Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός καπναγωγού και επιλογή καπνοδόχου (και ΕΝ 13384 )


Δήμητρα

Recommended Posts

...δεν νομίζω ότι μπορείς να υπολογίσεις την διάμετρο της καπνοδόχου ενός καυστήρα εάν δεν έχεις συγκεκριμένα στοιχεια τα οποια μονο ο κατασκευαστής μπορεί να στα δώσει..

Δεν υπολόγισα διάμετρο. Χονδρική εκτίμηση έκανα. Τι άλλα στοιχεία θα ζητούσες από το κατασκευαστή για χονδρική εκτίμηση;

 

Όσο πάλι για το 1 MW καυστήρα 1m διάμετρο καπνοδόχου πάλι δεν ισχύει.

Εγώ παραδείγματος χάριν αυτή την στιγμή έχω μπροστά μου ένα προσπέκτους της Hoval όπου για 3 MW καυστήρα θέλει καπνοδόχο 650mm..

Καμία αντίρρηση. Ως χονδρική εκτίμηση φαντάζομαι το προτείνεις, και όχι ως υπολογισμό διαμέτρου.

Ξέρεις, είναι πιθανό να σκεφτεί (λάθος) κάποιος: 650 mm για 3 MW, άρα για 1 MW χρειάζομαι λιγότερο από 650. Ενώ πιθανώς δεν θα είναι έτσι. Αντίθετα με 900 mm και 1 ΜW καλύπτεται σε περισσότερες περιπτώσεις, ειδικά αν η πίεση στον θάλαμο (όχι στον αγωγό καυσίμου προς τον θάλαμο) είναι μικρότερη από π.χ 10 mbar. Τι λες;

 

Εάν δεν υπολογιστεί σωστά η καπνοδόχος τότε η καύση δεν θα γίνετε σωστά, εάν η καπνοδόχος έχει μικρότερη από την απαιτουμενη διάμετρο και εάν η καπνοδόχος έχει μεγαλύτερη διάμετρο από την απαιτουμενη τα καυσαέρια δεν θα βγαίνουν προς την ατμόσφαιρα αλλα θα παραμένουν στάσιμα λόγο πτώσης της πίεσης..

 

Αν σε πιεστικό λέβητα βάλεις λίγο μεγαλύτερη διατομή καμινάδας, ΔΕΝ προκαλείται πρόβλημα (πέρα από την σπατάλη υλικών για την καμινάδα). Στάσιμα καυσαέρια λόγω πτώσης πίεσης δεν γίνεται να υπάρχουν. Αν εννοείς ότι για μεγαλύτερη από την συνιστώμενη διατομή , η ταχύτητα των καυσαερίων θα είναι μικρότερη (από την αντίστοιχη ταχύτητα στην συνιστώμενη), ναι. Αλλά στάσιμα, όχι, δεν νομίζω.

 

γι'αυτο εγώ πάντα φροντίζω να περνώ σαν δεδομένα τα στοιχεια του κατασκευαστή.

Ο κατασκευαστής στην ουσία δουλεύει για εμάς ...χρησιμοποιήστε τον.

Αυτό λέω και γω:

 

Και αυτή την διατομή (σε σχέση με την όδευση της καμινάδας) μπορεί να την βρεις από τον κατασευαστή του καυστήρα ή του λέβητα. Αν δεν μπορείς να έρθεις σε επαφή με κανέναν από αυτούς τότε δες τι διατομή έχει στον λέβητα για τους καυστήρες και ακολούθα αυτή την διατομή ΕΦΟΣΟΣΝ δεν έχεις τίποτα περίεργες οδεύεσεις στην καμινάδα.

 

 

Τέλος, ένας έλεγχος που θα πρέπει να γίνεται ειδικά σε αμόνωτες καμινάδες, είναι ο έλεγχος για την αποφυγή συμπυκνωμάτων.

