Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια σε ξυλουργείο


Recommended Posts

@matsamplokos

Ορθώς σου είπε αυτό η Π.Υ. γιατί η επιχείρηση "Ξυλουργείο" δραστηριοποιείται-αναπτύσσεται μόνο σε έναν όροφο "στο επίπεδο υπεράνω του οποίου υφίσταται μια από τις προαναφερόμενες χρήσεις". Τώρα, το ότι καλό θα είναι να τοποθετηθούν πυροσβεστήρες οροφής, άσχετα από το ότι δεν απαιτούνται, αυτό νομίζω είναι αυτονόητο.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Αθήνα (πειραιώς) δεν ισχύει αυτό. Θέλουν κανονικά πυροσβεστήρες οροφής (το ξέρω γιατί κόλλησε άδεια σε αυτό το σημείο)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρις ώρας μου είπαν ότι δεν χρειάζονται στην πυροσβεστική στην Πάτρα.

Από βδομάδα θα έχω νεώτερα και θα σας ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα.

Στην περίπτωση του ξυλουργείου εκτός από την κλασσική μελέτη πυρασφάλειας που πρέπει να κάνεις,

ίσως θα πρέπει να εφαρμόσεις και την οδηγία ATEX (είναι η κοινοτική οδηγία για τις εκρήξιμες ατμόσφαιρες)

γιατί στο ξυλουργείο κατά την επεξεργασία του υλικού θα δημιουργούνται ροκανίδια και σκόνη από το ξύλο το οποίο είναι εύφλεκτο

και υπό κάποιες προυποθέσεις μπορεί να είναι εκρήξιμο.

 

Τα τελευταία στα γράφω με κάποια επιφύλαξη γιατί τέτοιες εγκαταστάσεις έχω δουλέψει λίγο και δεν έχω πολύ καλή γνώση του θέματος,

αλλά ψάξε το και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ.

Μάλλον αύριο θα με ενημερώσουν από την πυροσβεστική.

Την οδηγία ΑΤΕΧ να την αναφέρω στην πυροσβεστική ή να περιμένω αν θα με ενημερώσουν αυτοί για κάτι σχετικό;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα στο ζητήσουν από την Νομαρχία-Διεύθυνση ανάπτυξης όταν κάνεις άδεια εγκατάστασης, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτό.

Οι δικές μου περιπτώσεις είναι από παλιά σε δημόσια έργα.

 

Βέβαια γνώμη μου είναι να μην περιμένεις να στο ζητήσουν, αλλά να το ψάξεις από μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι διάβασα μιας και δεν το γνώριζα καθόλου, δεν είναι απόλυτα σαφές και δεν ακολουθείται σχεδόν από κανέναν εργοδότη μιας και το κόστος είναι πολύ μεγάλο.

Θα περιμένω να δω αν θα μου το θέσουν στην διεύθυνση ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, ποιο εννοείς ότι δεν είναι πολύ σαφές; Η υποχρέωση να είναι μια τέτοια εγκατάσταση σύμφωνη με την οδηγία ATEX;

 

Πράγματι το κόστος της εγκατάστασης μπορεί να ανέβει πάρα πολύ.

 

Ότι πάντως και αν σου ζητήσουν από τις υπηρεσίες ενημέρωσέ και εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτα σαφές το αν το ζητάνε και αν το ακολουθεί κανένας..

Αναμένω κι εγώ για να ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.