Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιβάλλων χώρος (υπολογισμός για κόστος)


Recommended Posts

Παρακολουθώντας το θέμα, μου δημιουργήθηκαν δυο απορίες.

 

Αν και γνωρίζω οτι στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να δηλώσουμε περιβάλλον χώρο 700μ2,

 

1.

εφόσον δεν εξαντλούμε τον Σ.Δ., όταν θελήσουμε να κάνουμε προσθήκη κατ' επέκταση,

α)δεν θα δηλώσουμε περιβάλλον χώρο? ή

β)θα δηλώσουμε περιβάλλον χώρο? και πόσο?

Στην α περίπτωση, μου φαίνεται άδικο να πληρωθεί μελέτη περιβάλλοντος χώρου στην πρώτη άδεια, αν σκεφτεί κανείς οτι το οικόπεδο μπορεί να το έχουν δύο ή περισσότεροι συνιδιοκτήτες.

Στην β περίπτωση, πάλι μου φαίνεται άδικο, αφού η μελέτη περιβάλλοντος χώρου πληρώνεται δύο φορές.

Μήπως αντιμετωπίζεται κάπως διαφορετικά?

 

2.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε όποια πολεοδομία και αν πήγα ...

Το πρόβλημα δεν θα προκύψει στην πολεοδομία. Μάλλον στο ΙΚΑ ενδέχεται να προκύψει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση προσθήκης δεν πληρώνεις πάλι τον περιβάλλοντα χώρο (πληρώνεται μία φορά), στο ΙΚΑ βάζεις σαν περιβάλλοντα χώρο τη νέα καλυπτόμενη επιφάνεια της προσθήκης.

Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις στο ΙΚΑ όλο τον ακάλυπτο εξαρχής, ενώ δεν τον χρησιμοποιείς. Κάθε φορά βάζεις την πραγματοποιούμενη καλυπτόμενη επιφάνεια. Μπορούν να σου το βεβαιώσουν και από το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου φαίνεται λογικό και δίκαιο supermama

 

"Και στην περίπτωση συνιδιοκτησίας ο καθένας πληρώνει το ποσοστό του..."

 

...ναι καλά! Βγάζει άδεια ο ένας συνιδιοκτήτης, και παει να πει στον άλλο:

"ξέρεις, πρέπει να μου πληρώσεις τι μισή μελέτη περιβάλλοντος χώρου"

 

Πρακτικά τη χρεώνεται ο πρώτος.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω μήπως δεν έγινα κατανοητός:

 

Σε περιπτώσεις που έχει συσταθεί οριζόντια (κάθετη) συνιδιοκτησία, ο υπολογισμός της διαμόρφωσης ακάλυπτου χώρου γίνεται για το κάθε μερίδιο χωριστά (εγκύκλιος 21/92) ...

 

Και το έχω εφαρμόσει 3 φορές

 

(πηγή: ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ - ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ - Σελ:199)

 

Σε περίπτωση δεν έχει τακτοποιηθεί με σύσταση οριζόντιας και κάθετη συνιδιοκτησία το εν λόγο οικόπεδο, πίστεψε με τα προβλήματα που θα προκύψουν θα είναι τόσα πολλά που η αμοιβή διαμόρφωσης ακάλυπτου χώρου θα είναι το τελευταίο που θα σε απασχολήσει :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

 

Θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος τι γίνεται με τον υπολογισμό του προυπολογισμού του περιβάλλοντα χώρου για τα εκτός σχεδίου.

Έαν έχω έναν αγρό 4.000τ.μ. η επιτρεπόμενη κάλυψη είναι 10%. Θα πρέπει να υπολογίσω τον προυπολογισμό βάσει του 90% του εμβαδού του αγροτεμαχίου όπως στα εντός σχεδίου;

ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; γιαττί εαν γίνει ο υπολογισμός με τον πρώτο τρόπο τότε οι αμοιβές είναι υπερβολικά μεγάλες.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.