Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετά το πτυχίο!


Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα

Τελειωσα τη σχολη στα 5.5 χρονια (τι ηθελα και βιαστηκα) και τωρα εχει πονεσει το κεφαλι μου να διαβαζω ολο το φορουμ

Αν καταλαβα καλα προτεινετε να γραφτουμε στο ΤΕΕ ανεξεαρτητως αν δουλευουμε η οχι και να πληρωνουμε τισ εισφορες με τη λογικη οτι καποια στιγμη θα βρουμε δουλεια

Εχω 2 ερωτησεις.

1) Εγω περιμενω να μπω στρατο σε λιγο καιρο και για 9 μηνες θα ειμαι φανταρος. Να ξεκινησω διαδικασιες να γραφτω στο ΤΕΕ ή να περιμενω μολις απολυθω? Ειναι τοσο ασχημο να περιμενω λιγο καιρο και να γραφτω μετα?

2) Στοχος μου ειναι να βρω στο εξωτερικο δουλεια. Αν γραφτω στο ΤΕΕ και αποφασισω να φυγω για δουλεια εκτος Ελλαδος τι πρεπει να κανω μετα εν συντομια?

Ευχαριστω (απογοητευση / χαος )

Link to comment
Share on other sites

Δε βοηθάω γιατί δε ξέρω.. καλή θητεία σου εύχομαι .. Περίμενε λίγο και θα σου απαντήσει κάποιος αρμόδιος σίγουρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2) Στοχος μου ειναι να βρω στο εξωτερικο δουλεια. Αν γραφτω στο ΤΕΕ και αποφασισω να φυγω για δουλεια εκτος Ελλαδος τι πρεπει να κανω μετα εν συντομια?

 

Πως θα βρεις δουλειά στο εξωτερικό χωρίς προϋπηρεσία?

Όπως είναι γνωστό οι μεγάλες εταιρίες σε προσλαμβάνουν σαν μαθητευόμενο αν δεν έχεις προϋπηρεσία και ο μισθός είναι πολύ χαμηλός.

 

Εκτός και αν εργαστείς και μετά βγεις έξω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φιλος ειναι απο "ευκαταστατη" οικογενεια που μπορει να

τον βοηθησει με την συνδρομη στο ΤΕΕ καλως αλλιως καλυτερα

να μην βαλει τετοια θηλια στο λαιμο του.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει βοηθεια ωστε να πληρωνεις τις εισφορες σου δωσε εξετασεις και γραψου στο ΤΕΕ. Αλλιως πηγαινε στρατο, απολυσου και γραφεσαι μετα.

 

Θα προτεινα την 2η λυση.

 

Επισης αν εχεις σκοπο να πας εξω αλλος ενας λογος για να μην βιαστεις να γραφτεις στο ΤΕΕ.

Κανε υπομονη και βλεπεις μετα.Αλλιως ειναι 1800 ευρω το χρονο για τα πρωτα 5 χρονια σου στο Τεε/Τσμεδε (Οσο εισαι στρατο γλιτωνεις τα 300 απο τα 1800 ευρω)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως θα βρεις δουλειά στο εξωτερικό χωρίς προϋπηρεσία?

Όπως είναι γνωστό οι μεγάλες εταιρίες σε προσλαμβάνουν σαν μαθητευόμενο αν δεν έχεις προϋπηρεσία και ο μισθός είναι πολύ χαμηλός.

 

Εκτός και αν εργαστείς και μετά βγεις έξω.

Από το καθόλου δουλεια εδω καλυτερα σαν μαθητευομενος εξω με προοπτικες εξελιξης.

Εδω απ οτι καταλαβα μονο μεσω γνωστους να βρω κατι και παλι χαρη θα μου κανουν. Για μισθο δε το συζηταω ε για γελια ειναι

Link to comment
Share on other sites

Από το καθόλου δουλεια εδω καλυτερα σαν μαθητευομενος εξω με προοπτικες εξελιξης.

Εδω απ οτι καταλαβα μονο μεσω γνωστους να βρω κατι και παλι χαρη θα μου κανουν. Για μισθο δε το συζηταω ε για γελια ειναι

 

Αυτή είναι η πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συναδελφοι καλημερα.Μια ερωτηση επι του θεματος.

Εδωσα εξετασεις στο ΤΕΕ τον Οκτωβρη, και την περασμενη βδομαδα μας ανακοινωσαν τους αριθμους μητρωου.Ακομα ομως δεν εχει σταλει η αδεια ασκησεως.Καταρχας τι καθυστερηση ακομα πρεπει να περιμενω, κατα δευτερον ΜΟΝΟ με τον αριθμο μητρωου, τι μπορω να κανω;Εναρξη και μπλοκακι φανταζομαι οχι...;

Πρεπει να κανω καποιες αλλες διαδικασιες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.