Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιβάλλων χώρος (υπολογισμός για κόστος)


Recommended Posts

solar, o Π/Υ του π/χ είναι το 5% του Εμβαδό του π/χ επί τον λόγο του συνολικού Π/Υ του κτιρίου προς το συνολικό εμβαδό του κτιρίου.

παράδειγμα

 

Κατοικία : Ε=120μ² Π/Υ=10000,00 euro

Ηημιυπαίθριος : Ε=40μ² Π/Υ=1000,00 euro

Συνολικό εμβαδό Ε=160μ²

Συνολικό Π/Υ=11000

Εμβαδό Π/Χ Ε=200μ²

 

Π/Υ(π/χ)=(11000/160)∙0,05∙200=687,50 euro

 

eutuxia, αυτό που σου είπα, ισχύει στην περίπτωση που ο πραγματικός περιβ. χώρος είναι μεγαλύτερος από την μέγιστη κάλυψη και το λέει στο κφάλαιο 6 της Εγκ.8/90.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε πρόσφατη άδεια στη Ν.Αρτάκη για συνάδελφο που του έβγαλα τα φορολογικά ο φορολογικός απαίτησε να μπει σαν Π/Χ η μέγιστη δόμηση !!

 

:shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχω μια περίπτωση οικοδομικής άδειας βιοτεχνικού κτιρίου σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο το οποίο έχει εμβαδόν 5483,73μ2…ο πελάτης μου κατέχει τα 2500μ2 (εξ αδιαιρέτου) και μέσα σε αυτόν τον χώρο θέλει να κατασκευάσει 100μ2 βιοτεχνικό κτίριο και 90μ2 υπόστεγο…..με βάση τα παραπάνω πόσα τετραγωνικά βάζω σαν διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου???? …. Και γενικά σε κάθε είδος οικοδομικής αδείας για εκτός σχεδίου πόσα τετραγωνικά βάζω σαν περιβάλλον χώρος

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 6 του Π.Δ.24/31-5-85:

β. Η μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου καθώς και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει:

Για γήπεδα εμβαδού μέχρι τεσσάρων χιλιάδων (4000) τμ, τα διακόσια (200) τμ.

Για γήπεδα εμβαδού μεγαλύτερου των τεσσάρων χιλιάδων (4000) τμ μέχρι και οκτώ χιλιάδες (8000) τμ, για μεν τα πρώτα τέσσερις χιλιάδες (4000) τμ τα διακόσια (200) τμ για δε τα υπόλοιπα επιφάνεια ίση με το γινόμενο του υπόλοιπου εμβαδού του γηπέδου επί το συντελεστή δόμησης δύο εκατοστά (0,02).

 

Έχεις: 200 + (5483.73 - 4000) * 0,02 = 229,67 μ2

Έχω την εντύπωση ότι βάζεις περιβάλλον χώρο το 229,67 - 190 = 39,67 μ2 και όχι ολόκληρη την κάλυψη-δόμηση. Έχω δει να περνάει και άδεια εκτός σχεδίου, χωρίς αμοιβές περιβάλλοντος χώρου.

 

Ασχέτως με το ερώτημά σου:

Ο πελάτης σου δε χτίζει περισσότερα τετραγωνικά από αυτά που του επιτρέπει η ιδιοκτησία του; βάσει ποσοστών δικαιούται το 45,6% της δόμησης, ενώ αυτός σχεδόν την εξαντλεί.

Link to comment
Share on other sites

1oν Αν ειναι εξαριαιρετου ειναι ενα οικοπεδο...Καθετη στα εκτος σχεδιου δεν κανεις, οποτε ενα οικοπεδο ειναι ολο..Οποτε και στην αμοιβη τοπογραφικου θα το υπολογισεις ολο.

 

2ον Παμε στο ζουμι. Στον περιβαλλοντα χωρο βαζεις ή την επιτρεπόμενη κάλυψη ή τον πραγματικό ακάλυπτο. Στην περιπτωη σου πας με του ορους δομησης για βιομηχανια-βιοτεχνια. Εχει ποσοστο καλυψεις 70% (αποσο θυμαμαι).

 

Οποτε στον περιβαλλοντα θα βαλλεις 5483,73μ2*0.7=3838.61τμ**

 

@ Gousgounis Aυτο ειναι για κατοικια...

 

Γενικα στα εκτος σχεδιου πας με την επιτρεπόμενη κάλυψη ή τον πραγματικό ακάλυπτο. Για κατοικια σε οικοπεδο κατα κανονα αρτιο και οικοδομησιμο βαζεις 200τμ (οσο η επιτρεπομενη καλυψη)

 

 

**Μπορει να σου βγει η αμοιβη πολύ μεγαλη αλλα την εχω πατησει και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς σε τέτοιου είδους περιπτώσεις πάιζεται το " χοντρό" παιχνίδι με τους υπαλλήλους που κάνουν έλεγχο φορολογικών...αν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Γιατί αν βάλεις 3838,61 μ2 περιβάλλοντα χώρο, η αμοιβή θα εκτοξευθεί στον πλανήτη Άρη και bye-bye πελάτης & άδεια μαζί. Θα πάει σε κανέναν άλλο συνάδελφο να του κάνει τη δουλειά, ο οποίος θα μπορεί να "τακτοποιήσει" το θεματάκι του περιβάλλοντος χώρου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κι από μένα. Έχω κι εγώ ένα πρόβλημα σχετικά με το τί πρέπει να δηλωθεί σαν περιβάλλων χώρος στη περίπτωσή μου.

 

Έχω γήπεδο εκτός σχεδίου σχεδόν 200 στρέμματα, όπου θα γίνει εγκατάσταση Φ/Β Πάρκου. Επειδή θα μπουν στο πάρκο 7 οικίσκοι (πάνω δηλ από 15 τμ που ορίζει ο νόμος) η πολεοδομία θέλει οικοδομική άδεια για τους οικίσκους αυτούς. Τί πρέπει να δηλώσω σαν Π/Χ εδώ για να υπολογίσω τις αμοιβές μου; Βάσει νόμου η επιτρεπόμενη κάλυψη για Φ/Β σε εκτός σχεδίου είναι 60%. Και μέσα σ αυτό το ποσοστό κάλυψης συνυπολογίζονται και λοιπές κατασκευές που θα ανεγερθούν. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην φτάσουν οι αμοιβές σε εξωφρενικά σημεία υπολογίζοντας τον Π/Χ;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.