Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδιατάρακτη κοπή


ajulax

Recommended Posts

Στο σκίτσο που φαίνεται παρακάτω έχω ένα πρόβολο σε σχήμα Π. Είναι δώμα . Θέλω να κόψω τον πρόβολο που είναι χρωματισμένος με ροζ. 

α. θα πρέπει imageproxy.php?img=&key=d0c56760e3df4f52να  κάνω χρήση οπωσδήποτε αδιατάρακτης κοπής;

β. ο μπροστινός και πίσω πρόβολος στα σημεία που τέμνονται με το τμήμα αυτό, θα έχουν πρόβλημα αν καθαιρεθεί το τμήμα αυτό; 

γ. ο τεχνίτης μου είπε μόνο για κοπή 380 € + ΦΠΑ και επιπλέον το σπάσιμο με κομπρεσέρ και το πέταμα μπάζα. Μου φάνηκε υπερβολικό, το πάχος είναι 17 εκ και το μήκος 7,90 μ. Ποια η άποψη σας; 

20180919_081621.jpg

Edited by Georgia S
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα, 
Για να κόψει κανείς με αδιατάρρακτη κοπή ένα τμήμα της στέγης που εξέχει θέλει Οικ. Άδεια?
Επηρεάζει την στατικότητα? Επισυνάπτω φωτο. 


 

WhatsApp Image 2024-03-13 at 15.09.26_6f8f6143.jpg

IMG-20230509-WA0009.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται περί προβόλου θεωρητικά μπορεί να κοπεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Όμως αυτό θα το αποφασίσει ο στατικός που θα συνεργαστείς.  Όταν έρθει, κοιτάξτε και την άλλη πλάκα μήπως έχει προτεραιότητα... 

Όσο για την άδεια, φαντάζομαι ότι θα απαιτείται, αφού μιλάμε για φέροντα οργανισμό.

Αν πρόκειται περί αυθαίρετης κατασκευής τότε θα μπορούσες να το περάσεις από το πλυντήριο του 4495 στο αρθ106 με τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού και να πάει για κατεδάφιση με έγκριση εκτέλεσης εργασιών (αρθ29,παρ4) ΣΔΑ, ΣΑΥ/ΦΑΥ κλπ

 image.png.d6abeff1cab4a5fe587ba6f17ac9f4c9.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.