθύνθηκα σε πρώην διευθύντρια πολεοδομίας η οποία μου είπε πως έχω δίκιο αλλά επειδή είναι κάπως λεπτό το σημείο με έστειλε στη ΔΟΚΚ στον αρμόδιο υπάλληλο να το συζητήσω και να μου πουν και εκεί.

Στη ΔΟΚΚ μου είπαν και αυτοί ότι έχω δίκιο, χρησιμοποιώντας την ίδια συλλογιστική, δηλαδή ότι η υποχρέωση του ακαλύπτου προκύπτει από το προ ΓΟΚ/85 κτίσμα και ως εκ τούτου δεν εξετάζουμε τι είναι ο άλλος όμορος.

 

Πάω στην πολεοδομία, διαφωνούμε και πάλι επισήμως και ρωτάω τώρα εγώ...εσάς τους συναδέλφους τι θα κάνατε αν ήσασταν στη θέση μου!

Η ερμηνεία του ΓΟΚ χρειάζεται κάποιες φορές και μία ευρήτητα πνεύματος την οποία μάλλον δεν διαθέτουν στο μαγαζί τους. Θα προσφύγω μάλλον στη περιφέρεια και θα περιμένω και επίσημη γνωμοδότηση, υπομονή έχω και μετά βλέπουμε!!

Αυτά τα ολίγα!

Αν κάποιος έχει και κάποια άλλη ιστορία από πολεοδομία Δήμου Πειραιά παρακαλώ ας τη μοιραστεί μαζί μας!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί απλά χρειάζεται και εγώ να υποβάλλω γραπτώς το αίτημα μου, με έγγραφη την τοποθέτηση της πολεοδομίας σχετικά με την άποψή της για το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

χωρις σκίτσο είναι δύσκολο να παρακολουθήσουμε το θέμα

 

----

αν φαντάστηκα σωστά αυτό που θες να πεις

αρχικά θα συμφωνούσα με την άποψη του υπαλλήλου της πολεοδομίας

 

όμως υπάρχει και αυτό το σχήμα

http://www.michanikos.gr/album.php?albumid=129&pictureid=263

που από ότι καταλαβαίνω επιτρέπει να ισχύσει η 9μετρος λωρίδα και ως προς το αδόμητο όμορρο ωστε να εξασφαλιστει η 9μερτος σε κάθε κατευθυνση

για δες μήπως σε σώσει

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα αυτό είναι και που μου έδωσε το πάτημα για να χρησιμοποιήσω τα 9μ κάθετα στο όριο με το κτίριο του ΓΟΚ85.

Η άποψη μου είναι ότι δεν αναφέρουν στο συγκεκριμένο σχήμα τυχαία αδόμητο το ένα όμορο,αλλά ακριβώς επειδή δεν παίζει ρόλο τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ !!

 

όμως θεωρλω πως διαβαζοντας μόνο το κείμενο του νόμου δεν βγαινει το συμπέρασμα του σχήματος

οπότε γι'αυτό θεωρώ πως είναι αρνητικός

-----

θα πρότεινα να κάνεις άλλη μια προσπάθεια να το συζητήσεις με τον συνάδελφο που το χρεώθηκε

δηλ κάνε τον κόπο και γράψε μια μικρή τεχνική έκθεση βάζοντας και το σχήμα

και δως του το να το μελετήσει με την ησυχία του

και ορίστε ένα νεο ραντεβού για διευκρινισεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

χωρις σκίτσο είναι δύσκολο να παρακολουθήσουμε το θέμα

 

----

αν φαντάστηκα σωστά αυτό που θες να πεις

αρχικά θα συμφωνούσα με την άποψη του υπαλλήλου της πολεοδομίας

 

όμως υπάρχει και αυτό το σχήμα

http://www.michaniko...9&pictureid=263

που από ότι καταλαβαίνω επιτρέπει να ισχύσει η 9μετρος λωρίδα και ως προς το αδόμητο όμορρο ωστε να εξασφαλιστει η 9μερτος σε κάθε κατευθυνση

για δες μήπως σε σώσει

 

Myri , το link δε λειτουργεί.

Η 9μετρος ισχύει σε κάθε κατεύθυνση ή μόνο προς μία πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.