Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προεξοχή στέγης


Recommended Posts

Γεια χαρά,

είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ άμεσα το φόρουμ αν και με έχει βοηθήσει πολλές φορές. Ήθελα να ρωτήσω για την προεξοχή της στέγης. Ο νόμος λέει ότι θεωρείται αρχιτεκτονική προεξοχή, δηλ. επιτέπεται μέχρι 0,40μ. Ωστόσο, εγώ θέλω να προεξέχει σχεδόν 1,5μ τη μια ως σκέπαστρο εξώστη και την άλλη ως μορφολογικό στοιχείο. Σε αυτή την περίπτωση περνάω ΕΠΑΕ, μετράει αλλιώς ή απλά το ξεχνάω;

Το 1,5μ εντός του οικοπέδου , όχι εκτός οικοδομικής γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Θέλω να κατασκευάσω κεραμοσκεπή για την οποία θα εκδοθεί οικοδομική άδεια και βεβαίως θα βρίσκεται έντος χώρου δόμηση και κάλυψης, και τα υποστυλώματα της κεραμοσκεπής να επεκταθούν στον ακάλυπτο ο οποιος θα αφεθεί ανοιχτός και θα δηλωθεί σαν πέργκολα με άδεια μικρής κλίμακας.

 

Στην ουσία κεραμοσκεπή και πέργκολα θα έχουν κοινο υποστύλωμα. η μισή κατασκευη θα είναι σκεπασμένη και η άλλη μισή όχι.

 

γνωρίζετε εάν είναι εφικτο και αν θα γίνει δεκτό απο πολεοδομία

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

max100

 

Πολύ πιθανόν δεν θα σου το επιτρέψουνε αφού ο σκελετός (υπ/τα) της κεραμοσκεπής θα επεκτείνεται στον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο...

(πχ θα χρειάζεσαι και Δ από τα υποστυλώματα πλέον και όχι από τα κεραμίδια!)

 

Σε περίπτωση που σου το επιτρέψουνε θα πρέπει στην άδεια να συμπεριληφθεί και η πέργκολα αφού απαιτείται στατική μελέτη για το σύνολο της κατασκευής.

(κοινός σκελετός)

 

Το "ακάλυπτος" είναι λίγο ...θαμπό αλλά και στην πρασιά να είναι πάλι δεν μπορείς να τοποθετήσεις φέροντα στοιχεία (υπ/τα) για την κεραμοσκεπή...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

εαν λοιπον κατασκευάσω την κεραμοσκεπη με τα υποστυλώματα μέσα στο νόμιμο περίγραμμα,και ακριβώς μπροστα της βάλω την πέργκολα με τα δικα της υποστυλώματα και δοκάρια, τότε γνωρίζεις εάν θα είναι επιτρεπτό?

Link to comment
Share on other sites

... δεν ξέρω να σου πω, γι αυτό το τελευταίο. Εχεις υπολογίσει όμως ότι η κεραμοσκεπή θα σου μπεί δόμηση και κάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

Με ξεχωριστό σκελετό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...

 

Το στέγαστρο στην κάλυψη και δόμηση και με κανονική άδεια ενώ η πέργκολα με άδεια μικρής κλίμακας όταν στηρίζεται σε ξύλινες κολόνες ή σιδεροσωλήνες.

 

Πέργκολα με πέτρινες και μπετονένιες κολώνες, ή με σιδεροκατασκευή χρειάζεται επίσης κανονική άδεια...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης οπότε είναι οκ σε αυτό,καθώς και ύψος διότι είναι προσθήκη σε ισόγεια μονοκατοικία.

 

τώρα όσον αφορά τον σκελετό θα κάνω μια προσπάθεια μήπως περάσει με έναν σκελετο και τα δύο,αλλιώς θα τοποθετήσω ένα υποστύλωμα στο τελείωμα της κεραμοσκεπής και ένα στο τέλος της πέργκολας και ίσως αυτό της κεραμοσκεπής αφαιρεθεί στο μέλλον!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.