Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός καπναγωγού και επιλογή καπνοδόχου (και ΕΝ 13384 )


Δήμητρα

Recommended Posts

Σεβαστοί κύριου του φόρουμ θα μπορούσατε να στείλετε και σε μένα το προγραμματάκι ή το exellακι το οποίο υπολογίζει την εσωτερική διάμετρο του καπνοδόχου inox. Για καύσιμα πετρέλαιο και φυσικό αερίου στους λέβητες χαμηλών θερμοκρασιών.

Ευχαριστώ .

[email protected]

 

Οντως παιδιά, τι έγινε αυτό το περιβόητο excellaki ? μπορείς κανείς να το σηκώσει κάπου ?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κανείς δεν σηκώνει το σχετικό excellaki σας στέλνω εγώ ότι βρήκα για διαστασιολόγηση καπνοδόχων για φυσικό αέριο.

 

Αν κάποιος έχει κάτι άλλο ας ενημερώσει τους συναδέλφους.

 

Λοιπόν, πατε εδω :

 

http://www.mie.uth.gr/ekp_yliko/kapnodoxoi.zip

 

Αρκετά ενδιαφέρον και έχει και ένα αρχείο word με οδηγίες. Ελπίζω να βοήθησα λίγο την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα προγραμματάκια και εγώ τα έχω βρει απλός νόμιζα ότι μιλάμε για κάτι άλλο. Μελέτησα ένα από όλα αυτά, το πρώτο για την ακρίβεια(για καπναγωγό με κυκλική διατομή).Σε αυτό το συγκεκριμένο προγραμματάκι ζητάει τουλάχιστον δύο φορές να δόσεις την διατομή του καπναγωγού(στην 14 και 23), μα πώς να δώσω την διατομή αφού εγώ αυτό ψάχνω  μάλλον κάτι μου ξεφεύγει. Όποιος γνωρίζει κάτι ρίξτε το!!! Ρε παιδιά καπναγωγός και καπνοδόχος δεν είναι το ίδιο ?

Link to comment
Share on other sites

μα πώς να δώσω την διατομή αφού εγώ αυτό ψάχνω μάλλον κάτι μου ξεφεύγει.

 

Την διατομή της καπνοδόχου μπορείς να την ρωτήσεις στον κατασκευαστή του λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κλασσικός υπολογισμός της διατομής της καμινάδας είναι πολύ σημαντικός για ατμοσφαιρικούς καυστήρες, καθώς η ποσότητα αέρα που τροφοδοτεί τον θάλαμο καύσης εξαρτάται κυρίως από το "τράβηγμα" της καμινάδας. Εάν οι καυστήρες της τάξης του 1 MW δεν είναι ατμοσφαιρικοί, τότε ο υπολογισμός κανινάδας (όλης της διάταξης απαγωγής των καυσαερίων) παύει να έχει την κρισιμότητα που έχει για τον ατμοσφαιρικό καυστήρα, και απλώς πρέπει να έχει επαρκή διατομή για να μην "πνίγει" τον θάλαμο καύσης. Και αυτή την διατομή (σε σχέση με την όδευση της καμινάδας) μπορεί να την βρεις από τον κατασευαστή του καυστήρα ή του λέβητα. Αν δεν μπορείς να έρθεις σε επαφή με κανέναν από αυτούς τότε δες τι διατομή έχει στον λέβητα για τους καυστήρες και ακολούθα αυτή την διατομή ΕΦΟΣΟΣΝ δεν έχεις τίποτα περίεργες οδεύεσεις στην καμινάδα. Χοντρική εκτίμηση δική μου για λέβητα 1 MW : διάμετρος 1 m. (μάλλον λίγο λιγότερο από 1 m)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος δεν νομίζω ότι μπορείς να υπολογίσεις την διάμετρο της καπνοδόχου ενός καυστήρα εάν δεν έχεις συγκεκριμένα στοιχεια τα οποια μονο ο κατασκευαστής μπορεί να στα δώσει.

Όσο πάλι για το 1 MW καυστήρα 1m διάμετρο καπνοδόχου πάλι δεν ισχύει.

Εγώ παραδείγματος χάριν αυτή την στιγμή έχω μπροστά μου ένα προσπέκτους της Hoval όπου για 3 MW καυστήρα θέλει καπνοδόχο 650mm.