 

Προς Χάρη: ο αέρας, ειδικά για τους ατμοσφαρικούς καυστήρες, αντλείται από το άνοιγμα αερισμού του λεβητοστασίου, λόγω της υποπίεσης που προκαλείται από τον θερμό αέρα μέσα στην καμινάδα. Δηλαδή η καμινάδα πάιζει τον ρόλο του "ανεμιστήρα" προσαγωγής αέρα στον χώρο καύσης. Στους πιεστικούς καυστήρες υπάρχει χωριστός ανεμιστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Ο κλασσικός υπολογισμός της διατομής της καμινάδας είναι πολύ σημαντικός για ατμοσφαιρικούς καυστήρες, καθώς η ποσότητα αέρα που τροφοδοτεί τον θάλαμο καύσης εξαρτάται κυρίως από το "τράβηγμα" της καμινάδας...

Μπερδεύτηκα με το παραπάνω που υπογράμμισα.

Link to comment
Share on other sites

Tα ζεστα καυσαερια ως πιο ελαφρια πηγαινουν προς τα πανω. Οποτε φαντασου οτι οταν τα καυσαερια εγκαταλειπουν την καμιναδα δημιουργειται ενα "κενο" αερα λιγο πιο κατω απο την εξοδο μεσα στην καμιναδα, το οποιο "ρουφαει" καυσαεριο και το τραβα προς τα πανω. Κατεβαινοντας νοητα την καμιναδα το ιδιο γινεται σε ολο το μηκος οπως κατεβαινουμε, οποτε αυτο το "κενο" μεταφερεται στο θαλαμο καυσης, που συμπληρωνεται με φρεσκο αερα απο την θυριδα του.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο chiriako. "Τράβηγμα" της καμινάδας, λέω την υποπίεση η οποία εξαρτάται κυρίως από το ύψος και την μέση θερμοκρασία των καυσαερίων (δευτερόντως και από πολλούς άλλους: διατομή, όδευση, σχήμα διατομής, τραχύτητα εσωτερικής επιφάνειας, εξωτερική θερμοκρασία αέρα, κτλ). Στους ατμοσφαιρικούς καυστήρες (αυτούς δηλαδή χωρίς ανεμιστήρα προσαγωγής αέρα), το "τράβηγμα" της καμινάδας λειτουργεί στην "θέση" του ανεμιστήρα.

 

Προσθέτω και το συνημμένο όπου φαίνεται πίνακας με συνιστώμενες διατομές για πιεστικούς λέβητες (με αέριο ή πετρέλαιο) ανάλογα και με το ύψος της καμινάδας (σελ. 12 για πετρέλαιο και σελ. 13 για αέριο)

 

Για 1 MW (860.000 kcal/h) προκύπτουν διατομές

για πετρέλαιο : από 60Χ60 έως 100Χ100 ανάλογα με το ύψος της καμινάδας

για αέριο : από Φ48 (ύψος Η>20m) έως Φ62 (ύψος Η<10m)

vapore2_ing_566.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

... edit/ CostasV

 

Αγαπητέ συναδελφε.

Είμαι κι εγω μηχανικός μελετητής και βιώνω όλα αυτά τα όμορφα που περιγράφεις κι εσυ για την ΕΠΑ Θεσσαλονίκης. Έπεσα στο θέμα σου κάνοντας μια αναζήτηση σχετικα με υπολογισμό καπνοδόχου για 2 συσκευές με το πρότυπο ΕΝ 13384-2. Από την Καλαμαρία μου είπαν οτι η ΕΠΑ δεν το δίνει. Γνωρίζεισ μηπως που μπορώ να βρω τέτοιν υπολογισμό ή αν κυκλοφορει κανένα exceακι σαν τα γνωστά του ΕΝ 13384-1?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ !

Παρακαλώ ας φροντίσουμε να κρατάμε κάθε θέμα συζήτησης όσο πιο συγκεκριμένο γίνεται.

