Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβάθμιση Μ.Ε.Κ. - Χρονικά όρια


eftmih

Recommended Posts

On 14/11/2020 at 8:26 ΜΜ, eftmih said:

1ον Προφανώς είσαι ΤΕΙ     

από ΑΕΙ είμαι, όχι ότι αλλάζει κάτι, αλλά από περιέργεια από πού εβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

 

3ον το 75.000 μου φαίνεται μάλλον λίγο δύσκολο για αναβάθμιση στο Β αλλά για να είσαι σίγουρος θα μιλήσεις με αυτόν (εισηγητή του φακέλου σου) ο οποίος θα ξέρει καλύτερα τα ποσά και αυτός θα σου πεί αν έχει ελπίδες να περάσει δηλαδή αν είχες 15.000 € παραπάνω θα ήσουν εντάξει, τώρα επειδή είσαι πολύ στο όριο να γίνει η αίτηση σου δεκτή για αναβάθμιση στην Β κατηγορία. Δεν ξέρω αν τα τελευταία χρόνια είναι πιο ελαστικοί διότι έχουν πέσει τα έργα όπου αυτόματα σημαίνει και οι αιτήσεις όπου τις ξεσκονίζουν περισσότερο.

Το 2019 βγήκε το ΠΔ για τα καινούργια ΜΕΚ/ΜΕΕΠ ή όπως τα λένε τώρα, και για πρώτη φορά έθεσε συγκεκριμένα όρια αναβάθμισης, πχ για τη Β βαθμίδα το έθεσε στα 70.000, για την Γ στα 250.000. Μέχρι τότε (03/07/2019), δεν υπήρχαν πουθενά γραμμένα επίσημα τα όρια αναβάθμισης

 

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Paul_Mix said:

 

Ναι σωστη η παρατήρηση σου μέχρι πρίν το Π.Δ του 2019 ήταν όλα στο περίπου και στην κρίση της Υπηρεσίας και τώρα μπάινει κάποια τάξη αλλά επειδή αναφέρει και άλλα πολλά πράγματα δεν ξέρω αν είναι σε ισχύει επειδή ακόμα δεν έχουν φτιαχτεί οι επιτροπές που αναφέρει και άλλα πολλά δηλαδή μήπως είμαστε στο παλίο καθεστός ακόμα ; 

Το συμπέρασμα (εκτίμηση αποτελέσματος βάσει των στοιχείων) επειδή ρώτησες από Α σε Β. Συνήθως οι Διπλωματούχοι μηχανικοί πηγαίνουν κατευθείαν στην Β' Τάξη με την ανάλογη προυπηρεσία στην πενταετία και όχι στην Α' (3+3=6 χρόνια) αν προχωρήσεις σε εγγραφή Α και μετά Β τάξη. Εγω επειδή είμαι Τεχνολόγος υποχρεωτικά ξεκίνησα στην πεντατία Α τάξη και μέχρι την Δ' ανα 3 χρόνια όπως ισχύει για όλους

 

Edited by eftmih
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβάζοντας το Π.Δ.71/2019 σχετικά με την αναβάθμιση, δεν βλέπω να αναφέρει κάπου για πλεονάζουσα εμπειρία.

Το 2018 αναβάθμισα το ΟΙΚ από Α σε Β καταθέτοντας όμως εμπειρία 900.000€ για ΟΙΚ.

Τώρα που συμπληρώνεται 3ετία, μπορώ να κάνω αίτηση αναβάθμισης από Β σε Γ επικαλούμενος μόνο την πλεονάζουσα εμπειρία που είχα καταθέσει το 2018;

Στο διάστημα 2018-2021 δεν έχω άλλη εμπειρία από ΟΙΚ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να κάνεις επίκληση της πλεονάζουσας εμπειρίας. Ξεκινάς από την αρχή με ημερομηνία αφετηρίας όταν έγινε η αναβάθμιση. Την πλεονάζουσα εμπειρία μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να κάνεις αναβάθμιση στα δύο χρόνια στην επόμενη φυσικά αναβάθμιση σου. Παρατήρηση: Τα Προεδρικά διατάγματα δεν λένε όλα. Επειδή συνήθως συμπληρώνουν διατάξεις θα πρέπει να ανατρέξεις σε παλιότερους νόμους διότι οι άνθρωποι που τα γράφουν προχωρούν συνήθως σε μία κακή αντιγραφή του παλιού νόμου. Επί της ουσίας από το νόμο του 1484.84 και π.δ. 609/85 όσο αφορά τα ΜΕΚ δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα ειδικά από το 2003 όπου άλλαξαν τα όρια του ΜΕΕΠ και τα όρια ανεκτελέστου ανα κατηγορία έργου 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μέσα του 2018 αναβάθμισα το ΜΕΚ μου.

ΟΔΟΠΟΙΙΑ - Δ 2018

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ - Β 2018

ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ - Δ 2018

ΒΙΟΜ-ΕΝΕΡΓ - Β 2018

 

Από τότε έχω συγκεντρώσει τα εξής πιστοποιητικά:

2018 - 400.000 ΟΔΟ (ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ)

2019 - 100.000 ΟΔΟ (ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ)

2020 - 500.000 ΟΔΟ (ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ)

2022 - 10.000.000 ΟΔΟ / 4.000.000 ΟΙΚ / 300.000 ΥΔΡ (ΕΠΙΒΛΕΨΗ)

Μπορώ να αιτηθώ αναβάθμιση στο ΟΙΚ σε Γ ;

Δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω την οδηγία της Δ15:

Παρ. 7 : «Για την εξέλιξη από βαθμίδα σε βαθμίδα των διπλωματούχων ή πτυχιούχων ΑΕΙ απαιτείται για όλες τις κατηγορίες έργων τρία (3) έτη απασχόληση σε κατασκευή ή έξι (6) έτη σε επίβλεψη ή εννιά (9) έτη απασχόληση σε μελέτη. Αν η απασχόληση είναι εναλλασσόμενη, ο χρόνος απασχόλησης σε επίβλεψη και μελέτη ανάγεται σε χρόνο κατασκευής για τη συμπλήρωση των τριών (3) ετών κατά τη σχετική αναλογία των πιο πάνω συνολικών απαιτήσεων χρόνου κατά απασχόληση...»

Edited by civeng
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς, μόνο το ΟΙΚ μπορεί να αναβαθμιστεί διότι οι κατηγορίες ΟΔΟ & ΥΔΡ είναι στην ανώτατη βαθμίδα.

Οπότε, μιας κι έχεις μόνον επίβλεψη ως εμπειρία, θα πρέπει να συμπληρώσεις 6 χρόνια από την προηγούμενη αναβάθμιση. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.