Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναβάθμιση Μ.Ε.Κ. - Χρονικά όρια


eftmih

Recommended Posts

Σας ενημερώνω πώς (ισχύει για όλες τις κατηγορίες των στην οποία θα κάνετε αναβάθμιση σε Γ' και Δ') εκτώς του χρηματικού πόσου σε εμπειρία που πρέπει να έχει κάποιος πρέπει ταυτόχρονα να έχει και το απαιτούμενο χρονικό διάστημα δηλαδή: για αναβάθμιση στο Γ' ΜΕΚ πρέπει να έχεις τουλάχιστον 300.00,00 € εμπειρία στην κατασκευή της συγκεκριμένης Κατηγορίας έργου για να αναβαθμιστεις από 1/1/11 η καινούργια επιτροπή η οποία αναβαθμίζει τα ΜΕΚ θέλει αυτή η εμπειρία να έχει γίνει σε διάστημα τουλάχιστον ένος έτους διαφορετικά δεν στο αναβαθμίζει και ας έχεις εσυ την εμπειρία θα πρέπει δηλαδή να πληρείς και τα δύο αυτά κριτίρια για να επιτύχεις την αναβάθμιση αυτη. Αντίστοιχα και στο Δ ΜΕΚ θέλεις εμπεριία στην κατασκευή 600.000,00 € τουλάχιστον και δυόμισι χρόνια τουλάχιστον χρονική εμπειρία στις αιτήσεις που θα υποβάλεις διαφορετικά η αίτηση σου ακυρώνεται και σε περίπτωση ακύρωσης από την υπηρεσία και ας είναι θετική η εισήγηση του υπαλλήλου του ΥΠΕΧΩΔΕ που έχει αναλάβει την αίτηση σου μετά από ένα χρόνο μπορείς να ξανακάνεις καινούργια αίτηση. Για τις κατηγόρίες Β και Α επειδή είναι μικρές τα πράγματα είναι λίγο πιο ελαστικά

Συνεπώς προσοχη όταν θα κάνετε κάποια αναβάθμιση στο ΜΕΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω ΜΕΚ Β΄τάξης στα οικοδομικά από 12/2005 και θέλω να το αναβαθμίσω σε Γ' τάξη. Έχω συγκεντρώσει το ποσό που απαιτείται σε €, αλλά στα πιστοποιητικά εμπειρίας που έχω είμαι στην επίβλεψη. Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για να υποβάλλω τα δικαιολογητικά αναβάθμισης από Β' σε Γ' από εμπειρία μόνο από επίβλεψη;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του απαραίτητου χρονικού διαστήματος, νομίζω πως απαιτείται το τριπλάσιο της εμπειρίας σε κατασκευή, δηλ. 900.000+ Ε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εννοώ πιστοποιητικά εμπειρίας για επίβλεψη σε έργα συνολικού προϋπολογισμού πάνω από 900.000 ευρώ.

Το παραπάνω χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος. Καλύτερα λοιπόν να το εξακριβώσεις/απευθυνθείς στη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

 

έχω και εγώ μία ερώτηση

 

Εχω ΜΕΚ Β τάξης στα οικοδομικά και έχω τα χαρτιά για αναβάθμιση.

 

Το θέμα είναι ότι τα πιστοποιητικά εμπειρίας είναι από χρονολογία προγενέστερη της έκδοσης του Β ( είχα παραπάνω του απιτουμένου, και (κακως) δεν τα υπέβαλλα με την αίτηση για κτήση Β

 

Γίνονται δεκτά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Παρομοια περιπτωση και η δικη μου. Έχω ΜΕΚ Α' που το πηρα πριν απο ενα μηνα και εχω ήδη ένα πιστοποιητικο εμπειριας με προϋπολογισμο 265.000€. Δεν το κατεθεσα για αυτό το ΜΕΚ Α' γιατι δεν χρειάζεται, οπότε το φυλάω μήπως το δεχονται για αναβάθμιση σε ΜΕΚ Β'. Γίνεται δεκτό όμως? Ξέρει κανέις να βοηθήσει?

Προϋπολογισμός απαιτούμενος για να πάει κανέις σε ΜΕΚ Β' από ΜΕΚ Α΄?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το αν γίνεται δεκτό είναι λίγο στον αέρα όπως και τα -άτυπα-κριτήρια των επιτροπών του υπουργείου..συνήθως στις χαμηλές τάξεις είναι ελαστικοί..

από μεκ Α σε Β περίπου στις 90.000

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω ΜΕΚ Γ τάξης ΟΔΟ και θέλω να το πάω Δ... Έχω συγκεντρώσει 4 πιστοποιητικά από μεγάλα έργα περίπου 600.000,00 ευρώ ,(αλλά μπορεί και ελάχιστα λιγότερο)... Τα υποβάλλω και αναβαθμίζομαι σε 4η ή για την εμπειρία μου συμψηφίζονται και τα προηγούμενα που είχα βάλει για Γ Τάξη; Επίσης: παλιότερα, ενώ είχα συγκεντρώσει το απαιτούμενο ποσό, απέρριψαν την αίτησή μου, λόγω του ότι ήταν από μικρά έργα (τάξης 25.000ευρώ), ισχύει κάτι τέτοιο..;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.