Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυρασφάλεια σε ξυλουργείο


proengineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι νέο κτήριο, επίσης στην πυροσβεστική μου είπαν να το αντιμετωπίσω ως αποθήκη.

 

Επίσης πως βρίσκω μια λίστα με τα εύφλεκτα υλικά σε αποθήκη, το ξύλο δε νοείται ένα από αυτά?? (είναι για Απαλλαγή από άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ξυλουργείο δεν αντιμετωπίζεται ως αποθήκη αλλά ως βιοτεχνική εγκατάσταση και η μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας συντάσεται σύμφωνα με την 1589/104/2006 απόφαση. Ανήκει στις βιοτεχνίες μεσαίου κινδύνου (Αβ).

Το ότι στεγάζεται σε νέο κτίριο (μετά τον 2/1989) σε υποχρεώνει να συμπεριλάβεις στη μελέτη και την θεωρημένη μελέτη παθητικής πυροπροστασίας με το αντίστοιχο σχέδιο κάτοψης από τον φάκελο της πολεοδομίας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την μελέτη ενεργητικής για ξυλουργείο..

Η 1589 αναφέρει ότι:

Επιχειρήσεις που στεγάζονται σε κτίρια των οποίων οι υπερκείμενοι όροφοι χρησιμοποιούνται για κατοικία, ξενοδοχείο, εκπαίδευση και συνάθροιση κοινού υποχρεούνται, ανεξάρτητα από τη στεγασμένη επιφάνειά τους πρέπει να τοποθετούν αυτοδιεγειρόμενους πυροσβεστήρες οροφής αναλόγου κατασβεστικού υλικού καλύπτοντας τους χώρους, του μηχανολογικού εξοπλισμού και τους χώρους αποθήκευσης υλικών.Στην περίπτωση αυτή κάθε πυροσβεστήρας των 6χιλ/μων θα υπολογίζεται ότι καλύπτει 10 τ.μ. προστατευόμενης επιφάνειας και κάθε πυροσβεστήρας των 12 χιλ/μων θα υπολογίζεται ότι καλύπτει 15 τ.μ.

Ακριβώς από κάτω αναφέρει:

Απαιτείται η εγκατάσταση αυτοδιεγειρόμενου πυροσβεστήρα οροφής μόνο στις επιχειρήσεις που οι δραστηριότητές τους αναπτύσσονται σε περισσότερους από ένα ορόφους στο επίπεδο υπεράνω του οποίου υφίσταται μια από τις προαναφερόμενες χρήσεις.

Στην περίπτωση μου που το ξυλουργείο είναι σε ισόγειο και από πάνω υπάρχει σπίτι, χρειάζονται πυροσβεστήρες οροφής έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρειάζονται. Ο πατέρας μου, όταν είχε το ξυλουργείο του κάτω από φροντιστήριο, είχε υποχρεωθεί να τοποθετήσει 8 τέτοιους πυροσβεστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Και αυτοί θα καλύπτουν όλη την επιφάνεια απ'ότι καταλαβαίνω έτσι; Μιας και οι πρώτες ύλες είναι εύφλεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς! Θα πρέπει βέβαια να ελέγξεις την ακτίνα δράσης του κάθε πυροσβεστήρα, ώστε να καλύπτει ο καθένας 10 τετραγωνικά, και να τους τοποθετήσεις ανάλογα...

Edited by cna
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πυροσβεστική μου είπε τελικά μόνο αν το ξυλουργείο είναι από 2 ορόφους και πάνω θέλει οροφής..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... Μάλλον θα πρέπει κάποια στιγμή να συνεννοηθούν οι υπηρεσίες μεταξύ τους. Η τοπική υπηρεσία μου έχει πει άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.