Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετά το πτυχίο!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, πριν 10 μέρες πήρα το πτυχίου μου ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και θα ήθελα να μου πει κάποιος από εδώ και πέρα ποιές διαδικασίες θα κάνω όσον αφορά την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, ασφάλιση κλπ!!!! Επίσης καμμιά συμβουλή για το που να απευθυνθώ για δουλειά (εκτός απο εφημερίδες)..

Σας ευχαριστώ εκ το προτέρον.

Link to comment
Share on other sites

παιρνας τις εξετασεις του τεε και κατευθειαν ασφαλιζεσαι στο τσμεδε που το πληρωνεις δουλευεις δεν δουλευεις. Τωρα απο πλευρας εργασιας αν δεν γνωριζεις καποιον μηχανικο φροντισε να το κανεις για να εχεις ελπιδες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το πτυχίο το Νοέμβριο,έδωσα εξετάσεις τεε το Μάρτιο και χτές μου ήρθαν τα χαρτιά και πήγα και στο ΤΣΜΕΔΕ.Μιλάμε για μεγάλη καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και καλή αρχή.

 

Θα απευθυνθείς στο παράρτημα του ΤΕΕ της περιοχής σου ώστε να σε πληροφορήσουν πότε μπορείς να δώσεις εξετάσεις για την άδεια, καθώς και για το τι χρειάζεται για την εγγραφή σου στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Εκεί θα σε ενημερώσουν και για τα της εφορίας, της νομαρχίας και τις λοιπές διαδικασίες που χρειάζεται να ακολουθήσεις.

 

Οπλίσου βέβαια με υπομονή...

 

Όσο για δουλειά, δυστυχώς οι καιροί δεν επιτρέπουν και πολλά πολλά. Η λύση της αγγελίας είναι μάλλον μονόδρομος για να κάνεις την αρχή.

 

Καλώς όρισες στην άσχημη πραγματικότητα.....

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα μίλησα με γνωστό μου για τον αριθμό των ατόμων που ενδιαφέρθηκαν για μια θέση μηχανικού πωλήσεων στον χώρο της ελληνικής βιομηχανίας αλουμινίου που γνωρίζω αρκετά καλά...

2.400 βιογραφικά για μια θέση!

συνάδελφοι ,γιατί δεν αρχίζετε να κοιτάτε και στο εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα μίλησα με γνωστό μου για τον αριθμό των ατόμων που ενδιαφέρθηκαν για μια θέση μηχανικού πωλήσεων στον χώρο της ελληνικής βιομηχανίας αλουμινίου που γνωρίζω αρκετά καλά...

2.400 βιογραφικά για μια θέση!

συνάδελφοι ,γιατί δεν αρχίζετε να κοιτάτε και στο εξωτερικό?

 

Χρόνια πολλά σε όλους τους συναδέλφους. Κάποτε είχα δει σε άλλο Thread την άποψη οτι αν δεν έχεις την παραμικρή επαφή με κάποια χώρα του εξωτερικού είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά εκεί ψάχνοντας από το net και ώντας μόνιμος κάτοικος Ελλάδας. Πλέον συμφωνώ 100 %.

Σίγουρα θα ειναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά στην Αγγλία π.χ αν προηγουμένως έχεις κάνει κάποιο μεταπτυχιακό, μια πρακτική, έστω ένα Erasmus, ή στη χειρότερη αν έχεις κάποιο γνωστό εκεί να μπορέσει να σε φιλοξενήσει τον πρώτο καιρό ώστε να μπορείς να δηλώσεις τη διεύθυνση της χώρας στο CV και φυσικά να πηγαινείς στις συνεντεύξεις. Ή γιατί όχι, αν είναι και του κλάδου ο γνωστός σου, να σε συστήσει π.χ.

Το να κάθεσαι μπροστά από το PC και να στέλνεις CV σε εταιρίες έξω δε νομίζω οτι είναι κάτι που μπορεί να σε κάνει να ελπίζεις πολύ. Δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν, μιλάω από προσωπική εμπειρία. Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη ευχαρίστως να τη συζητήσουμε.

Κουράγιο παιδιά και προμηθευτείτε πολλά lexotanil να τα κατεβάζετε με τα δημητριακά το πρωί και με το ουισκάκι το βράδυ, μας βλέπω στο θάλαμο 9 για το καλό μας.

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστεύω ότι σήμερα υπάρχει κάτι εύκολο.Πάντως και αλλιώς να το δούμε στην Ελλάδα είναι ακόμα δυσκολότερο. . .

Και το σημαντικότερο,στο εξωτερικό αναγκαστικά θα αλλάξουν πολλές λανθασμένες συνήθειες ,πράγμα που θα χρησιμεύσει σε όλους μας.

Και εγώ μετά από αποστολή περίπου 1000 βιογραφικών τα κατάφερα,από το νετ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, και εγώ πήρα πρόσφατα το διπλωμα μου και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες περισσότερες πληροφορίες για τις εξετάσεις στο τεε. Είναι δύσκολες? και αν τις περάσεις τι διαδικασία ακολουθείς μετά, σου στέλνουν κάποια χαρτιά? Έχει βγει κάποια ανακοίνωση για τις εξετάσεις ιουνίου?

Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω καταθέτεις την διπλωματική σου εργασία, μαζί με μια περίληψη της, και εξετάζεσαι επι αυτής. Αυτό ισχύει αν έχεις αποφοιτήσει από ελληνικό πανεπιστήμιο η πανεπιστήμιο της Ε.Ε. Για άλλο πανεπιστημίο δίνεις κάποια μαθήματα , αλλά δεν ξέρω ποια. Αυτό ίσχυει το 2002.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.