Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημόσια έργα: διαδικασίες, δημοπρασίες, νομοθεσία κ.λπ.


path

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Κοιτάζοντας τις διάφορες ανακοινώσεις βλέπω ότι κάποιοι συνάδελφοι ρωτούν κάποια βασικά πράγματα περί δημοσίων έργων. Ανοίγοντας αυτό το θέμα θεωρώ οτί θα βοηθηθούν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλά κάνεις γιατί λείπει πραγματικά, ενημερώνω τους συναδελφους οτι τα τομολογια της οδοποιίας του Σουφλιά που ειχαν αλλάξει με την απόφαση αρίθμ. Δ17α/03/54/ΦΝ 437/7.5.2008 ΥΠΕΧΩΔΕ, άλλαξαν πάλι...οι τιμές για έργα προϋπολογισμου <5.000.000€ αφορούν πλέον έργα από 1.500.000€ μέχρι 5.000.000€. οι τιμές τιμολογίων έργων μέχρι 1.500.000€ δεν εχουν βγει ακόμη και δεν΄έχω βρει τίποτα στη σελίδα της Γεν. Γραμμ Δημ. Έργων.η έγκριση εκ νέου των τιμολογίων δημοσιεύθηκε με την υπ' αρίθμ. Δ17α/09/76/ΦΝ 437/20.6.2008 και με νέα εγκύκλιο την Δ17α/04/82/ΦΝ 437/14.7.2008 καθορίζουν ότι αυτές οι τιμές θα ισχύουν για έργα που δημοπρατούνται μετά την 1/9/08. δυστυχώς δε μπορω να σας την επισυνάψω γιατι δεν την έχω σε ηλεκτρονική μορφη.

τελικά οι τιμές τιμολογίων έργων μέχρι 1.500.000€ είναι στη σελίδα ΓΓΔΕ http://www.ggde.gr/ggde/el/nea_timologia_download.jsp?cat=42

 

Μην διαχωρίζετε δυο διαδοχικές απαντήσεις σας. Χρησιμοποιείστε την επιλογή "Επεξεργασία" και συμπληρώστε την νέα απάντησή σας στην αρχική δημοσίευσή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μήπως κανείς από τους συναδέλφους γνωρίζει να μου πει ενδεικτικές τιμές από μεταφορά ανά m3/km για, υλικό υπόβασης, υλικό βάσης οδοστρώματος καθώς και μεταφορά /μ2 ασφαλτικής στρώσης κυκλοφορίας και επίσης με βάση τα νέα τιμολόγια η δαπάνη της ασφάλτου θα περιλαμβάνεται ως απολογιστική εργασία, για την τιμή της οποίας "λέει" θα ακουλουθήσει ειδική εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ την οποία δεν έχω δει...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρ πριν κανένα χρόνο δουλεύαμε την μεταφορά αδρανών με 0,33 ευρώ m3/km. Αυτό προέκυπτε από τη χρήση του παλιού ΑΤΕΟ χωρίς όμως να θυμάμαι πως τεκμηριώνεται η ισχύς του. Η άσφαλτος είναι λίγο παράξενη. Απο παλιά έχει κάποιες επιμετριτικές ιδιαιτερότητες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, από ότι κατάλαβα πάιζει από υπηρεσία σε υπηρεσία, λοιπόν για προιόντα εκσκαφής, 0,33€/m3km, αμμοχάλικα-κροκάλες 0,31€/m3km (μία ΤΥΔΚ) και 0,5€/m3km (άλλη ΤΥΔΚ), 3Α 0,032€/m2km (μία ΤΥΔΚ) 0,0752€/m2km (άλλη ΤΥΔΚ), όσο για την άσφαλτο, η μία Τ.Υ.Δ.Κ. δεν κάνει μελέτες με ασφαλτικά μέχρι να βγει η εγκύκλιος όπου θα ορίζει την τιμή της ανά τόνο, ενώ η άλλη βάζει τιμή περίπου 450€/tn -500€/tn, από τηλέφωνο στο υπουργείο μου είπαν ότι η τιμή θα είναι 400€/tn

Link to comment
Share on other sites

έχει μια τιμή ο ΑΤΟΕ 0,20-0,3 €/tnkm οπότε για κάθε υλικό πχ χώματα, 3Α, ασφαλτόμιγμα κλπ πρέπει να μετατρέψεις τα tnKm σε m3Km οπότε ανάλογα με το υλικό που μεταφέρεις παίρνεις νομίζω το φαινόμενο βάρος και το μετατρέπεις. Προσοχή ανάλογα με το άρθρο που χρησιμοποιείς αν είναι συμπυκνωμένη η ποσότητα του υλικού που αναφέρει ή είναι σε στρώσεις συγκεκριμένου πάχους.

Όσον αφορά στην άσφαλτο υπολογίζεις στο ασφλτόμιγμα το ποσοστό ασφάλτου συνήθως 5-5,5% και το τιμολογείς περίπου 500€/tn

Link to comment
Share on other sites

amair μήπως καμμία ιδέα που θα βρούμε το φαινόμενο βάρος (ή ειδικό βάρος), αυτό που λες με τις συγκεκριμένες στρώσεις συγκεκριμένου πάχους έχει να κάνει με τιμή ανά m2/km, για το ασφαλτόμιγμα έτσι είναι, 1tn ασφαλτόμιγμα έχει 50-52 kg ασφάλτου

Link to comment
Share on other sites

στα παλια ΑΤΕΟ στην αρχή έχει και φαινόμενα βάρη και συντελεστές μετατροπής των επ αυτοκινήτου σε συμπυκνωμένα αν δεν τα βρείς πες ποια θες να στα στείλω

Link to comment
Share on other sites

για αμμοχάλικα επ αυτοκινήτου ή σε σωρούς ΦΒ 1,60τον/μ3, για ΠΤΠ Ο150, Ο155 επίσης , ασφαλτόμιγμα επ αυτοκινήτου ΦΒ 1,70τν/μ3.

συντελεστές συμπύκνωσης αμμοχάλικο 1μ3 επιχώματος δίνει 0,76 μ3 συμπυκνωμένο, 1μ3 βάσης ή υπόβασης επ αυτοκινήτου δίνει 0,74 συμπυκνωμένο και 1μ3 ασφαλτόμιγμα δίνει 0,704 συμπυκνωμένο από εδώ ανάλογα με το πάχος της στρώσης που θες να εφαρμόσεις υπολογίζεις και τα μ2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.