Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετά το πτυχίο!


Recommended Posts

Εγω μετά το πτυχίο ενα πράγμα κατάλαβα καλά.......πρεπει να εχεις πολύ υπομονή...και οτι με περιμένει πολύ γραφειοκρατια...Το πτυχιο το πήρα τον Νοέμβριο, τις εξετάσεις τις έδωσα τον Φεβ.(Δεν κοβουν σχεδον κανενα εκει) και ακόμα να μου φτιαξοθν τα χαρτιά. Μετα απο πολλα τηλ. και πίεση στο ΤΕΕ ειχα σημερα απαντηση οτι τα χαρτια μου ειναι ετοιμα και φυσικα τους ειπα να περασω να τα παρω εγω..............ΘΕλω να ρωτησω αν καποιος ξερει στο ΤΣΜΕΔΕ που θα παω να καταθεσω τα χαρτια του ΤΕΕ μπορώ να πληρωσω την ιδια μερα για να βγαλω ασφαλιστικη ενημερωτητα για Εναρξη ή ΠΑΛΙ θα περιμενω...????

Link to comment
Share on other sites

Και από Ελληνικό πολυτεχνείο δίνεις εξετάσεις γραπτός, αν διαλέξεις να εξεταστείς σε 4 ενότητες. Βέβαια όλοι επιλέγουν να εξεταστούν βαση διπλωματικής, το ίδιο να κάνεις και εσύ. Πάραδίνεις μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογιτικά και μια Α4 με περίληψη της διπλωματικής σου και σκας μύτη...μαζί με αυτήν. Μην φανταστείς ότι σε δέρνουνε...μία αναφορά κάνεις στην εργασία σου, κάποιες ερωτησούλες της πλάκας, γιατί διάλεξες το συγκεκριμένο θέμα, αυτό πως είπαμε το βγάζεις, τι ομάδα είσαι κτλ για κανά 10λεπτο και έφυγες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετά το πτυχίο ενα πράγμα κατάλαβα καλά.......πρεπει να εχεις πολύ υπομονή...και οτι με περιμένει πολύ γραφειοκρατια...Το πτυχιο το πήρα τον Νοέμβριο, τις εξετάσεις τις έδωσα τον Φεβ.(Δεν κοβουν σχεδον κανενα εκει) και ακόμα να μου φτιαξοθν τα χαρτιά. Μετα απο πολλα τηλ. και πίεση στο ΤΕΕ ειχα σημερα απαντηση οτι τα χαρτια μου ειναι ετοιμα και φυσικα τους ειπα να περασω να τα παρω εγω..............ΘΕλω να ρωτησω αν καποιος ξερει στο ΤΣΜΕΔΕ που θα παω να καταθεσω τα χαρτια του ΤΕΕ μπορώ να πληρωσω την ιδια μερα για να βγαλω ασφαλιστικη ενημερωτητα για Εναρξη ή ΠΑΛΙ θα περιμενω...????

 

Πήρες και κωδικούς απ το ΤΕΕ γιατί εγω όχι ακόμα.Στο ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις την ίδια μέρα και σου ετοιμάζουν τα χαρτία μέσα σε πραγματικά λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται αλλά δεν καταλαβαίνω! Πήγα σε παράρτημα του τεε και μου έδωσαν οδηγίες για τις εξετάσεις και ότι η ημερομηνία για υποβολή δηλώσεων θα βγει μέσα στον μήνα, αλλά δεν καταλαβαίνω τι διαδικασία μετά... Αν περάσω τις εξετάσεις τι ακριβώς κάνω? Πληρώνεις ασφάλεια ακόμα και αν δεν κάνεις έναρξη επαγγέλματος και αν κάποιος είναι άνεργος? Απαραίτητη προυπόθεση όμως για να πιάσει κάπιος δουλειά δεν είναι να έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος? Αν δουλευεί ως μισθωτός τι γίνεται? Σας παρακαλώ να μου εξηγείσει κάποιος αν μπορεί.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματά σου έχουν απαντηθεί πολλές φορές αλλά anyway..

Όταν περάσεις τις εξετάσεις στο ΤΕΕ (εννοείται θα περάσεις), παίρνεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος και την επομένη μέρα είσαι αυτομάτος μέλος του ΤΣΜΕΔΕ (και οι εισφορές σου αρχίζουν και γράφουν). Δεν κάνεις εσύ κάποια ενέργεια. Απλά περιμένεις τα διάφορα χαρτιά από ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ που θα σου έρθουν εν καιρό (περίπου κανά μηνά +).

Τώρα το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνεις έχεις δεν έχεις δουλειά, το πως? δικό σου θέμα...

Ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να μην δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ μέχρι να βρεις δουλειά. Το αν μπορείς να βρεις δουλειά μηχανικού χωρίς άδεια? Ισως ναι (του λες πχ σε 3 μήνες θα έχω την άδεια) ισως όχι (θέλει μηχανικό με υπογραφή άμεσα).

