Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιβάλλων χώρος (υπολογισμός για κόστος)


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο παρακάτω ζήτημα που θέτω με ένα απλοποιημένο παράδειγμα :

Ας πούμε ότι έχει εκδοθεί αρχικά μία άδεια ανέγερσης κατοικίας με Συμβατικό Προϋπολογισμό για τις εργασίες Περιβάλλοντος Χώρου.

Τώρα υποβάλλω Αναθεώρηση για να προσθέσω π.χ. μια μικρή αποθήκη σε απόσταση από την κατοικία, και ταυτόχρονα κάποιες επιπλέον εργασίες διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου, όπως τμήματα περίφραξης που για κάποιον λόγο δεν είχαν προβλεφθεί στην αρχική άδεια, νέες πλακοστρωμένες επιφάνειες ακαλύπτου κλπ

(μιλάμε πάντα για "απλές" εργασίες και όχι κατασκευές που η νομοθεσία ορίζει ότι υπολογίζονται αναλυτικά, όπως οι τοίχοι αντιστήριξης, οι πισίνες κλπ)

 

Πώς πιστεύετε ότι πρέπει να αντιμετωπιστούν αυτές οι εργασίες διαμόρφωσης κατά την σύνταξη του Προϋπολογισμού;

Έχω υπόψη μου τρεις πιθανές περιπτώσεις :

α) Να μην συμπεριληφθούν καθόλου στον Προϋπολογισμό της Αναθεώρησης

Αυτό μπορεί να βασιστεί στο σκεπτικό ότι, αν οι εργασίες είχαν συμπεριληφθεί στην αρχική άδεια δεν θα άλλαζε ο Συμβατικός Προϋπολογισμός Περιβάλλοντος Χώρου - και συμπληρωματικά ίσως σε μια αρκετά "ελαστική" ερμηνεία της Εγκ. 11/90 που λέει ότι σε περίπτωση προσθήκης (!) δεν απαιτείται αμοιβή διαμόρφωσης.

β) Να υπολογιστούν με Αναλυτικό Προϋπολογισμό

Αν και ακούγεται λογικό ως έναν βαθμό, μπορεί να εκτινάξει τον προϋπολογισμό της Αναθεώρησης δυσανάλογα, σε σύγκριση με παρόμοιες εργασίες της αρχική άδειας.

γ) Να οριστεί ποσοστό τροποποίησης (που προβλέπεται στις Αναθεωρήσεις) επί του αρχικού Συμβατικού Προϋπολογισμού Περιβάλλοντος Χώρου, σε συμφωνία με την υπηρεσία ώστε να μείνει σε λογικά πλαίσια.

Αν αποκλειστεί η περίπτωση α), αυτή μου φαίνεται ως η "δικαιότερη" επιλογή

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.