Αν πρόκειται να συζητηθεί διαφoρετικό αντικείμενο από αυτό που έχει ένα θέμα, μπορούμε να δημιουργούμε Νέο Θέμα. Βοηθά στην οργάνωση του φόρουμ .

Ευχαριστώ

CostasV

Link to comment
Share on other sites

... Edit/ costasv

 

Αγαπητέ συναδελφε.

Είμαι κι εγω μηχανικός μελετητής και βιώνω όλα αυτά τα όμορφα που περιγράφεις κι εσυ για την ΕΠΑ Θεσσαλονίκης. Έπεσα στο θέμα σου κάνοντας μια αναζήτηση σχετικα με υπολογισμό καπνοδόχου για 2 συσκευές με το πρότυπο ΕΝ 13384-2. Από την Καλαμαρία μου είπαν οτι η ΕΠΑ δεν το δίνει. Γνωρίζεισ μηπως που μπορώ να βρω τέτοιν υπολογισμό ή αν κυκλοφορει κανένα exceακι σαν τα γνωστά του ΕΝ 13384-1?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ !

Παρακαλώ ας φροντίσουμε να κρατάμε κάθε θέμα συζήτησης όσο πιο συγκεκριμένο γίνεται.

Αν πρόκειται να συζητηθεί διαφoρετικό αντικείμενο από αυτό που έχει ένα θέμα, μπορούμε να δημιουργούμε Νέο Θέμα. Βοηθά στην οργάνωση του φόρουμ .

Ευχαριστώ

costasv

 

Εντάξει παιδια κατανοητό. Δεν θα ξανασυμβεί!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ψάχνω. απότι ξέρω της 4Μ τον έχει τον υπολογισμό κατα ΕΝ 13384-2.

2 συσκευές επιτρέπει το ΦΕΚ όμως να συνδεθούν στον ίδιο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tο ΦΕΚ επιτρπει αλλα καποιοι πρωτα περνανε τα αερια με τον συνηθη υπολογισμο, και μετα εκ των υστερων ζητούνε τον υπολογισμο 13384-2. Χωρις να υπαρχει πουθενα μετφρασμένος. Δηλαδή εγω θα πρέπει να αγοράσω το 4Μ για να κάνω την δουλειά μου?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απο Θεσσαλονίκη. Ο υπολογισμός 13384-2 της 4m δεν κάνει γιατί δεν λαμβάνει πολλούς παράγοντες υπόψην. Ο ίδιος ο υπολογισμός κατά ΕΝ 13384-2 αποτελεί συνήθως ανεξάρτητο πρόγραμμα γιατί εκτελείται επαναληπτικά για διάφορους συνδυασμούς λειτουργίας.. Αν θες κάνε με pm να σου πω τα περεταιρω, έχω αγοράσει λογισμικό από γερμανία που τυπώνει περίπου 150 σελίδες (άναλογα την περίπτωση) με τους διάφορους υπολογισμούς και απαιτεί αρκετή ώρα σεταπάρισμα..

Από οτι έχω δει το 4μ είναι εντελώς απλοιποιημένο και ουσιαστικά δεν φαίνεται πουθενά κάποιο ενδιάμεσο στάδιο του υπολογισμού..

για να φανταστείς η εταιρεία που το αναπτύσει στην γερμανία έχει live update και το ανανεώνει κατά διαστήματα γιατί υπάρχουν περιπτώσεις στο πρότυπο που δεν έχουν αντιμετωπιστεί ακόμα.. και φυσικά που η 4μ αμφιβάλλω αν ξέρει ότι υπάρχουν..

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχουν σχόλια, περί του πώς και γιατί, το πρόγραμμα της 4Μ για τον υπολογισμό κατά en 13384-2, δεν είναι ικανοποιητικό, παρακαλώ να αναφερθούν ΕΔΩ. Αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.