Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξύλινο πάτωμα


 
mpirmpili

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα γνώμες για την παρακάτω περίπτωση: στο χώρο σαλονιού έχει κατασκευαστεί ανισόπεδη πλάκα με διαφορά 80cm. Δεν έχω ιδέα γιατί ο αρχιτέκτονας ήθελε να το κάνει έτσι, πάντως τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει ξύλινο πάτωμα. Το πρόβλημα είναι πως θα στηριχθεί αυτό στο χαμηλότερο τμήμα για να γίνει ενιαίο το πάτωμα σε όλο το σαλόνι. Οι διαστάσεις του σαλονιού είναι 5.50χ3.50.

Link to comment
Share on other sites

Έστω οτι έχεις μια διόροφη κατοικία χωρίς πλάκες απο οπλισμένο σκυρόδεμα. Πως θα κατασκεύαζες το πάτωμα του πρώτου ορόφου; Με την ίδια λογική.

Τα 3,50 μ. άνοιγμα δεν είναι πολλά, μπόρείς βέβαια να βάλεις ενδιάμμεσο τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι η ίδια περίπτωση αυτή, γιατί εδώ δεν υπάρχουν στις άκρες τοίχοι ή δοκάρια να στηριχτεί το πάτωμα. Μόνο από την μία μεριά μπορεί να στηριχθεί. Επομένως, χρειάζομαι ενδιάμεσες στηρίξεις. Τα 3,50 μέτρα που λες ότι δεν είναι πολλά, για ποιο πράγμα εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

Εννοει οτι θα βαλεις δοκαρια 3,50 μέτρων (λογικο μηκος για ανοιγμα) και εκει πανω θα βαλεις το πατωμα σου , οπως θα εκανες και σε ενα μεσοπατωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις μια «σχάρα» μεταλλική (με στρατζες πχ) ή και ξύλινη αν αντέχει η τσέπη του πελάτη. Μπορεί να εδράζεται και στο πάτωμα με κολονάκια στην υπερύψωση που χρειάζεσαι. Θέλει μια καλή προσοχή φυσικά στην κατασκευή.

Υποθέτω κάτι ανάλογο εννοούν και οι προηγούμενοι από εμένα.

 

Αλλά μου βγήκε μια άλλη απορία εμένα.

Οκ καλά ή άσχημα το σαλόνι είναι σε δυο στάθμες με διαφορά 80εκ. το τμήμα (Α) του σαλονιού που θες να φέρεις στην περασιά με το άλλο είναι 5.5Χ3.5.

Καλά μέχρι εδώ.

Το Α τμήμα λοιπόν δεν έχει πουθενά παράθυρα ή μπαλκονόπορτες? Αν εσύ το υπερυψώσεις 80εκατοστα τι θα γίνουν πόρτες και παράθυρα? (αν φυσικά υπάρχουν).

Υποθέτω φυσικά ότι η οροφή του Α που θα υπερυψωθεί, είναι σε ικανό ύψος ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα ύψους.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ειδική υποδομή για "ψευδοπάτωμα"

ειναι μια βιομηχανοποιημένη λύση σαν την πατέντα που περιγράφει ο Didonis

 

ένα άλλο θέμα που πρέπει να πρόσέξεις είναι να γίνει τετοια υποδομή ώστε κατα το βάδισμα στην τελική επιφάνεια

να μην ακούγεται διαφορετικός ήχος

και δημιουργει δυσαρεστα συναισθηματα

Link to comment
Share on other sites

Μια μεταλλική κατασκευή όπως την περιγράφει ο Didonis στηνμπορείς να τοποθετήσεις κόντρα πλακέ και μετά το ξύλινο δάπεδο είναι μία λύση.

Σκέφτεστε για καρφωτό δάπεδο;

 

Πρέπει να προσέξεις την αίσθηση που λέει η myri σχετικά με τον ήχο.

Σε μια αναλογη περίπτωση για να το αποφύγουμε αυτό (βέβαια εκεί ήταν εδαφόπλακα) μπαζώσαμε κανονικά και ρίξαμε μετά ελαφρώς οπλισμένο σκυρόδεμα και δεν ένιωθες την αίσθηση του κούφιου από κάτω.

Αναρρωτιέμαι και εγώ, δεν έχει μπαλκονόπορτες ή παράθυρα σε εκείνο το σημείο;

 

myri ποιά ειναι αυτή η υποδομή που εννοείς; Έτοιμα μεταλλικά πλάισια;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα 80εκ είναι απαγορευτικά για να "μπαζωθεί" με ελαφρομπετόν!

Για 10-20εκ σύμφωνοι, για περισσότερο μπορεί να είναι και επικίνδυνο από σταικης άποψης.

 

"ψευδοπάτωμα"

http://www.ktirio.gr/default.aspx?catid=146&materialcatid=3&materialid=4&action=showmaterials

 

είναι πολύ συνηθισμένο σε κτίρια γραφείων

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην Ταινιοθήκη να το δεις, όλος ο διάδρομος από την αριστερή πόρτα εισόδου μέχρι τη μεγάλη αίθουσα (και μέσα φυσικά που είναι πια κεκλιμένο), ψευτοπάτωμα είναι (μεταλλική κατασκευή με κόντρα πλακέ 22άρι από πάνω, διπλό αν δεν κάνω λάθος).

Link to comment
Share on other sites

α λέτε το κλασικό έτοιμο ψευδοπάτωμα από πλάκες 60*60 το οποίο όμως δεν είναι τόσο σταθερό για να μπει από πάνω μόνιμη κατασκευή ξύλινου δαπέδου και στοιχίζει αρκετά.

 

 

οχι και οι 80 πόντοι ελαφρομπετόν θα το πληρώσει χρυσό!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.