Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετά το πτυχίο!


Recommended Posts

Τι το θες το μπλοκάκι παιδί μου;

Βρες πρώτα τον 1ο πελάτη και σε 1 μέρα ανοίγεις βιβλιά.

 

Επίσης, εγώ στη θέση σου και ειδικά για την ειδικότητά σου θα κοιτούσα να βρω απασχόληση ως μισθωτός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω συμφωνησει ηδη με εταιρεια απο 1/11, απασχολουμαι εκει, δε θελαν μισθωτους οποτε παμε σε μπλοκακι. Απλα περιμενω τα χαρτια για να υπογραφει και επισημα η συμβαση. Για αυτο ρωτω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.Είμαι καινούριος στο forum.Μόλις τελείωσα ηλεκτρολόγος μηχανικός από το Πανεπιστήμιο Πατρών.Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα όσον αφορά τις εξελίξεις στον τομέα της ενέργειας.Εγώ έχω διαλέξει ενεργειακό τομέα ,αλλά ευτυχώς έχω πολύ καλή σχέση και με υπολογιστές,δίκτυα και τηλ/νίες σε περίπτωση που αλλάξω αντικείμενο.Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι αν υπάρχουν θέσεις εργασίας είτε εντός είτε εκτός Ελλάδας σε ενεργειακά έργα,δηλαδή φωτοβολταικά και αιολικά πάρκα.Έχω που ακούω πόσα χρόνια για την επανάσταση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και ακόμα επανάσταση δεν έχω δει.Κάτι γίνεται ,αλλά ξέρω πολλούς ενεργειακούς μηχανικούς που είναι αρκετό καιρό άνεργοι.Δε ξέρω αν αυτό ισχύει μόνο στην Ελλάδα,αλλά και στο εξωτερικό που έψαξα είδα λίγα πράγματα στο τομέα των ΑΠΕ.Οι περισσότεροι θέλουν τρελή προυπηρεσία και όσοι ενεργειακοί δουλεύουν ασχολούνται είτε με εγκαταστάσεις είτε με consulting.Θέλω να μου απαντήσει κάποιος που έχει γνώση επί του θέματος, γιατί ειλικρινά αν δεν υπάρχει δουλειά σε αυτόν τον τομέα θα αναγκαστώ να αλλάξω αντικείμενο και να ασχοληθώ με δίκτυα και υπολογιστές και ό,τι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε γνωστά sites αγοράς εργασίας, περισσότερες θέσεις υπάρχουν για δίκτυα και υπολιγιστές (και πληρώνουν καλά από ότι μου έχουν πει κάποιοι) παρά σε ΑΠΕ (πλην πωλητών). Σε κάθε περίπτωση τα πράγματα.....δεν είναι καλά και η προυπηρεσία καλός ή κακός ζητείται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν σαφώς πολύ περισσότερες θέσεις για δίκτυα και υπολογιστές ,αλλά είναι και πολύ περισσότερος ο ανταγωνισμός.Αν για παράδειγμα υπάρχουν 1000 θέσεις ,τι να το κάνω αν υπάρχουν 10000 βιογραφικά για αυτές;Και δεύτερον το θέμα με τα δίκτυα και τους υπολογιστές είναι ότι οι εργοδότες προτιμούν νέους.Για τώρα δε με νοιάζει γιατί και εγώ νέος είμαι ,απλά μη φτάσω κάποια στιγμή 45-50 ετών και δε βρίσκω δουλειά ο άνθρωπος.Αν και τώρα που το σκέφτομαι ,με αυτή τη κρίση και με δεδομένα που αλλάζουν από τη μια μέρα στην άλλη,τι προγραμματισμό να κάνει ένας άνθρωπος στη καριέρα του;Απλά φυλάω τα νώτα μου.

 

Η προυπηρεσία ζητείται πάντα και παντού ,αλλά το κακό με την ενέργεια είναι ότι δε ζητούνται δεξιότητες.Πρέπει να έχεις προυπηρεσία για να βγάλεις πέντε χρήματα σαν άνθρωπος.Ενώ σε πιο προγραμματιστικές θέσεις αν είσαι καλός,έχεις γνώσεις ,πιστοποιήσεις και λίγη προυπηρεσία ,ζεις σαν άνθρωπος.Ο κλάδος της ενέργειας έχει δυστυχώς ή ευτυχώς χαρακτηριστικά κατασκευαστικού κλάδου.Σταθερότητα μεν,αλλά έχει λιγότερα αρχικά λεφτά ,λιγότερη τεχνολογική εξέλιξη και βασίζεται αποκλειστικά στη προυπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια καλησπέρα θέλω να ρωτήσω εγω ως ηλεκτρολογος μηχανικος τ.ε μπορώ να γραφτώ στο τεε?κάπου είδα οτι γράφεσαι στο βιβλίο τεχνικών επωνυμιών..δηλαδη τι ακριβώς είναι ..φαντάζομαι δε σου χορηγούν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ηλεκτρολόγου μηχανικου,,..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα παιδιά....επειδή δεν γνωρίζω και πολλά...το thread αφορά μόνο μηχανικούς πολυτεχνείου ή μπορούν να συμμετέχουν και οι μηχανικοί των ΤΕΙ στην συζήτηση;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος χορηγεί μόνο η Νομαρχία. Τι σε πιάσε να γραφτεί ΤΕΕ εδώ αυτοί που είναι θέλουν να φύγουν!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή διάβασα σχεδόν όλα τα σχόλια στο θέμα, δεν έχω καταλάβει αν για να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να γραφτείς στο ΤΕΕ ή στο ΤΣΜΕΔΕ. Είχα την εντύπωση ότι μόνο με το πτυχίο, σαν Ηλέκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε. που είμαι εγώ, πας στην Νομαρχία της περιοχής σου και σου δίνουν την άδεια. Επειδή ενδιαφέρομαι να πάω να βγάλω κι εγώ την άδεια γι αυτό ρωτάω. Επίσης σε κάποιο άλλο θέμα σχετικό με την άδειες, είχα διαβάσει ότι δεν πληρώνεις κάτι αν βγάλεις μόνο την άδεια και δεν γραφτείς στο ΤΕΕ.

