Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός καπναγωγού και επιλογή καπνοδόχου (και ΕΝ 13384 )


Δήμητρα

Recommended Posts

  • 8 months later...

Αν και λογικά θα το έχετε υπόψιν σας δίνω το λινκ από ένα πρόγραμμα.

https://www.kesa.de/software/?lang=en

Ελπίζω να μην παραβιάζονται οι κανόνες του φόρουμ, η έκδοση demo είναι ούτως ή άλλως δωρεάν.

Τυπώνει αναφορά με λεκτικό πως "το πρότυπο ικανοποιείται κλπ. κλπ."

Το έχει δουλέψει κανείς που θα μπορούσε να μας λύσει απορίες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

το έχω δουλέψει.

Συμβουλή: Πήγαινε στο program>configuration, πέρασέ τα όλα μια ματιά και κατά τη γνώμη μου:

Άλλαξε το σπαστικό που έχει να θέλει διπλό κλικ για να κάνει επιλογή ή και αποδοχή

στο sequence of forms επέλεξέ τες όλες, και όχι μόνο τις πιο σημαντικές (επίσης στο subforms νομίζω είναι προτιμότερο να ορίσεις το open automatically)

στα results στο detailed values επέλεξε το πιο αναλυτικό (3)

Τέλος, ενεργοποίησε το expert mode.

Επίσης είναι δυνατόν να εκτυπώσεις όλα τα στάδια του υπολογισμού. Όταν σου βάλει τα αποτελέσματα, κάτω δεξιά στο παράθυρο που ανοίγει, εκεί που βρίσκεται και η επιλογή της εκτύπωσης, πάτα το εικονίδιο με τον μεγενθυτικό φακό.

Edited by miltos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@miltos ευχαριστώ!

Θα κοιτάξω τα σημεία και τις ρυθμίσεις που αναφέρεις. 

Αν προκύψει κάποια άλλη απορία την γράφω εδώ προς ενημέρωση και άλλων ενδιαφερομενων.

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2020 at 12:58 ΠΜ, philipgi said:

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω σπάσει το κεφάλι μου με ένα υπολογισμό 13384-2  με 4m.

Τον χρειάζομαι για μελέτη μετά από αλλαγή υλικού λόγω κλοπής και ζητάνε και υπολογισμό καπνοδόχου.

Πρόκειται για 2 συσκευές σε μπαλκόνια πολυκατοικίας (1ος και 2ος όροφος) με κοινή καμινάδα που καταλήγουν στο δώμα (υπάρχει και 3ος όροφος)

Συμπληρώνω τον σωστό τύπο συσκευών - όχι συμπυκνωμάτων (C82) , όροφο σε κάθε συσκευή και διαφορετικό καπναγωγό.

Εκτεταμένο μήκος καμινάδας 7m και ενεργό 4m. 

Ωστόσο δεν παράγει κανένα αποτέλεσμα. Μήπως μπορεί κανένας συνάδελφος να μου δώσει τα φώτα του?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

ypologismos.jpg

Καλησπέρα !

Τελικά κατάφερες να το βγάλεις με το πρότυπο 13384-2 στην 4Μ??

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Πολλές φορές, όταν σε μία καπνοδόχο συνδέονται περισσότερες από μια συσκευές, στο φύλλο υπολογισμού της καπνοδόχου και στο πεδίο ‘’Ελάχιστη Απαιτούμενη Υδραυλική Διάμετρος καπνοδόχου’’ εμφανίζεται το μήνυμα: ‘’Συσκευή χωρίς ασφάλεια ροής όπου δε δίνεται η ροή μάζας καυσαερίων.

Ο χρήστης θα πρέπει να συμπληρώσει στις βιβλιοθήκες συσκευών και στην αντίστοιχη γραμμή, τα πεδία: ‘’Ροή μάζας καυσαερίων’’ και ‘’Συγκέντρωση CO2’’

Τα μεγέθη αυτά είναι χαρακτηριστικά για κάθε συσκευή και δίνονται από τον κατασκευαστή της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι c82 μπορείς να πάρεις απευθείας τον πίνακα στο παράρτημα (νομίζω 9) του Κανονισμού. Μην παιδεύεσαι άδικα με το 4Μ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στην συνημμένη φωτογραφία έχω τρεις επίτοιχους λέβητες (έναν ανά όροφο) συνδεδεμένους σε κοινή καπνοδόχο. Στα δεδομένα που εισάγω αφήνω τις default τιμές του προγράμματος με εξαίρεση το εκτεταμένο μήκος =11m και το ενεργό ύψος=2,5m. Έχω περάσει και τη ροή μάζας του λέβητα 0,014kg/s και τη συγκέντρωση CO2=9,6%. Το πρόγραμμα δεν κάνει υπολογισμό της διαμέτρου της καπνοδόχου.

Βάζοντας το ενεργό ύψος της καπνοδόχου από 9m και πάνω προκύπτει διάμετρος ~25εκ. Ωστόσο το ενεργό ύψος δεν μετράτε από τον λέβητα που είναι πιο ψηλά;

Ποια άλλη παράμετρο μπορώ να πειράξω;

 

 

958115458_.JPG.6b05b14a84ea27e035e080dce6f1e062.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.