Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι υπογράφει ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ;


Recommended Posts

Δύσκολη η απάντηση με την υπάρχουσα νομοθεσία, αλλά σε περίπτωση που κάποιος συνάδελφος η μη θα μπορούσε απαντήσει (απο εμπειρία προσωπική η λόγο γνώσης νομοθεσίας) θα έκανε καλό σε πολλούς συναδέλφους.

 

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπογράφουμε Πυρασφάλεια, Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις (μέχρι ένα όριο), την μια υπογρφή ΚΕΝΑΚ, μια υπογραφή ανελκυστήρα (η άλλη απο μηχανολόγο ΤΕ).

 

Τι γίνετε με : Υδρευση

Αποχέτευση

Η/Μ Εγκαταστάσεις Πισίνας

Θέρμανση

Κλιματισμό

Link to comment
Share on other sites

Οπα ντε πηρες φορα!! :P Μαλλον παντως δεν υπογραφεις κατι απο αυτα.. Το θεμα ειναι ξερεις να τα κανεις ΚΑΛΑ? Αν ναι μια υπογραφη δεν ειναι δυσκολη υποθεση.. Η γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια…

 

Από συνάδελφο Ηλεκτρολόγο ΤΕ, ξέρω επίσης ότι υπογράφουμε ηλεκτρολογικά πισίνας, και σε κάποιες περιπτώσεις κλιματισμό (γιατί σε κάποιες και όχι σε όλες?).

 

Αυτά για τους όποιους ενδιαφερόμενους…και για εμένα μαζί επίσης…

 

 

Η υπογραφή δεν είναι δύσκολη υπόθεση…αλλά κοστίζει, ξοδεύω χρήματα για σπουδές., τα πανάκριβα προγράμματα, σεμινάρια, χρόνο για μελέτες, ασφάλιση ΤΕΒΕ…και μοιράζομαι τα χρήματα στο τέλος λόγο της κακό – οργάνωσης του κράτους!!!

 

Όσο για εξηγήσεις φίλε Κοσμά σίγουρα δεν θα ζητήσω, γνωρίζουμε όλοι οι τεχνολόγοι ότι δεν έχουν οριστεί τα επαγγελματικά μας δικαιώματα από τον καιρό που είχαμε Βασιλιά στην Ελλάδα (Βασιλικό διάταγμα του 1971). Μήπως να τον φέρουμε πίσω…έτσι για να στρώσει κάπως η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου δε σκάω. Άσε αυτούς με τα γουνάκια (όχι όλοι φυσικά, συνήθως αυτοί που αντιδρούν και το παίζουν δικαστές, να περιμένουν από μια υπογραφή να βγάλουν) να παίρνουν για την υπογραφή τους και ας δώσουν σε μένα την εργολαβία και ας είμαι άσπρος και μαύρος από πάνω ως κάτω, τουλάχιστον θα εφαρμόζω αυτό που έμαθα και αγαπάω. Άλλωστε θα έπρεπε να συνεργαζόμαστε και όχι να τρωγόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Όσο για εξηγήσεις φίλε Κοσμά σίγουρα δεν θα ζητήσω, γνωρίζουμε όλοι οι τεχνολόγοι ότι δεν έχουν οριστεί τα επαγγελματικά μας δικαιώματα από τον καιρό που είχαμε Βασιλιά στην Ελλάδα (Βασιλικό διάταγμα του 1971). Μήπως να τον φέρουμε πίσω…έτσι για να στρώσει κάπως η κατάσταση;

 

Εγώ δεν λέω να εξισωθούν τα Ε.Δ. των Τεχνολόγων με των Μηχανικών, εφόσον υπάρχει διαφορά και στη διάρκεια σπουδών, αλλά να αυξηθούν τα όρια ισχύος και πάψουν κάποιοι περιορισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.