Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στέγαστρο από κοιλοδοκούς


 

Recommended Posts

Χρησιμοποίησαν ρετάλι από άλλη δουλειά. Λογικό.

Εσένα πως σε χρέωσαν ; Χρεώθηκες και το γαλβάνισμα;

Eίχες και ματισμένα;

 

*Aναμενόμενο για το Scia ;)

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορα ηταν πακετο..

Δεν νομιζω να χρεωσαν παραπανω..

Ηταν 5 κομματια των ~1,5μ διατομης, αν θυμαμαι καλα, 50χιλ...

Διακοσμητικα καθαρα...

Δεν εκανε ματισεις σαυτα, μονοκομματα τα εβαλλε..

Αλλα τον εβαλλα και τα περασε με ασταρι για γαλβανισμενα πριν τα βαψει...

 

 

ΥΓ. Ειδα στο σταθμο Πευκακια νομιζω του ΗΣΑΠ πριν καμποσες μερες που περασα, αντιανεμια στεγης κυκλικης διατομης, που στην ακρη τους η συνδεση ειχε διαμορφωθει με "σχισιμο" και τοποθετηση λαμας, αλλα δεν ξερω πως ειχαν κανει το τελειωμα τις κυκλικης διατομης κωνικο και εσβηνε πανω στη λαμα... Το εχεις δει ποτε??

 

Κανε ζουμ εδω να το δεις

post-5598-131887276918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είμαι της άποψης ότι για ένα μονώροφο μετάλλικό στέγαστρο, δεν συμφέρει να βάλεις κοιλοδοκούς υποστυλώματα.

 

Οι συνδέσεις ροπής μεταξύ των στοιχείων, και μόνο θα σου βγουν πολύ κοστοβόρες.

 

Για ένα έργο μεγάλης κλίμακας όπως πχ ένα πολυώροφο κτίριο θα το σκεφτόμουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

spy@ λέει "είμαι της άποψης" που σημαίνει ότι απαντάει...

 

Στην πράξη όμως γιατί χαίρονται οι ιδιοκτήτες όταν τους βάζεις κοιλοδοκούς σε μικρά κτιριάκια? Και απαντάω: Προφανώς τους φαίνεται πολύ πιο εύκολη η "συνδεσμολογία" (και είναι) και νομίζουν ότι μπορούν να το κάνουν ακόμα και μόνοι τους....Αδιαφορούν βέβαια για την επιβάρυνση στα κιλά και στην τιμή....

Link to comment
Share on other sites

  Α, οκ γιατί πέρασαν και δύο χρόνια από τα προηγούμενα μηνύματα.

Το έχω πει και σε προηγούμενα μηνύματα , ένας μικρός σιδεράς που δουλεύει επιτόπου εργοταξιακά χρησιμοποιεί κατά κόρον κοιλοδοκούς

γιατί έχουν μικρότερο βάρος και τους βολεύει στις συγκολλήσεις.

  Έχω δει να χρησιμοποιούν μέχρι και SHS100x100x2.  Tι συγκόλληση θα κάνει ο χ μάστορας με 2mm πάχος ...

 Αλλά δεν τους νοιάζει , 4014 διά πάσα νόσον.

 

  Γιάννη χαίρονται γιατί οι κοιλοδοκοί είναι αισθητικά καλύτεροι.

Κι εγώ θα τους χρησιμοποιούσα σε μικρά διώροφα αλλά οι μεγάλοι κοιλοδοκοί ( π.χ. SHS250x250x12) είναι ακριβότεροι ως υλικό.

Βέβαια έχεις άλλα θετικά. Στα κιλά είναι ελαφρύτεροι αλλά κυρίως κερδίζεις γιατί έχεις την ίδια ροπή αδράνειας και στις δύο διευθύνσεις , βέβαια η Ιy είναι μικρότερη από τα αντίστοιχα ΗΕΑ.

