Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γυαλιά


Fred

Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση. Ετσι νομιζα κι'γω αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι για πολυεστιακα διακαιουμαστε 200.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Α) Έτσι κι αλλιώς τα κρύσταλλα πλέον αποτελούν είδος προς εξαφάνηση όπως μου είπε και κάποιος οπτικός.

 

Β) Εγώ σήμερα πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ και 100 ευρώ μου δικαιολόγησαν...

 

Γ) Το λέει και στο site του ΤΣΜΕΔΕ:

 

Γυαλιά

Ο Κ.Υ.Τ. δικαιολογεί στην αγορά γυαλιών οράσεως (φακών και σκελετού ή φακών επαφής) μέχρι ΕΥΡΩ 100,00 ανά διετία και ανά μέλος, με την προσκόμιση των εξής δικαιολογητικών:

 

1. Βιβλιάριο Υγείας ανά μέλος

2. Πρόσφατη συνταγή του Οφθαλμιάτρου (με τους βαθμούς μυωπίας)

3. Πρωτότυπη απόδειξη του καταστήματος οπτικών ονομαστική

 

 

πηγή: http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%9A%CE%A5%CE%A4/%CE%95%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%AD%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82/tabid/280/language/el-GR/language/el-GR/Default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Η οφθαλμιατρος μου ειπε οτι αφου χρειαζομαι πολυεστιακα, υπολογιζονται σαν δυο γυαλια - ενα για κοντα, ενα για μακρια. Θα δειξει, ομως, εαν εχει δικιο.

 

Ευχαριστω για το λινκ στο σαιτ του ΤΣΜΕΔΕ. Εψαξα πολυ και δεν το βρήκα. Εψαξα και με τη λεξη 'γυαλια' δεν δεν βρηκα τιποτα. Και πηρα τηλεφωνο πολλες φορες σε διαφορα νουμερα αλλα δεν απαντησε κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξανα-επαναφέρω το ζήτημα. Έχει κάποιος πληροφορίες για το τι γίνεται τώρα που γίναμε ΕΟΠΥΥ. Ισχύει η επιδότηση ή την έχουν καταργήσει; Χρειάζεται να έχουμε πάλι τα ίδια δικαιολογητικά ( πρόσφατη εξέταση γιατρού και απόδειξη);

Link to comment
Share on other sites

100€/4 χρόνια

συνταγή συμβεβλημένου γιατρού, θεώρηση (μάλλον), κατάθεση συνταγής κ απόδειξης στο ΤΣΜΕΔΕ και περιμένεις

 

ΦΕΚ Β 3054-2012 Ενιαίος Κανονισμός Παροχών Υγείας (Ε.Κ.Π.Υ.)

σελ.18

http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%20-%20%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1/%CE%A6%CE%95%CE%9A%20%CE%92%203054-2012%20%CE%95%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%82%20%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%20%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%8E%CE%BD%20%CE%A5%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82%20(%CE%95.%CE%9A.%CE%A0.%CE%A5.).pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ azisi τις ίδιες πληροφορίες πήρα αφού πέρασα προσωπικά από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Το θέμα είναι ότι για ακόμα μια φορά το ΤΣΜΕΔΕ μας εκνευρίζει χωρίς λόγο. Μου ζήτησαν το παλιό βιβλιάριο για να δουν λέει εάν μου έχουν δώσει χρήματα για γυαλιά τα προηγούμενα έτη. Το θέμα είναι ότι το προηγούμενο βιβλιάριο ήταν τελείως άδειο αφού δεν είχα κάνει καμία εξέταση επί 2 έτη και το έχω πετάξει αφού δεν ενημερώθηκα σχετικά για το αντίθετο. Ενώ επίσης δεν έχω ποτέ μου δώσει τραπεζικό λογαριασμό στο ΤΣΜΕΔΕ για να πάρω επιστροφή νοσηλίων κλπ. Τώρα έρχεται η υπάλληλος και μου λέει ότι μπορεί να μου έδωσαν χρήματα με άλλο τρόπο. Δηλαδή στο ΤΣΜΕΔΕ δεν ξέρουν τι έχουν πληρώσει για κάθε ασφαλισμένο; Δεν κρατάνε στοιχεία συναλλαγών;

 

Ίκαρος η απόδειξη από όσο ξέρω πρέπει να είναι ονομαστική και φυσικά αναγράφει το προϊόν πχ οπτικά.

Edited by papoukos
Link to comment
Share on other sites

:smile: Ό,τι να'ναι...

Σε πιο υποκατάστημα πήγες; Εγώ πήγα στο Πειραιά, και ενώ είχα το βιβλιάριο δεν το κοίταξε (δεν ξέρω καν αν γράφονται τα γυαλιά εκεί μέσα) και μπήκε στον υπολογιστή να ελέγξει τι έχω πάρει τα 4 τελευταία χρόνια... Όντως μπορεί να σου είχαν δώσει χρήματα με άλλο τρόπο. Μέχρι και το 2009-2010 δεν θυμάμαι ακριβώς, τα έπαιρνες αμέσως μετρητά.

 

Αν μπορείς πήγαινε Πειραιά, δεν έχει κόσμο, είναι δίπλα στο σταθμό ΗΣΑΠ. Φυσικά δεν είναι σαν τα κεντρικά, έχει ένα υπάλληλο και κάνει περιορισμένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.