Εάν δεν υπολογιστεί σωστά η καπνοδόχος τότε η καύση δεν θα γίνετε σωστά, εάν η καπνοδόχος έχει μικρότερη από την απαιτουμενη διάμετρο και εάν η καπνοδόχος έχει μεγαλύτερη διάμετρο από την απαιτουμενη τα καυσαέρια δεν θα βγαίνουν προς την ατμόσφαιρα αλλα θα παραμένουν στάσιμα λόγο πτώσης της πίεσης.

γι'αυτο εγώ πάντα φροντίζω να περνώ σαν δεδομένα τα στοιχεια του κατασκευαστή.

 

Ο κατασκευαστής στην ουσία δουλεύει για εμάς ...χρησιμοποιήστε τον.

Link to comment
Share on other sites

Για διαφωτίστε και έναν άσχετο Πολιτικό Μηχανικό.

Η διάμετρος της καπνοδόχου δεν εξαρτάται και από:

1) το ύψος της καπνοδόχου,

2) τη διατομή της καπνοδόχου (κυκλική, τετράγωνη, ορθογωνική) και

3) το υλικό κατασκευής της καπνοδόχου (πόσο τραχιά ή μη είναι η εσωτερική της επιφάνεια).

Φαντάζομαι ότι θεωρείτε όλοι σαν στάνταρ ότι θα έχει κυκλική διατομή.

Επίσης, υποθέτω ότι θεωρείτε ότι θα είναι θερμομονωμένη, αν και αυτό δε συμβαίνει πάντα ή δεν υλοποιείται με το βέλτιστο τρόπο.

 

Ο αέρας που χρειάζεται για την καύση αντλείται από την καμινάδα ή από τον χώρο του λεβητοστασίου; Θεωρούσα ότι η απαίτηση για συγκεκριμένο άνοιγμα παραθύρου στο λεβητοστάσιο ήταν γι αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη

 

Υπάρχουν πολλά είδη καπνοδόχων όπως και πολλά είδη boiler.

Ανάλογα το boiler σχεδιάζεις την καμινάδα.

Τα περισσότερα boiler για οικιακή χρήση και ελαφριά βιομηχανική χρήση έρχονται με δικά τους kit καπνοδόχου και συνήθως έχουν ενσωματωμένους ανεμιστήρες όπου σπρώχνουν τα καυσαέρια προς τα έξω.

 

Η δυσκολία είναι όταν αρχίζει να παίζεις με το ύψος μιας καμινάδας και με την μόνωση της.

Ο ζεστός αέρας όσο ποιο ψιλά ταξιδεύει τόσο ποιο πολύ υγροποιείται.

 

Oταν συζητάμε για καπνοδόχο (τουλάχιστον εγώ) δεν συζητάμε για τζάκια, σόμπες και boiler σπιτιών

 

Μιλάμε για βιομηχανικά boiler η εγκατάστασης γραφείων με αποδώσεις άνω του 1MW

 

Η συνήθης πρακτική για μια τέτοια καπνοδόχο είναι η εξής

Μεταλλική κατασκευή, είναι λίγο δύσκολο να σηκώσεις καπνοδόχο από τούβλα 150 μετρα.

Κυκλική γιατί έχεις λιγότερες τριβές και διευκολύνεις την ροη

Ηλεκτροκολλημένη για να μην έχεις απώλειες και διαρροές καπνού υδρατμών και πιέσεις

Θερμό Μονωμένη για να κρατάς τα καυσαέρια σε μεγάλες θερμοκρασίες έτσι ώστε να ανεβαίνουν όσο το δυνατό ποιο γρήγορα, αλλα και για να μειώσεις τις πιθανότητες εκδηλώσεις φωτιάς.

Ο αέρας που χρειάζεται για την καύση δεν αντλείται από την καμινάδα αλλα από τον περιβάλλοντα χώρο στο λεβητοστάσιο.

 

Αλλα εάν έχεις μια καμινάδα που δεν τραβάει τότε είναι δώρων άδωρο.

 

Ο λόγος που ζητάμε να υπάρχει εξαερισμός στο λεβητοστάσιο είναι πρώτον για την εισροή φρέσκου αέρα για την καύση δεύτερον για τον εξαερισμό του λεβητοστασίου από τις αναθυμιάσεις του καυσιμου και τρίτον για τον εξαερισμό καπνού σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

 

Κανονικά θα πρέπει να έχεις δυο σημεία εξαερισμού.

Ένα χαμηλά και ένα ψιλά.

 

Πιστεύω ότι απάντησα σε όλα τα ερωτήματα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.