Οι μικροί δεν έχουν διαφορά στη τιμή.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί εχω θέμα :)

 

θελω να εκδόσω οικ. άδεια για ένα μεταλλικο στέγαστρο 10Χ10 με υψος 3,5 μ μονοριχτο, αρα θα καταληγει καποθ στο 3,20.

Ειναι για αποθηκευση λιπασματων και ζωοτροφων.

 

 Πρόγραμμα επιλυσης μεταλλικων κατασκευων δεν εχω, οποτε ρωταω τα εξης:

1)Παμε σε λυση κοιλοδοκων ή σιδηροδοκων Η?

Ο ιδιοκτητης εχει ριξει βιομηχανικο δάπεδο και θελει ως επι το πλειστον την πιο ελαφρια κατασκευη, με οσο το δυνατον λιγοτερα σκαψιματα για τη θεμελιωση.

Αρα τιθεται το ερωτημα:

2) Γινεται να κανω την κατασκευη με μεμονωμενα θεμελια για τους στυλους, χωρις να εχω περιμετρικα δοκαρια θεμελίωσης?

3) Υπαρχει κανενα free trial προγραμματακι να δοκιμαζα στατικη επιλυση?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις σκοπό να σχεδιάσεις μεταλλικό στέγαστρο χωρίς στατική μελέτη; Το ότι είναι μικρό σε διαστάσεις δε σημαίνει πως μπορείς να το σχεδιάσεις με το μάτι.. 

 

1. Κοιλοδοκούς προσωπικά δε χρησιμοποιώ ποτέ..

2. Γίνεται ναι αν κάνεις τις στηρίξεις σου αρθρωτές, πράγμα που σημαίνει μεγαλύτερες ροπές στις κορυφές των πλαισίων σου.

3. Τα περισσότερα προγράμματα, όπως robot κ Rstab .έχουν δοκιμαστική έκδοση 30 ημερών, αλλά αν δεν έχεις ξανά ασχοληθεί με τη μελέτη το βρίσκω λίγο δύσκολο να τα καταφέρεις χωρίς βοήθεια..

 

Τις συνδέσεις πως θα τις υπολογίσεις..;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή τα ανοικτά υπόστεγα! Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι μικρό σε διαστάσεις, δεν μπορεί να φύγει σε κάποια ανεμοθύελλα και να σκοτώσει και κανέναν!

Χωρίς στατική μελέτη (κανονική) δεν γίνεται.

 

Αν είσαι καλός γνώστης των μεταλλικών, τότε μπορείς να βρεις κάπου freeware ένα προγραμματάκι για εντατικά μεγέθη και να κάνεις όλους ελέγχους με το χέρι (και τις συνδέσεις). Αυτό βέβαια θα σε παιδέψει αρκετά και θα σου πάρει βδομάδες...

 

Καλύτερα να συνεργαστείς με κάποιον που κάνει μεταλλικά και έχει πρόγραμμα. 

Για τα συγκεκριμένα ερωτήματά σου:

1) Ότι θέλεις, δεν υπάρχει περιορισμούς, οι κοιλοδοκοί είναι πιο εύκολοι κατασκευαστικά αλλά λίγο πιο ακριβοί (πιθανώς να κάνεις απόσβεση από τα εργατικά...). 

2) Να μην έχεις ούτε συνδετήρια?? Κάνε αυτό που σου λέει ο Mystic και θα δεις αν σου βγαίνουν τα μεμονωμένα πέδιλα.

3) Ότι γράφει ο Mystic...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ναι ειναι αληθεια δεν εχω ξαναασχοληθει με επιλυση μεταλλικων φορεων(περα απο το πολ/νειο) οποτε θα το κανω με συναδελφο που εχει προγραμμα μεταλλικων.

 

Για τη θεμελιωση, θα το δοκιμασουμε μηπως βγαινει με μεμονωμενα αν και πιο πιθανη λυση βλεπω  το συνδετηριο περιμετρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.