Στα της δουλειάς:

1. Μπορείς να εγαστείς ως μισθωτός (είδος προς εξαφάνηση, αρκετά δύσκολο) και ο εργοδότης μόνο σε αυτή την περίπτωση είναι υποχρεωμένος να σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ

2. Να προσληφθείς σαν συνεργάτης με ΑΠΥ (μπλοκάκι). Δεν είναι υποχρεωμένος να σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ, εκτός αν κάνετε ειδική συμφωνία (δύσκολο), σε διώχνει χωρίς αποζημίωση, κτλ κτλ.

3. Κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, ανοίγεις δικό σου γραφείο (βαράς μύγες στην αρχή για πελάτες) και φυσικά το ταμείο δικό σου.

Επιδή τα πράγματα είναι τραγικά στο θέμα της αποκατάστασης, θα σου πρότεινα αν δεν σκοπεύεις να κάνεις κάτι δικό σου, να μην ασχοληθεις με εξετάσεις ΤΕΕ. Τουλάχιστον να αποφύγεις τις εισφορές (άμα αρχίσουν δεν σταματάνε ποτέ, αν δεν πληρώσεις τοκίζονται και μετά χάνεις την μπάλλα) μέχρι να βρείς κάπου δουλειά.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Πήρες και κωδικούς απ το ΤΕΕ γιατί εγω όχι ακόμα.Στο ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις την ίδια μέρα και σου ετοιμάζουν τα χαρτία μέσα σε πραγματικά λίγες μέρες

 

Κωδικους αν εννοεις για My Tee ηλ.υπηρεσίες οχι δεν πήρα...Αλλα χτες πήγα απο ΤΣΜΕΔΕ(εφαγα όλο το πρωι εκει) πλήρωσα όλο το ποσο για το 1ο εξαμινο περιπου 630 ευρο και πηρα την ιδια μερα ασφ.ενημερ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι που έχω μπερευτεί λίγο? Τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ τις πληρώνεις αμέσως μόλις πάρεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος ή αφού κάνεις έναρξη?

Ενας φίλος μου είπε ότι αφού κάνεις έναρξη πρέπει να πληρώσεις τις εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ τις πληρώνεις αμέσως μόλις πάρεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος ή αφού κάνεις έναρξη?

Ενας φίλος μου είπε ότι αφού κάνεις έναρξη πρέπει να πληρώσεις τις εισφορές.

 

Αμέσως, μόλις είσαι μέλος του ΤΕΕ, είτε κάνεις έναρξη ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματά σου έχουν απαντηθεί πολλές φορές αλλά anyway..

Όταν περάσεις τις εξετάσεις στο ΤΕΕ (εννοείται θα περάσεις), παίρνεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος και την επομένη μέρα είσαι αυτομάτος μέλος του ΤΣΜΕΔΕ (και οι εισφορές σου αρχίζουν και γράφουν). Δεν κάνεις εσύ κάποια ενέργεια. Απλά περιμένεις τα διάφορα χαρτιά από ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ που θα σου έρθουν εν καιρό (περίπου κανά μηνά +).

Τώρα το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνεις έχεις δεν έχεις δουλειά, το πως? δικό σου θέμα...

Ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να μην δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ μέχρι να βρεις δουλειά. Το αν μπορείς να βρεις δουλειά μηχανικού χωρίς άδεια? Ισως ναι (του λες πχ σε 3 μήνες θα έχω την άδεια) ισως όχι (θέλει μηχανικό με υπογραφή άμεσα).

Στα της δουλειάς:

1. Μπορείς να εγαστείς ως μισθωτός (είδος προς εξαφάνηση, αρκετά δύσκολο) και ο εργοδότης μόνο σε αυτή την περίπτωση είναι υποχρεωμένος να σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ

2. Να προσληφθείς σαν συνεργάτης με ΑΠΥ (μπλοκάκι). Δεν είναι υποχρεωμένος να σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ, εκτός αν κάνετε ειδική συμφωνία (δύσκολο), σε διώχνει χωρίς αποζημίωση, κτλ κτλ.

3. Κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, ανοίγεις δικό σου γραφείο (βαράς μύγες στην αρχή για πελάτες) και φυσικά το ταμείο δικό σου.

Επιδή τα πράγματα είναι τραγικά στο θέμα της αποκατάστασης, θα σου πρότεινα αν δεν σκοπεύεις να κάνεις κάτι δικό σου, να μην ασχοληθεις με εξετάσεις ΤΕΕ. Τουλάχιστον να αποφύγεις τις εισφορές (άμα αρχίσουν δεν σταματάνε ποτέ, αν δεν πληρώσεις τοκίζονται και μετά χάνεις την μπάλλα) μέχρι να βρείς κάπου δουλειά.

Καλή τύχη!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αποφάσισα να δώσω εξεάσεις και στη συνέχεια να κάνω έναρξη. Πάντως νομίζω ότι η όλη διαδικασία έχει αρκετή γραφειοκρατεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.