Γενικά τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να τα γράψει λίγο αναλυτικά, ώστε να τα κατανοήσω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 13/4/2018 at 10:55 ΜΜ, Xifouno7 said:

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή διάβασα σχεδόν όλα τα σχόλια στο θέμα, δεν έχω καταλάβει αν για να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να γραφτείς στο ΤΕΕ ή στο ΤΣΜΕΔΕ. Είχα την εντύπωση ότι μόνο με το πτυχίο, σαν Ηλέκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε. που είμαι εγώ, πας στην Νομαρχία της περιοχής σου και σου δίνουν την άδεια. Επειδή ενδιαφέρομαι να πάω να βγάλω κι εγώ την άδεια γι αυτό ρωτάω. Επίσης σε κάποιο άλλο θέμα σχετικό με την άδειες, είχα διαβάσει ότι δεν πληρώνεις κάτι αν βγάλεις μόνο την άδεια και δεν γραφτείς στο ΤΕΕ.

Γενικά τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να τα γράψει λίγο αναλυτικά, ώστε να τα κατανοήσω.

Ευχαριστώ.

Μέχρι στιγμής, στο ΤΕΕ εγγράφονται οι απόφοιτοι πολυτεχνικών σχολών και οι διπλωματούχοι μηχανικοί για να λάβουν άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Οι πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕ, απόφοιτοι ΤΕΙ και σχολών ΣΤΕΦ, εγγράφονται στα μητρώα των περιφερειών (πρώην νομαρχιών) για να λάβουν την άδεια επαγγέλματος ή αναγγελία έναρξης που έχει αντικαταστήσει τις άδειες.

Στο βιβλίων τεχνικών επωνυμιών του ΤΕΕ εγγράφονται οι παραπάνω απόφοιτοι ΤΕΙ όταν και αν θελήσουν να προβούν σε έναρξη επαγγέλματος στην ΔΟΥ. Δηλαδή, μπορείς να πάρεις την άδεια επαγγέλματος από την νομαρχία, αλλά αν δεν σκοπεύεις άμεσα να κάνεις έναρξη δεν χρειάζεται να εγγραφείς στο βιβλίο τεχνικών επωνυμιών του ΤΕΕ. Η εγγραφή στο βιβλίο τεχνικών επωνυμιών είναι απαραίτητη για να πάρεις κωδικούς να αποκτήσεις πρόσβαση στο σύστημα αμοιβών και για διάφορες άλλες δυνατότητες/υποχρεώσεις.

Το ΤΣΜΕΔΕ είναι το ασφαλιστικό ταμείο των διπλωματούχων μηχανικών πολυτεχνικών σχολών και των εργοληπτών δημοσίων έργων, μέχρι τα μέσα του 2017 οι απόφοιτοι πολυτεχνείων εγγράφονταν αυτόματα στο ΤΣΜΕΔΕ και πλήρωναν εισφορές με την εγγραφή τους στο ΤΕΕ, πλέον εγγράφονται μόνο στο ΤΕΕ και πληρώνουν εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ μόνο αν κάνουν έναρξη επαγγέλματος.

Εσύ ως πτυχιούχος μηχανικός απόφοιτος ΤΕΙ θα εγγραφείς στον ΟΑΕΕ όταν και όποτε κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην ΔΟΥ, το οτι θα πάρεις άδεια/αναγγελία απ' την περιφέρεια δεν σε υποχρεώνει να εγγραφείς και στον ΟΑΕΕ.

Στο κοντινό ή μακρινό μέλλον βέβαια, αρκετά από αυτά ενδέχεται να αλλάξουν πλέον με τις απορροφήσεις και τις συγχωνεύσεις σχολών ΤΕΙ, ακόμα είχαν εξαγγείλει από πέρσι οτι θα δημιουργηθεί μητρώο αποφοίτων ΤΕΙ στο ΤΕΕ.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.